Za kilka dni na nocnym niebie zobaczymy Perseidy czyli "spadające gwiazdy".

in polish •  9 months ago 

Prawie każdego dnia na Ziemie spadają odłamki kosmiczne. W większości spalają się w atmosferze naszej planety, a te które dotrą do powierzchni nazywamy meteorytami.

Co roku w wyniku obiegu Ziemi wokół naszej gwiazdy przechodzimy przez obłok pyłu i gazu pozostawiony przez kometę  Swifta-Tuttle'a.  Odłamki spadając na naszą planetę stwarzają wrażenie "spadającej gwiazdy". Rój tych odłamków nazywany jest Perseidami.

Noce z 11/12/13 sierpnia będą doskonałe do obserwacji tego zjawiska. Nie musimy się do obserwacji w jakiś specjalny sposób przygotowywać, ale dobrze jest o pewne rzeczy zadbać.

  1. Należy wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej z dala od miasta, aby blask miasta nie rozświetlał nieba. Dobrze jest, aby to miejsce było odsłonięte. Najlepiej zbocze jakiego pagórka.
  2. Do obserwacji najlepsza jest pozycja leżąca. Zadbajcie więc o coś wygodnego, bo żeby obserwować to zjawisko potrzebna jest cierpliwość.
  3. Obserwuj stały fragment nieba przez dłuższy czas. Średnia to około 1 obserwacja na minutę, ale jak będziesz stale zmieniać punkty obserwacji, to łatwo możesz przegapić coś.
  4. Weź coś ciepłego i do picia i do ubrania się. Najlepsza pora obserwacji to godziny 23-1 rano, więc raczej będzie chłodno.

Jeżeli macie odpowiedni sprzęt do fotografowania, to koniecznie poróbcie zdjęcia i podzielcie się z Nami.

Miłej obserwacji i pamiętajcie o życzeniu :) Ponoć jak się widzi spadającą gwiazdę trzeba pomyśleć życzenie a na pewno się sprawdzi :) To przesąd oczywiście, ale nie zaszkodzi chwilę pomarzyć.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Dzięki za artykuł, zapomniałem o tym całkowicie :) Niestety żadnego sprzętu nie posiadam, ale chociaż gołym okiem sobie pooglądam :)

·

Dobre smartfony powinny wystarczyć, może Ci się uda, ja spróbuje jak wyjdzie to wrzucę na steema.

·
·

Kurcze, w sumie kurzy mi się gdzieś FinePix HS20 EXR, ale nie mam statywu, żeby zrobić nim jakieś sensowne statyczne zdjęcie :( Ale może spróbuję po prostu coś wycudować :)

Ostatnio udało mi się zrobić takie zdjęcie z ręki, stojąc na balkonie w mieście :)

·
·
·

Super :)

·
·
·

ładne :D
było robić kiedy był pomarańczowy :D

·
·
·
·

Próbowałem, ale niestety nie mogłem złapać ostrości, a brak statywu nie pomagał, bo przy powiększeniu 30x minimalne ruchy palcami powodowały, że mi Księżyc uciekał z kadru ;D

Congratulations @ksttsk! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You got your First payout

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!