Snajperstwo w ASG, czyli coś o czym każdy "airsoftowiec" marzy. ASG#4

in polish •  last year

  Cześć #polish! Dziś w kolejnym poście o ASG opowiem wam o czymś co kręci prawie każdego początkującego jak i doświadczonego gracza w tym sporcie, mianowicie o snajperstwie.

Bardzo wyczerpująco opiszę wam snajperstwo pod względem technicznym jak i czysto rozrywkowym.  


 Snajperstwo, co to takiego? Co robi snajper, jakie ma zadania, z czego strzela i jak nim zostać? 

Snajperstwo w ASG to ciężki i drogi kawałek chleba. Snajper w ASG w przeciwieństwie do prawdziwego życia, zazwyczaj chodzi sam i eliminuje cele z dużego dystansu wykorzystując przewagę zasięgu skutecznego nad AEG-ami(Automatic electric gun).   Zadania snajpera są dostosowane do potrzeb drużyny, jeśli drużyna ma problemy z nacierającymi wojskami wroga, snajper ustawia swoje stanowisko w ukryciu z dobrym widokiem na drogę przemarszu wrogiego oddziału, ważne jest to żeby mieć słońce za sobą, jednocześnie oślepi przeciwnika i będzie trudniej dostrzec strzelca, oraz w drugą stronę promienie słońca nie będą się odbijać od szkła lunety co jeszcze bardziej utrudni wykrycie. W airsofcie nie ma mowy o eliminacji celu z dystansu powyżej 100m +/-10m (zależne od wiatru i przewyższenia nad celem). Więc snajper musi ulokować się na tyle dobrze żeby po 1 nie został wykryty, po 2 miał czysty strzał po namierzeniu i zidentyfikowaniu celu.  Jeśli drużyna ma za zadanie unieszkodliwić strażników, snajper podchodzi tak blisko jak tylko musi i oddaje strzał, w zależności od ilości wrogiego personelu proporcjonalnie tak duże potrzebne jest wsparcie oddziałów szturmowych. Jeśli jest 2 strażników dobrze by było mieć dwóch snajperów bądź snajpera i strzelca wyborowego. W ilości >2 , musi się odbyć szturm frontalny przy pomocy oddziałów piechoty, a snajper karci wroga precyzyjnym ogniem z dystansu.  

Na zdjęciu karabin snajperski Amerykańskiej produkcji pomalowany farbami maskującymi M-82 Barret

Broń snajpera Snajper do prowadzenia precyzyjnego ostrzału potrzebuje bardzo dobrze złożonej i skonfigurowanej snajperki, w airsofcie bardzo popularne jest kupowanie jako bazy pod tuning legendarnej już VSR-10 firmy Tokyo Marui, bądź tańszej i mniej popularnej BAR-10 od firmy JG. Generalnie można tuningować wszystkie bazy snajperek lecz jest dużo modeli które rozlatują się od samego patrzenia na nie i raczej nie nadają się do tego. Mowa tutaj o serii snajperek MB od firmy WELL. Ostatnio dużą popularność mają snajperki gotowe do akcji prosto z pudełka, są to repliki SSG-24 stworzone przez snajpera dla snajperów(Polecam kanał na YouTube Novritsch, ukończył dwukrotnie kurs snajperski w Austriackim wojsku), oraz Modify MOD-24. Są to dwie snajperki gotowe do akcji prosto po wyjęciu z pudełka.  

 Tuning i koszty z nim związane Powiem szczerze poza dwoma wyżej wymienionymi modelami nie ma mowy o snajperstwie bez gruntownego tuningu. Zazwyczaj repliki „stockowe”(Prosto z fabryki) cechują się niską mocą, słabą jakością części wewnętrznych, kiepskim zasięgiem oraz dużym rozrzutem oddawanych strzałów. Tuning niestety jest drogi i wymaga dużych umiejętności do jego wykonania (Możemy oddać replikę na tuning do zawodowego serwisanta). W replice trzeba wymienić wszystko od A do Z. Najważniejsza jest wytrzymałość całego układu na wysokie ciśnienie wewnątrz mechanizmu, oraz jego szczcelność. Na drugim miejscu stoi wymiana lufy na precyzyjną o zalecanej średnicy 6.01mm i mniejszej. Faworytem snajperów jest świetnie wykonana lufa japońskiego producenta Prometheus. Po mechaniźmie wewnętrznym trzeba wymienić komorę i gumkę Hop-Up(Wszystkie części opisane w moim pierwszym poście o ASG do którego przeczytania zachęcam). Przeważnie tuning to wydatek w granicach 1500-2500 PLN.   


