BLOCKCHAIN W PRAKTYCE 1

in #polish7 years ago


BITCOIN W PRAKTYCE 1

Pisząc ten artykuł jestem nieco zaniepokojony obecną sytuacją na rynku kryptowalut. W kontekście sytuacji w Polsce mam na myśli problem z regulacją tego rynku przez organy państwowe oraz wynikającym z tego problemem inwestorów z rozliczaniem się z urzędem skarbowym. W kontekście kryptowalut globalnie, największym problemem i zagrożeniem wydaje się być niejasna sytuacja kryptowaluty USDT. Teter wydaje się być tykająca bombą zegarową, która jak wybuchnie spowoduje masową wyprzedaż na większości kryptowalut. Widzę wyraźną niepewność. Minimum lokalne mieliśmy 6 lutego tego roku po czym nastąpiło bardzo silne odbicie. Można zauważyć, że linia trendu średnioterminowego bitcoina została przebita i wydaje się, że wybiliśmy się z trendu spadkowego. Widać, też że większość pozostałych kryptowalut nie potrafi się podnieść po ostatnich spadkach. Objawia się to przede wszystkim bardzo niskim wolumenem transakcyjnym. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się cierpliwość i odczekanie kilku dni aż BTC na dobre potwierdzi powrót do trendu wzrostowego.
()

NIE SAMĄ KRYPTOWALUTĄ BLOCKCHAIN ŻYJE

Na nasze szczęście Blockchain to nie tylko kryptowaluty, giełda i spekulacja. Od początku mojego zainteresowania się tematyką blockchain staram się odnajdywać praktyczne możliwości wykorzystania tej technologi w realnym życiu. Muszę przyznać szczerze, że dla mnie osoby będącej mocno zafascynowanej tą tematyką jest to bardzo trudne zadanie. Jest cała masa projektów z których w przyszłości będziemy mogli korzystać na co dzień. Niestety niektóre z nich to zaledwie idea czy też wizja lepszej przyszłości inne w większość są w fazach testowych i będzie z nich można korzystać za jakiś czas jeszcze inne to zwykłe projekty SCAM bez jakichkolwiek szans na ich realizację. Wiemy jednak, że postęp technologiczny jest nieunikniony i czy tego chcemy czy nie wkrótce technologia blockchain zagości na stałe w mainstreamie.tego Z perspektywy dzisiaj możemy się zastanowić co realnie może nam dać blockchain.

1. PŁATNOŚCI

Swojego pierwszego rozczarowania tą technologią doznałem około pół roku temu próbując dokonać transakcji zakupu pizzy za pomocą bitcoina. Przy zamówieniu skorzystałem z jednego z najpopularniejszych portali w Polsce. Niestety transakcja nie doszła do skutku a ja obeszłem się tylko smakiem. Całość przeprowadzonej transakcji udokumentowałem filmem, który możesz odtworzyć poniżej:)

Cała sprawa zakończyła się pozytywnie i odzyskałem środki o równowartości zamówionej pizzy tak więc zwracam honor portalowi pośredniczącemu w zamówieniu jedzenia. Niestety prowizja oraz fee górników już niestety nie otrzymałem.

Pierwszy problem to sama sprawa przyjmowania płatności. Wiele sklepów i innych punktów które w teorii akceptują bitcoin w praktyce wcale go nie akceptują. Punkty te korzystają z pośredników płatności takich jak BITPAY czy INPAY i w praktyce otrzymują walutę tradycyjną Jest to zrozumiałe z punktu widzenia biznesowego. Przyjmowanie bezpośrednio bitcoinów czy też innej kryptowaluty mogłoby się wiązać z bardzo dużym ryzykiem utraty kapitału. Tak więc portale pośredniczące przyjmują na siebie ryzyko kursowe w zamian za odpowiednie prowizje

