Dlaczego warto mieć kilka kont bankowych? Jakie konto bankowe wybrać?

in polish •  8 months ago 

Żyjemy w czasach, gdy prawie każdy człowiek posiada smartphona, konto na facebooku i konto bankowe (i co się z tym wiążę – kartę do bankomatu). Teraz nie trzeba być nawet pełnoletnim, by samemu założyć sobie konto bankowe i móc samodzielnie nim zarządzać. Konkurencja na rynku bankowym jest przeogromna, więc nie trudno jest znaleźć ofertę „konta dla młodych” i w wieku 16 lat cieszyć się możliwością posiadania własnego rachunku.

safe-913452_1280.jpg

Posiadanie jednego konta bankowego dla wielu ludzi jest niewystarczające, a nawet może być ryzykowne. Na czym polega to ryzyko? Bank jest instytucją finansową, która może ogłosić niewypłacalność. Owszem, nasze oszczędności są chronione prawnie, lecz nikt nie da nam pieniędzy, których nie ma w depozytach. Niewypłacalność banku to naprawdę skrajny przypadek, ale może do niego dojść. Przypomnijmy sobie to co działo się parę lat temu w Grecji, gdzie obywatele mieli limitowane wypłaty z bankomatów do kilkudziesięciu euro dziennie, albo na Cyprze, gdzie pieniądze obywateli zostały przeznaczone na ratowanie banków. Pomyśl, co byś czuł, gdybyś miał odłożone duże oszczędności w banku i nie mógł z nich korzystać wtedy, kiedy byś chciał? A co jeśli musiałbyś terminowo zapłacić jakieś zobowiązania, np. raty za mieszkanie czy samochód? A co jeśli pilnie potrzebowałbyś pieniędzy np. na operację kogoś z rodziny?

Można się przed tym zabezpieczyć posiadając konta w różnych bankach, przy czym należy też sprawdzić czy te banki należą do różnych grup bankowych. Rozdzielając swoje oszczędności po różnych bankach maksymalnie zmniejszamy ryzyko, że stracimy dostęp do naszych środków.

Warto posiadać więcej niż jedno konto bankowe również z innych powodów. Często jeden bank ma świetną ofertę związaną z prowadzeniem rachunku bieżącego, inny natomiast ma zdecydowanie lepsze warunki dla konta oszczędnościowego, a jeszcze inny ma najkorzystniejsze oprocentowanie lokat. Ograniczając się tylko do jednego banku tracimy szansę na korzystniejsze warunki (a o za tym idzie – tracimy swoje pieniądze).

money-2724241_1280.jpg

Tutaj muszę wspomnieć o swoim własnym doświadczeniu. Posiadałem kilka rachunków bankowych otwartych w różnych bankach i postanowiłem zamknąć ten o najmniej korzystnych warunkach. Chodziło w tym wypadku o wyższe opłaty za utrzymanie karty debetowej i niskie oprocentowanie rachunku. Jakiś czas po wysłaniu wypowiedzenia umowy do danego banku, skontaktował się ze mną jego przedstawiciel, który pytał o powód rezygnacji z prowadzenia konta. Gdy mu powiedziałem, że posiadam inne konta bankowe na lepszych warunkach, przedstawiciel ten zaproponował mi jeszcze korzystniejsze rozwiązania, żebym tylko nie zamykał konta. A im bardziej chciałem rozwiązać umowę z tym bankiem, tym atrakcyjniejsze składał propozycje. Dzięki temu doświadczeniu wiem, że posiadania innego konta bankowego i znajomość warunków prowadzenia konta w różnych bankach, bardzo pomaga w wynegocjowaniu jeszcze lepszych warunków. Konkurencja na tym rynku, jak już wspominałem, jest ogromna, dlatego banki walczą o każdego klienta. Dzięki temu możemy naprawdę na tym skorzystać.

KLIKNIJ W NAPIS, A UZYSKASZ DOSTĘP DO ZESTAWIENIA NAJLEPSZYCH OFERT BANKOWYCH I NIE TYLKO

Kolejnym ważnym powodem by posiadać kilka kont bankowych jest, to że dzięki temu możemy lepiej zarządzać własnymi pieniędzmi.

Kontrolowanie własnych finansów jest absolutną podstawą, aby poprawić swoją kondycję finansową. Trudno jest jednak „upilnować” swoje pieniądze, gdy środki przeznaczone na odrębne wydatki trzymamy na jednym koncie. Dosyć często może dochodzić w takim wypadku do sytuacji, że po kilku większych zakupach w sklepie, za które płaciliśmy kartą (nie interesując się saldem naszego konta), nagle okazuje się, że została na nim niewystarczająca ilość środków, aby zapłacić np. jakiś ważny rachunek. Za rozrzutność podczas zakupów trzeba teraz zapłacić stresem związanym z brakiem pieniędzy na pewne zobowiązania. Jeśli nie mamy oszczędności, pozostaje nam szukanie pożyczek, czy to u znajomych i rodziny czy też w specjalnych instytucjach. Jak zatem utrzymać dobrą kontrolę nad naszymi pieniędzmi przy pomocy różnych kont bankowych?