A jak wygląda rozgrywka jako pełnoprawny snajper z dobrze skonfigurowaną i tuningowaną repliką? Nie mogę wam opowiedzieć gdyż jestem zapalonym szturmowcem kochającym swoją rolę w zespole. Za to odeślę was do kanału wyżej wymienionego YouTubera, czyli Novritscha, Przez długi czas korzystał z tuningowanej repliki VSR-10, lecz niedawno zaczął brandować własną snajperkę będącą świetną konstrukcją na bazie repliki Modify MOD-24. Robi to od 7 lat, nagrywa filmy najwyższej jakości, z czystym sumieniem mogę go polecić wam jako kompendium wiedzy i rozrywki dla gracza ASG, bądź kogoś kto po prostu lubi oglądać tego typu gry.   


Co nosi snajper ze sobą na strzelance, jak się ubiera? 

Podstawą zawsze jest mundur i oporządzenie

Musi być starannie dobrany do otaczającego go środowiska, jeśli chce być skuteczny musi się do tego stosować.  

Idąc dalej, snajperzy zazwyczej korzystają z lekkich i bardzo praktycznych pasoszelek. Nie ograniczają ruchów i znajdziemy na nim wszystkie potrzebne akcesoria dla snajpera. 

Kabura z pistoletem, bądź SMG

Snajper tworząc własny „sniping spot” musi pamiętać o tym że działając sam może przeoczyć wroga zachodzącego go od pleców, na tą ewentualność snajper powinien posiadać broń boczną, która jest znacznie bardziej manewrowalna i szybkostrzelna od broni snajperskiej. 

Ghillie suit

 Jest to zwykła siatka przepleciona elementami lokalnej roślinności do założenia przez snajpera na siebie, przez to snajper staje się niemal niewykrywalny, lecz ghillie ma swoje wady, po wpleceniu wszystkich rzeczy w nie robi się bardzo ciężkie i nieporęczne. Dlatego ghillie jest polecane wyłącznie dla snajperów grających bardzo statycznie, przy wyższym tempie gry snajper nie ma szans na aktywny udział w walce ze względu na duże utrudnienie mobilności.  

Boonie hat

 to obowiązkowe nakrycie głowy dla snajpera w ASG, zalety boonie hata wymieniałem w poście o sprzęcie Airsoftowca. Świetnie rozmywa kształty głowy przez to zlewając się z otoczeniem.

 Broń główna 

punkt którego w zasadzie mogło by nie być, ale dla dopełnienia akapitu dodałem go. Bronią główną jest oczywiście snajperka o dużym zasięgu i precyzji strzału. Dzięki niej snajper staje się śmiertelnie niebezpieczny dla wroga. 

Podsumowanie… 

Snajperstwo zawsze sprawiało dużo frajdy strzelcowi, jak i tworzyło dużo kłopotów drużynie przeciwnej, generalnie na strzelankach rzadko pojawiają się snajperzy z prawdziwego zdarzenia, lecz gdy już się pojawi, każdy robi pod siebie wchodząc do lasu. Snajperstwo jest dla każdego kto lubi eliminować cele po cichu, lub po prostu dla ludzi którzy wzięli głęboko do siebie hasło „One shot, one kill”.  Sam parę razy rozważałem snajperstwo, lecz nie było mnie na to stać, a poza tym bardzo lubię swoją rolę w drużynie, cieszy mnie dynamiczna rozgrywka i sprawdzenie umiejętności strzeleckich z przeciwnikiem. 


Dzięki za przeczytanie postu, liczę na przychylne komentarze oraz konstruktywną krytykę motywującą do dalszej pracy nad mam nadzieję dobrym contentem na temat ASG.   

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Mogę się do czegoś przyczepić?
Moim zdaniem chyba powinieneś pisać o strzelcu wyborowym nie o snajperze. Snajper to nazwa z krajów anglosaskich. Mamy przecież swój odpowiednik w postaci strzelca wyborowego lub bardziej historycznie strzelca celnego. ;p

Reszta super :D
Oby tak dalej ;-)

·

Tak to nazwa z krajów Anglosaskich, lecz sniper=/= strzelec wyborowy
Różnią się od siebie wyposażeniem, bronią oraz zadaniami w oddziale.
W tłumaczeniu z j. Angielskiego Sniper - Snajper ; Marksman - Strzelec wyborowy
Więc snajper i "marksman" to nie to samo, w tym poście opisywałem snajperstwo, napewno znajdę czas na opisanie strzelectwa wyborowego oraz innych funkcji.
Dziękuje niezmiernie za feedback, zapraszam do dalszego śledzenia postów i komentowania
Pozdrawiam serdecznie :-)

A jak wygląda z prędkością i torem lotu kulki przy takich "większych" odległościach?

·

Prędkość naturalnie cały czas spada przez opór powietrza, lecz dzięki świetnej jakości gumce Hop-Up oraz lufie typu "Tight Bore" kulka leci bardzo daleko i strzał jest bardzo precyzyjny. Przy replice SSG-24 od Novritscha kulka leci prosto przez około 70-80 metrów, a potem zaczyna powoli opadać. Przy celach oddalonych o około 90-100 metrów należy nanieść poprawkę na lunecie i celować około pół metra nad celem.

Też wolałbym być szturmowcem, wole większą dynamikę