Facebook vs Steemit vs Wykop

in polish •  last year 

Witam, w dzisiejszym poście jako użytkownik trzech tytułowych portali chciałbym je porównać do siebie i wybrać najlepszy z nich.

fb_icon_325x325.png

Facebook

Ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerem, przepływ informacji jest coraz prostszy i szybszy. Ludzie przez to stają się coraz bardziej niecierpliwi i wszystko chcieliby mieć od zaraz. Większość swojego czasu w internecie ludzie spędza raczej na portalach społecznościowych typu Facebook. Z racji że Facebook jest największym portalem społecznościowym to przepływa tam najwięcej informacji od znajomych i ze świata. Portal ten jest bardzo dużym narzędziem i posiada multum możliwości - od promocji swojego fanpage do zakładania wydarzeń i zapraszania do nich ludzi. Trudno jest to wszystko ogarnąć i dzisiaj każdy musiałby chyba odciąć się od rzeczywistości, żeby to wszystko ogarnąć. Sam używam Facebooka od kilku lat, ale od początku nawet nie załadowałem tam swojego zdjęcia i dla mnie służy tylko jako komunikator.

plusy:

 • komunikacja z ludźmi
 • możliwość zakładania i uczestniczenia w grupach tematycznych, np. Steemit Polska :)
 • ostatnio bardzo przydatna funkcja "Marketplace" - polecam sprawdzić

minusy:

 • wszyscy wrzuceni do jednego "wora"
 • multum niepotrzebnego spamu i powiadomień
 • polityka serwisu (cenzurowanie i blokady z często bardzo błahych powodów)

DQmWNPuC5qZZ1eTEWf7ye2dVudZgDJnRXKmZfdt8iQaGhLC.png

Steemit

Będąc totalnie szczery to jeszcze dużo mu brakuje do portalu blogerskiego lub social news. Wszystko idzie w dobrym kierunku i widać, że jest coraz lepiej i ma bardzo duże predyspozycję na przyszłość, a zarobki są dodatkowym atutem. Bardzo brakuje mi tutaj wysyłania prywatnych wiadomości do danego użytkownika co ułatwiłoby bardzo kontakt z innymi. Co do społeczności która tutaj się udziela to mam bardzo często wrażenie, że siedzą tutaj sami bardzo inteligentni i interesujący ludzie. Fajnie że właśnie w tym miejscu można spotkać takich ludzi. Brakuje mi tutaj tylko trochę więcej luzu, bo czasami jest trochę sztywno. Wydaje mi się, że jest to może spowodowane wiekiem przebywających tutaj użytkowników i przydałoby się trochę więcej młodych ludzi :) Nie podoba mi się także brak cenzury, powinna zostać wprowadzona chociaż w minimalnym stopniu - chodzi mi tutaj o pornografię na DTube i Dlive. Wchodzę sobie pierwszy raz na te serwisy i na stronie głównej widnieją takie rzeczy :(

plusy:

 • zarobki
 • społeczność
 • dostęp do interesujących artykułów

minusy:

 • brak jakiejkolwiek moderacji
 • brak komunikacji bezpośrednio z platformy (dużo osób nie wie, że jest polski czat)
 • używanie multikont do podbijania swoich postów

wTMEQuMS.jpg

Wykop

Serwis który śledzę od długiego czasu. Można na nim znaleźć masę informacji z pierwszej ręki, to użytkownicy decydują co pojawi się na głównej stronie. Portal jest dosłownie o wszystkim, posiada wiele sekcji i ludzie piszą tam dosłownie o wszystkim. Jest to już chyba legenda polskiego internetu, nie raz pokazali swoją moc pomagając potrzebującym lub szukając sprawców jakiegoś przestępstwa, czy wykroczenia. Nie są też tacy święci, bo czasami przez pomyłkę potrafili zniszczyć czyjeś plany. Jest tam też sporo toksycznych użytkowników, ale wszystko jest moderowane i ma swoje granice.

plusy:

 • społeczność
 • dostęp do newsów z Polski i całego świata
 • pozytywne ruchy społeczne
 • w pełni polski portal

minusy:

 • specyficzne poczucie humoru
 • za duży wpływ na polski internet

Według mnie najlepszym z tych wszystkich portali jest Wykop. Siła tej społeczności jest bardzo duża i ma ogromny wpływ na polski internet. Steemit jest dla mnie Facebookiem za starych lat, gdzie było o wiele więcej wartościowych artykułów od znajomych, a nie jak obecnie jesteśmy zalewani spamem. Jeżeli Steemit wprowadzi lepszą komunikację między użytkownikami to będzie ogromny postęp dla tej platformy. A wy co byście wybrali ?

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Nigdy nie korzystałam z wykopu, aplikacji fb już dawno nie mam na swoich urządzeniach i cała platforma służy mi tylko do komunikacji przez Messengera, a na Steemit jestem od wczoraj. Moim ulubionym miejscem w sieci jest Twitter.

·

Twitter to też ciekawe miejsce :)

tak naprawdę można wysyłać prywatne wiadomości na steemit. Sprawdź za chwilę swój portfel to zobaczysz wiadomość ode mnie. Jak przed wiadomością dodaje się # to jest ona widoczna tylko dla zainteresowanych.

·

Raczej średnio to jest wygodne

Brak moderacji jest akurat plusem, naprawdę ludzie w XXI wieku są tak bezradni i potrzebują czuć nad sobą bat władzy na każdym kroku? A tak poza tym to i tak #tylkoIRC

Congratulations @kubston! You received a personal award!

1 Year on Steemit

Click here to view your Board of Honor

Do not miss the last post from @steemitboard:

Saint Nicholas challenge for good boys and girls

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!