gold-513062_1280.jpg

Otóż proponuję otworzyć 6 rachunków bankowych, w różnych bankach i na każdym gromadzić pieniądze na różne cele. Ta metoda nazywana jest także metodą sześciu słoików. Nie została ona wymyślona przeze mnie, lecz jest ogólnie znana. Być może nawet o niej słyszałeś. Ja po raz pierwszy natknąłem się na nią w książce T. Harv Ekera pt. „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”. Autor tej książki przekonuje, że dzięki odpowiedniemu rozdysponowaniu naszych pieniędzy, możemy nie tylko wyjść z długów, ale także z czasem powiększać swoje dochody i uzyskać duże bezpieczeństwo finansowe.

Na czym ta metoda polega?

Otóż dzielimy wszystkie swoje wydatki na sześć głównych kategorii.

  1. Na potrzeby życiowe, 55% Twoich dochodów. Na to konto powinieneś przeznaczyć 55% Twoich pieniędzy. Przeznaczasz je na koszty życia, czyli ubranie, jedzenie, paliwo, rachunki, kredyty, właściwie wszystko co nie znalazło się w następnych punktach.
  2. Oszczędności, 10%. Tych pieniędzy nie powinieneś ruszać. Możesz te pieniądze wpłacać np. na lokaty. To są pieniądze np. na Twoją emeryturę lub na dzieci.
  3. Długoterminowe i nieprzewidziane wydatki, 10%. Te środki przeznaczysz na wycieczki, zakup samochodu, czy też jego naprawę. Na wszelkie wydatki, które chcesz zaplanować, oraz takie nagłe, jak zepsuty sprzęt AGD.
  4. Przyjemności, 10%. To są tylko Twoje pieniądze, nie dla dzieci, nie dla żony, nie dla męża, tylko dla Ciebie. Na przyjemności. Ten słoik co miesiąc ma być pusty. Musisz siebie wynagradzać, inaczej po co pracujesz, jeśli nic z tego nie masz?
  5. Edukacja, 10%. Jak masz zacząć więcej zarabiać, jeśli nie kształcisz się w tym kierunku? Kupuj książki i szkolenia. Tylko solidna edukacja finansowa pozwoli Ci się rozwinąć i pomoże w osiągnięciu sukcesu.
  6. Inni, 5%. To są pieniądze dla innych. Na dobroczynność. To co wydasz, wróci do Ciebie. Jeśli na początku nie masz takich środków, po prostu daj swój czas innym.

Jak powinieneś to rozwiązać technicznie? Najprościej, założyć 6 różnych kont bankowych.

Pozwolę sobie teraz na trochę BARDZO CHAMSKIEJ reklamy i napiszę, gdzie ja mam założone konta i do jakich celów mi służą.

Konto Potrzeb Życiowych ­– PKO Bank Polski – moje pierwsze konto bankowe. PKO BP to lider na naszym rynku bankowym, polecam więc z czystym sercem. Aby założyć konto wystarczy kliknąć TUTAJ. Możliwe jest także założenie konta dla młodych pod tym LINKIEM. Oba konta są prowadzone za darmo, na dobrych warunkach.

Konto Wolności FinansowejRaiffeisen Polbank - a obecnie BGŻ BNP Paribas – możliwość założenia konta online w 5 minut, niezłe oprocentowanie, darmowe prowadzenie konta. Można otworzyć za darmo dodatkowy rachunek oszczędnościowy oraz lokatę o niezłych oprocentowaniach. Konto można założyć klikając TUTAJ.

Konto na Przyjemności ­– mBank – posiada bardzo dużą ofertę usług bankowych. Bardzo rozbudowane opcje zarządzania swoim kontem, konkurencyjne warunki prowadzenia konta. Konto osobiste założyć można po kliknięciu TUTAJ.

Konto Długoterminowych Oszczędności na Przyszłe Wydatki – IDEA BANK ­– posiada naprawdę dobrą ofertę konta oszczędnościowego, z wysokim oprocentowaniem. Link do założenia konta jest TUTAJ.

Konto Edukacyjne –NEST BANK – jeszcze niezbyt znany bank, ale mający bardzo dobre warunki korzystania z konta. Ja jestem z niego bardzo zadowolony. Konto osobiste założyć można pod tym LINKIEM.

Konto Pomocy dla Innych – MILLENIUM BANK – Oferuje bardzo dobre warunki, prowadzenie konta za darmo. Korzystam z niego najkrócej, więc trudno mi coś więcej o nim powiedzieć. Konto można założyć TUTAJ.


BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Jeśli chodzi o sprawę przetrzymywanie pieniędzy, muszę wspomnieć także o internetowych portfelach. Nie są to banki, lecz platformy internetowe, na które możemy wpłacać pieniądze np. z konta bankowego i płacić za ich pomocą w sieci. Są to po prostu procesory płatnicze lub portfele kryptowalut. O nich będzie osobny artykuł, ale na razie mogę polecić partfel (i zarówno giełdę) kryptowalut Bitbay.net. Link do rejestracji znajdziesz TUTAJ.


BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Wybór kont bankowych jest przeogromny. Co chwile powstają nowe banki, a oferty już obecnych na rynku ciągle się zmieniają. Jeślibyś chciał być na bieżąco z najnowszymi ofertami, zapoznawać się z nimi i porównywać warunki proponowane przez różne banki, kliknij w ten LINK. Znajdziesz tu zestawienie i opisy różnych usług finansowych.

@kusior


Grafiki pochodzą z Pixabay.


Zapraszam na mojego bloga: http://zkusiorabani.pl/
oraz do polubienia strony na FB: https://www.facebook.com/zkusiorabani/


Jeśli tylko Ci się spodobało zostaw upvote i komentarz :) Będę niezmiernie wdzięczny :) Możesz także obserwować mój profil, by nie przegapić kolejnych postów!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Nieźle poleciałeś z tymi reflinkami :D

Ostrzegałem, że to BARDZO CHAMSKA reklama :)

Reflinki akurat popieram i uważam, że trzeba z nich korzystać. Samemu nic się nie traci, a to że ktoś zarobi to dobrze. Może @kusior kupi steem'y za zarobek i zwiększy SP :) W ten sposób steem będzie rósł w siłę, a więc i my wszyscy.

Dzięki za poparcie :)
Rozumiem, że ludzie są uprzedzeni do nich - też często mi się nie podobały. Ale tak naprawdę, to bardzo często korzystamy z nich, nawet o tym nie wiedząc.

Promowanie usług bankowych na platformie krypto walutowej jest dość dziwne. Krypto walczy z banksterką a nie się z nią brata.

Krypto nie walczy z bankami. Krypto to alternatywa i support dla ludzi. Rozumienie kryptowalut jak zastąpienie systemu bankowości, to najczęstszy błąd jaki popełniają ludzie. Nie jestem zwolennikiem bankowości w obecnym wydaniu. Poczytaj o tzw. zdrowych systemach bankowych, powinieneś zrozumieć. Dywersyfikacja środków to przechowywanie środków w różnych rodzajach dóbr - krypto, banki, kruszce itp.

Chodziło mi tylko o to, że czuje się trochę nieswojo czytając na platformie krypto walutowej o ofercie konkretnych produktów bankowych.

Przywyknij, że to musi w parze iść. Krypto bez waluty i banku na razie jest mało warte, zmieni się to jak będzie więcej sprzedawców i usługodawców krypto przyjmować.

Ok, ale póki co, żeby kupić kryptowaluty, to i tak ten przelew bankowy trzeba zrobić... Jeszcze minie chyba sporo czasu, zanim kryptowaluty zaczną wypierać tradycyjną bankowość.

Congratulations @kusior! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 7000 upvotes. Your next target is to reach 8000 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Może się przydać

Posted using Partiko Android

Za skorzystanie z któregoś linku będę niezmiernie wdzięczny :) $$$$$$$$$

@kusior ' ku wprawdzie nie zaliczam się do zwolenników banków, ale podzielam opinie, że jeżeli chce się w bankach trzymać kasę, to kilka kont się przydaje. Przerobiłem ten model i u mnie się nie sprawdził. Dlaczego? Roczna suma opłat jednego banku to średnio 100 rocznie. 6 banków to 600 zł rocznie. Trochę dużo, ale coś w tym jest. Można uniknąć opłat korzystając aktywnie z kont, ale w przypadku 6 banków, to bardzo dużo roboty i łatwo się pomylić z tym co jest z prowizją a co bez. Najlogiczniejsza wydaje się gotówka i trzymanie w metalach szlachetnych oszczędności, ale to też trzeba przemyśleć. Fajny wpisik i upvote leci :)

Dziękuję :)
Ja cały czas ten system testuję. Rzeczywiście coraz częściej widzę, że ludzie oszczędności przechowują w metalach strategicznych lub szlachetnych, a nawet w Whiskey. Albo też można dokupywać jakieś kryptowaluty :)

Whisky to dobry temat, ale podróbki są bardzo częste. Trzeba się znać i uważać.

O chłopie popłynąłeś. Czytałem z zaciekawieniem aż do tych propozycji procentowych dzielenia wypłaty. Chyba żeś to z amerykańskiego tłumaczył. Tu jest Polska tu średnia krajowa to 3000. Za to ledwo da się wyżyć a teraz odłóż z tego 50%. Jak 70% idzie na opłaty i rachunki.

Takie dane znalazłem w literaturze :D Rzeczywiście amerykańskiej.

Powinno być dostosowane do naszych realiów, ale rozumiem dlaczego nie jest :)