Drugi problem w przypadku bitcoina to dość duże koszty transakcji. Wykonując płatność za pizze we wrześniu zapłaciłem około 5 pln fee opłaty dla minerów. Dzisiaj koszty transakcyjne przewyrzszyłyby wartość pizzy. Można powiedzieć, że w codziennym użytku Bitcoin jako kryptwaluta do płatności nie ma racji bytu. Bitcoin miał być z założenia pełnowartościową wersja pieniądza elektronicznego opartego na peer-to-peer. Transakcje miały być bezpieczne, szybkie, tanie, bezpośrednie pomiędzy uczestnikami transakcji i eliminujące pośredniczące instytucje finansowe. Niestety Satoshi Nakamoto nie przewidział problemów związanych z przesileniem blockchaina bitcoinowego oraz jakie konsekwencje dla użyteczności bitcoina może mieć wzrost ceny tej kryptowaluty. Na dzień dzisiejszy jest tak, że transakcje bitcoina są zbyt wolne i zbyt drogie.

Trzeba sobie powiedzieć, że jest wiele kryptowalut, które chętnie zajęłyby miejsce Bitcoina. Z bardziej popularnych należy wymienić : Bitocin Cash, Litecoin, Dash . Z technicznego punktu widzenia mają one o wiele więcej do zaoferowania niż sam Bitcoin. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na mającą się pojawić już wkrótce aplikację Litepay. Rozwiązanie to ma umożliwić płatność Litecoinem poprzez dedykowaną kartę w dowolnym miejscu na ziemi. Drugim poważnym konkurentem bitcoina jest dash, który powoli stara się podbić rynek azjatycki. Jest to kryptowaluta szybsza, bezpieczniejsza i tańsza w przesyle od bitocina.

Na szczęście develperzy Bitcoina nie śpią i doskonale sobie zdają sprawę, że konkurencja depcze im po piętach. Rozwiązaniem, które miałoby zażegnać największe problemy bitcoina jest Lightning Network. Obecnie jesteśmy w fazie adopcji tego rozwiązania. W pełni zaadaptowane LN pozwoli wykonywać szybkie i tanie mikro-transakcje pomiędzy uczestnikami sieci.

Na koniec rozważań o płatnościach chciałbym wskazać jaki model płatności mógłby być idealnym rozwiązaniem dla mainstreamu. Tak więc mógłby to być jeden portfel dla wszystkich kryptowalut w wersji desktop, android, IOS . Poza kryptowalutami były by na nim dostępne również waluty FIAT. Do każdego portfela moglibyśmy otrzymać kartę debetową. Można więc stwierdzić że mógłby to być taki rozproszony mini bank każdego uczestnika rynku. Chcąc dokonać płatności kryptowalutą była by ona wymieniana na walutę docelową w czasie rzeczywistym . Jest kilka projektów które pracują nad tego typu rozwiązaniami. Warto zwrócić tutaj uwagę choćby na ETHOS , EIDOO, OMISEGO, TENX, CENTRA

2. ICO – JAKO METODA POZYSKIWANIA KAPITAŁU

Obecnie najsilniej rozwijającym się trendem kryptowalutowym jest ICO czyli Initial Coin Offering. Tłumacząc ten termin na język polski to wczesna oferta monety. Mechanizm działania ICO polega na zebraniu funduszy na rozwój nowego perspektywicznego projektu w branży krypto. Wyobraź sobie, że jesteś młodym startupem bez renomy na rynku i masz jakiś dobry pomysł na zrewolucjonizowanie świata kryptowalutowego. Masz pomysł ale nie masz zaplecza w postaci zespołu oraz kapitału, który umożliwiłby kontynuację twojego projektu. Oczywiście masz w tym układzie możliwość pójścia do banku i próby uzyskania kredytu, możesz tez szukać inwestorów z kapitałem którzy wesprą twój projekt . Obie te formy wiążą się oczywiście z różnymi zagrożeniami i ograniczeniami. Do takich możemy zaliczyć:

  • wysokość kapitału który możemy uzyskać ( znacznie ograniczony),
  • masa procedur sprawdzających potencjał twojego projektu, dużo spraw papierkowo-urzędowych,
  • zas uzyskiwania środków ( od wniosku do realizacji może minąć kilka miesięcy ),
  • odsetki od zysku, oddanie części udziału firmy inwestorom,
  • konsekwencje związane z niepowodzeniem projektu ,
  • brak możliwości inwestowania w projekty przez małych inwestorów,

W przypadku ICO sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy stworzyć dokument opisujący dokładnie założenia twojego projektu oraz plany rozwoju. Dokument ten powinien również wyjaśniać dlaczego twój projekt jest wspaniałym pomysłem no i przede wszystkim dokument taki powinien nam wyjaśniać użyteczność danego pomysłu , co w nim innowacyjnego czy wręcz rewolucyjnego. Oczywiście to wszystko powinno znajdować się na pięknie przygotowanej stronie internetowe. Na stronie tej oferuje się swoje Tokeny dla przykładu TokenX w zamian za dofinansowanie danego projektu. Zwykle trzeba określić minimalną kwotę wymaganą aby projekt mógł przejść w dalsza fazę rozwoju. Otrzymany przez inwestora TokenX powinien spełniać jakąś ważną rolę w samym startupie aby jego wartość w przyszłości mogła rosnąć. Należy pamiętać że Coiny są emitowane za pomocą jednej z platform umożliwiające przeprowadzenie ICO. Absolutnym liderem w branży ICO na dzień dzisiejszy jest platforma Eterhereum, która umożliwia tworzenie smart contractów w standardzie ERC20.
ETHEREUM-1.png

W dalszej perspektywie schemat ICO wygląda tak. Tutaj może inwestować tłum. Tak więc możliwość znalezienia inwestorów jest o wiele większa ze względu na zasięg. Ludzie z całego świata zaczynają się interesować twoim tematem. Inwestorzy zaczynają dostrzegać potencjał otrzymanego TokenaX licząc na wzrost jego wartości w przyszłości.

Prawda niestety jest okrótna. Większość ICO działa na zasadzie typowego Crowdfundingu. Jest to zwykła zbiórka pieniędzy na jakiś projekt. Twórcy startupa nie są w żaden sposób finansowo zobowiązani do realizacji swojego projektu. Nabywając Tokenx nie mamy żadnych udziałów w rozwijanym starupie. Często emitowane w ten sposób Tokeny nie mają żadnej funkcjonalności w tworzonym Startupie. Wraz z pojawieniem się możliwości zbierania środków na startup za pomocą ICO pojawiło sie wielu oszustów próbujących wyłudzić środki od nie świadomych inwestorów.

-z punktu widzenia startupa jest to prosty i szybki sposób na zbiórkę pieniędzy.
-z punktu widzenia inwestora jest to bardzo ryzykowna inwestycja

Wśród popularnych platform umożliwiających przeprowadzenia ICO są : Ethereum, Neo, Nem, Nxt, Ardor ,Stratis

Wydaje się być wręcz niezbędnym wprowadzenie regulacji państwowych w tym obszarze rynku kryptowalut. Ważne by twórca startupa mógł w łatwiejszy sposób gromadzić swoje środki na rozwój projektu ale też nie był bezkarny i ciążyła na nim jakaś odpowiedzialność w kwestii realizacji projektu. Z drugiej strony inwestor mógłby czuć pewien bufor bezpieczeństwa powierzonych środków. Nie może być sytuacji w której to twórcy startupa organizują ICO po czym znikają z zebranymi w ten sposób środkami bez śladu.

