6 fascynujących obiektów w Mgławicy Oriona [PL]

in polish •  10 months ago  (edited)


Mgławice Oriona znają chyba wszyscy. Każdy z nas chociaż raz widział niesamowite zdjęcia zrobione przez kosmiczny teleskop Hublla. Naukowcy analizując zdjęcia odkryli niezwykłe obiekty znajdujące się w tej mgławicy. Dokładna analiza pozwoliła na stwierdzenie że są to tworzące się układy słoneczne. Można powiedzieć, że to zdjęcie nienarodzonego niemowlęcia. To dyski protoplanetarne, które nazwano Proplydami.


By ESA/Hubble link [CC 4.0 license]


Mgławice to obłoki gazów i pyłów. Pod wpływem siły grawitacji cząsteczki przyciągają się wzajemnie tworząc gwiazdę. Pył i gaz otaczający gwiazdę tworzy dysk. Takie dyski zostały odkryte na zdjęciach Mgławicy Oriona. Mgławica Oriona jest oddalona o 1400 lat świetlnych od nas. W związku z tym zdjęcia przedstawiają to, co wydarzyło się 1400 lat temu. Ważne jest, żeby wiedzieć, że mgławice nie są obiektami 2 wymiarowymi. 

Dzięki nowoczesnym technikom obrazowania naukowcy i technicy stworzyli niesamowity film. Na filmie możemy zobaczyć Mgławice Oriona w 3D. Zwróćcie uwagę na pokazane dyski protoplanetarne. Tak wyglądał nasz układ słoneczny zanim się narodził. Obrazy te pokazują jak mali jesteśmy w skali całego kosmosu.

Podróż przez Mgławicę Oriona - wizualizacja 3DCredits NASA, ESA, F. Summers, G. Bacon, Z. Levay, J. DePasquale, L. Hustak, L. Frattare, M. Robberto and M. Gennaro (STScI), R. Hurt (Caltech/IPAC), M. Kornmesser (ESA), and A. Fujii; Acknowledgement: R. Gendler; Music: “Dvorak – Serenade for Strings Op22 in E Major larghetto”, performed by The Advent Chamber Orchestra, CC BY-SA

Podobała się podróż? Napisz w komentarzu swoje odczucia.

Źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Proplyd

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!