3. ZDECENTRALIZOWANE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Wielu z nas korzysta ze stron czy też aplikacji umożliwiających nam tworzenie i dzielenie się wszelkiego rodzaju treścią. Mówie tutaj o treściach prywatnych jak i biznesowych. Tworzymy posty , artykuły, komentujemy czy też udostępniamy zdjęcia. Można zaryzykować stwierdzenie, ze w ostatnich latach media społecznościowe zmieniły sposób komunikacji między jednostkami oraz wielkimi organizacjami. Prawdziwą dominację pod względem wielkości społeczności wykazują takie potęgi jak Facebook, Instagram, Twiter, linked in czy też Youtube.

Na co dzień nie zastanawiamy się nad innymi aspektami korzystania z portali społecznościowych. Twórczość generowana przez nas na tych portalach generuje olbrzymie korzyści finansowe liczone w miliardach dolarów właścicielom portali społecznościowych. Kolejną kwestią jest cenzura publikowanych treści w mediach społecznościowych. Okazuje się, że tak naprawdę nie do końca mamy prawo do wyrażania swojej opinii na określone tematy gdyż grozi to blokadą konta. Wolność wypowiedzi w naszym kraju powoli zanika. Ostatnimi czasy nasilił się problem banowania kont czy to na Facebooku czy to Youtubie z bliżej nie określonych przyczyn. Zauważyłem tą tendencję zwłaszcza w sytuacjach kiedy treść dotyczy spraw religijnych czy politycznych. Z drugiej strony promowane są zawartości można określić jako najnormalniej patologiczne.
Projekt-bez-tytułu-3.png
Na szczęście problemy te rozwiązują zdecentralizowane aplikacje społecznościowe. Od razu należy tutaj wyróżnić platformę STEEMIT, która jest najbardziej zaawansowaną platformą tego typu na dzień dzisiejszy.

STEEMIT to społecznościowy portal nowej generacji oparty o blockchain. Steemit ma na celu wspierać społeczność, zwracając wiele ze swojej wartości osobom, które zapewniają tą wartości i wkład poprzez nagradzanie ich kryptowalutą, a poprzez ten proces utworzyć walutę, która jest w stanie dotrzeć do szerokiego rynku, w tym do osób, które jeszcze nie uczestniczyły w świecie kryptowalutowym. A prościej ujmując sprawę, na platformie steemit zarabiamy publikując, głosując ,komentując, blogując czy streemując. Czyli zarabia twórca treści a nie twórca platformy Wszelkie treści tekstowe opublikowane na platformie Steemit są zapisane w blockchain tak więc nie da się ich wycofać i są nieusuwalne. Sytuacja jest podobna również w przypadku uczestników platformy. Jeśli założymy sobie konto na Steemit jest ono bardzo trudne do zbanowania.

4. ZDECENTERALIZOWANE DANE W CHMURZE

Na początku przyjrzyjmy się tradycyjnemu modelowi przechowywania danych w chmurze. Chmura jest pewnego rodzaju przestrzenią dyskową udostępnianą nam przez dostawcę zewnętrznego za pośrednictwem internetu. Tego typu rozwiązania okazują się być bardzo funkcjonalne w kontekście przechowywania swoich dokumentów, fotografii, kopi zapasowych itp. Dzięki temu rozwiązaniu możemy mieć dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca na ziemi o ile jesteśmy podłączeni do internetu. Na dzień dzisiejszy wiodącymi dostawcami tego typu usług są Dropbox, Onedrive, czy Google. Systemy te są w swojej konstrukcji łatwe w obsłudze, wygodne, tanie niestety cierpią z powodu nieodłącznej słabości modelu opartego o zaufanie.

Tradycyjna chmura jest podatna na różne zagrożenia w tym ataki typu ” man in the middle”, złośliwe oprogramowanie i wady samych aplikacji, nie ma również gwarancji odnośnie poufności danych. Zawsze istnieje ryzyko wycieku lub nieautoryzowanego dostępu do danych przechowywanych w chmurze. Do tego dochodzi również działalność państwa, którego organy (np. policja, służby) mogą uzyskiwać informacje o zawartości „naszej” chmury bezpośrednio od jej dostawcy, bez naszej wiedzy i możliwości reakcji. Wystarczy przypomnieć informacje ujawniane przez Edwarda Snowdena na temat programu PRISM, by stwierdzić, że amerykańskie służby zapewne z takiego dostępu korzystają.

Idea zdecentralizowanej chmury wywodzi się z założenia, że są olbrzymie ilości niewykorzystanych przestrzeni dyskowych wśród zwykłych użytkowników komputerowych. Te pokłady pamięci mogą być udostępniane pomiędzy sobą przy wsparciu technologi blockchain. Po co kupować nową przestrzeń dyskową skoro można skorzystać z niewykorzystanych zasobów innego intenauty. Aby system ten miał rację bytu musi oczywiście istnieć zachęta dla osoby udostępniającej swoją przestrzeń. Tą zachętą jest kryptowaluta, która ma określoną wartość. Tak więc największą przewagą dystrybucji przestrzeni za pomocą blockchain jest fakt iż obie strony mają z tego tytułu korzyści sprawiając,że cały ten koncept staje się być bardzo popularny i mniej podatny na korupcje. Co więcej wynajem przestrzeni w systemie blockchain jest szacunkowo 10 razy tańszy niż wynajem u takich potentatów jak AWS , Azure. Różnica w cenie wynika z mniejszych kosztów operacyjnych. Tutaj nie ma centrów, specjalnych serwerów, kosztów wynagrodzeń, dodatkowych opłat związanych z energią. System blockchain wydaje się również o wiele bezpieczniejszą opcją. W zależności od rodzaju projektu dane te są dzielone i składowane i szyfrowane w różny sposób.

Na koniec warto wskazać dwa projekty które moim zdaniem rozwijają ten temat najszybciej a są nimi: STORJ oraz SIAcoin ,

5. BLOCKCHAIN JAKO REJESTR I EWIDENCJA DANYCH

Do podstawowych zalet technologi blockchain można zaliczyć: decentralizację, bezpieczeństwo – zapewnione dzięki kryptografii, szybkość działania, odporność na korupcję, nieodwracalność transakcji. Idea decentralizacji blockchain a zatem utrata kontroli nad rozproszonymi danymi jest szeroko dyskutowana w kręgach rządowych oraz finansowych. W konsekwencji czasu wydaje się być nieuniknionym implementowanie rozwiązań blockchainowych w administracji oraz bankowości. Przykładem jest śledzenie podatków i składek, obieg elektronicznych faktur, elektroniczny rejestr ludności głosowania albo rejestrowanie samochodów za pośrednictwem elektronicznego systemu opartego na blockchain.
Nie daleko trzeba szukać praktycznych przykładów wykorzystywania tej nowoczesnej technologi przez państwa jak i wielkie międzynarodowe korporacje:

  • Gruzja zaimplementowała rejestr do zarządzania własności i nieruchomości,
  • W Estonii istnieje elektroniczny dowód tożsamości oparty o infrastrukturę klucza publicznego. Jest tam tak zwany blockchain system X -road łączący różne instniejące bazy danych w administracji. Dzięki temu zapewniona jest spójność wszystkich danych.
  • W grudniu Rząd Moskwy ogłosił plany wdrożenia systemu blockchain w celu dokonywania lokalnych głosowań. Ma to zminejszyć ryzyko oszustwa podczas głosowania w sprawach związanych z poszczególnymi miastami. Głosowanie będzie otwarte tak więc nikt nie będzie mógł zakwestionować wyników głosowania.
  • W listopadzie zeszłego roku amerykańska giełda Nasdag ogłosiła, że rozwija elektroniczny system głosowania oparty o blockchain na rynkach kapitałowych RPA. Ma to na celu zapewnić większą efektywność głosowania i udziału akcjonariuszy, oferując bezpieczne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do zdalnego uczestnictwa.
  • Firma IBM, stworzyła protokół Fabric, który to został wykorzystany w USA, Kenii czy Singapurze. Rozwiązanie to pozwoliło na rejestrację i śledzenie zdarzeń związanych z polisami ubezpieczeniowymi.

6. BLOCKCHAIN JAKO ŁĄCZNIK POMIĘDZY ZAINTERESOWANYMI STRONAMI

W zasadzie pisanie tego artykułu powinienem chyba zacząć od tej części. Z jednej strony jest ktoś kto chce wypromować swój projekt, produkt, usługę bądź też szuka konkretnej osoby do wykonania określonego zadania nie korzystając przy tym z wysokobudżetowych kampanii reklamowych czy też film specjalistycznych . Z drugiej strony są osoby pracowite, wykształcone, chcące dorobić jakiś grosz. Coraz częściej powstają platformy łączące nie jako pracodawcę i pracownika. Tego typu rozwiązania oferują nam dzisiaj między innymi platformy Bount0X , IndaHash, Snovio, Experty. Wszystkie te platformy mają zupełnie inne założenia i łączą zupełnie inne środowiska biznesowe. Cechą wspólną jest jednak to, że blockchain jest nie jako spoiwem tych dwóch zainteresowanych stron a kryptowaluta zachętą do podjęcia inicjatywy.

Przykłady zastosowania technologi blockchain można mnożyć i mnożyć. Ramy tego artykułu nie pozwalają mi na bardziej szczegółową analizę konkretnych projektów. Wkrótce pojawi się kolejna część z tej serii a póki co dziękuję za uwagę.

FANPAGE - https://www.facebook.com/kryptoholikPL/
BLOG - https://www.kryptoholik.pl/
STEEMIT - https://steemit.com/@kryptoholik83

Polecane portfele/giełdy BTC:

Bitbay - https://goo.gl/6Ddwx7
Coinbase - https://goo.gl/TcyFYV
Bitstamp - https://www.bitstamp.net/
Binance -https://www.binance.com/?ref=11930782
Cryptopia -https://goo.gl/sFr1KU

Wsparcie kanału w BTC
35y2oAUYaYGxrJLaDQe8u1zbgkARZ2Xq6D

Bibliografia:
https://www.quora.com/How-can-blockchain-be-used-as-a-database-to-store-data
https://mamstartup.pl/technologie/12020/bitcoin-to-tylko-1-tego-co-kryje-w-sobie-technologia-blockchain
https://businessinsider.com.pl/technologie/blockchain/blockchain-co-to-jest/vlfytn4
https://www.networkworld.com/article/3257706/storage/emerging-blockchain-based-distribution-storage-market-and-its-effect-on-cloud-computing.html
https://www.coindesk.com/information/what-is-the-difference-blockchain-and-database/
https://medium.com/iex-ec/how-blockchain-can-improve-cloud-computing-1ca24c270f4f
http://www.komputerswiat.pl/centrum-wiedzy-konsumenta/uslugi-online/wszystko-o-chmurach/czym-jest-popularna-chmura.aspx
https://cryptoacademy.club/narzedzie-glosowania-oparte-technologii-blockchain-zostanie-wprowadzone-rosji/
https://www.forbes.pl/technologie/zastosowania-dla-technologii-blockchain/dm6zrlt
https://bithub.pl/felietiony/technologia-blockchain-wykorzystanie/
https://cointelegraph.com/news/sweden-officially-started-using-blockchain-to-register-land-and-properties
https://www.computerworld.com/article/3250274/data-storage/blockchain-and-cryptocurrency-may-soon-underpin-cloud-storage.html
https://www.coindesk.com/vermont-city-pilots-land-registry-record-with-blockchain-startup/
https://www.coindesk.com/bermuda-launch-blockchain-land-registry/
https://blog.gft.com/pl/2017/02/02/blockchain-okiem-realisty/

Sort:  

Świetny artykuł w prosty sposób tłumaczący pojęcia. 🏆

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 58363.73
ETH 2484.43
USDT 1.00
SBD 2.39