You are viewing a single comment's thread from:

RE: Albert Einstein — Dlaczego socjalizm?

in #polish5 years ago (edited)

Tu nie jestem pewien, można oczywiście postrzegać gospodarczą anarchię (ja to rozumiem jako wolny rynek) jako zło . Ale ma też zalety, konkurencja, rywalizacja motywuje nas do działania. Wolny rynek jest, ok. Zawsze może okazać się, że ktoś poza państwem stworzy bardziej efektywny, model. Państwo nie powinno bać się konkurencji.

Wolny rynek prowokuje powstawanie takich aberracji jak masowe postarzanie produktu i produkowanie tandety co nie tylko przyczynia się do marnowania zasobów planetarnych oraz niszczenia i zanieczyszczania środowiska ale również do drenowania naszych portfeli. Czyni on świat produktów i ofert pozornie zróżnicowanym jednak w praktyce wybór jest ograniczony ponieważ oferowane dobra nigdy nie mogą wykraczać ponad magiczną granicę opłacalności. Przykładowo nie moga pokazać się prawdziwie ekologiczne produkty które wyraźnie oganiczały by zysk któregokolwiek sektora gospodarki ponieważ konkurencja widząc taki produkt od razu gotowa jest podjąć sie wszelkich starań ażeby ten produkt zniszczyć lub wycofać w obawie o straty. Przykładowo na rynku może się obecnie pojawić samochód napędzany elektrycznością ponieważ obliczono że masowe zużycie ropy naftowej tak czy siak rosnąc będzie w zastraszającym tempie na potrzeby lotnictwa i produkcji. Niema mowy jednak aby kiedykolwiek dopuszczono produkcję samochodu napędzanego wodą ponieważ taki rodzaj silnika stanowiłby zagrożenie dla całego przemysłu petrochemicznego. Tak samo ze zderzakiem łagiewki który redukując ryzyko zderzenia się samochodów do 0, eliminuje potrzebę produkowania nowych części oraz samochodów ponieważ te nie zostają już tak często niszczone w wypadkach. mamy również mniejszą liczbę ofiar co oznacza mniejsze zatrudnienie w szpitalach i zapotrzebowanie na środki medyczne.

Powstaje więc pozorna i złudna sytuacja wyboru czy tez dobrej zmiany jednak w praktyce cały wolny rynek to tak naprawdę rynek oparty na cichym porozumieniu rekinów biznesu na tym co jest dopuszczalne a co nie a głównym wyznacznikiem rozsądku jest tu opłacalność a nie zdroworozsądkowe myślenie innowacyjność czy też pomysłowość.

Tak więc motywacja do działania o które mówisz również jest największym kłamstwem w jakie wierzą wyznawcy wonego rynku. Nie jeden prawdziwie ambitny i zmotywowany do działania geniusz obudzł się już z ręką w nocniku gdy po tym jak wynalałż coś naprawdę genialnego pod skrzydłami którejś z korporacji(rzadko kogo dziś stać na samodzielne badania i realizację celów- szczególne ogromnych projektów o kluczowym znaczeniu dla ludzkości), korporacja kazała mu obniżyć jakość jego wynalazku lub też zupełnie zamiotła go pod dywan. Dla wolnego rynku Ambicja rywalizacja i innowacyjność wśród przedstawicieli społeczeństwa, dobra jest tak długo jak długo koncentruje się na pomnażaniu zysków. To prowadzi z kolei do tego że na piedestał wynoszone są jednostki chciwe pozbawione skrupułów i ideałów a młode pokolenia siłą rzeczy uczą się od tych jednostek takiego samego podejścia nie chcąc zostać w tyle, nie chcąc zostać gorszymi frajerami. Cool jest więc bycie cwaniakiem spryciarzem który zawsze ma kasę i najlepsze laski nawet jeśli tak naprawdę jest dupkiem, ale ludzi naprawdę oddanych nauce filozofii czy też ideologi uważa się już za geeków które to słowo jak wiemy zazwyczaj występuje w kontekście obraźliwym i uwłaczającym.

Sort:  

Kurcze mam problem z twoim komentarzem. Faktycznie problem, o którym piszesz istnieje.

Problem karteli i monopoli istnieje, ale czy zastąpienie jego monopolem państwowym rozwiązuje problem? Taka jest natura ludzka, jednostki mogą zabijać, kraść, niszczyć środowisko tak samo państwa i korporacje. Rozwiązaniem są moim zdaniem etyka, edukacja i nauka.

Tak więc motywacja do działania o które mówisz również jest największym kłamstwem w jakie wierzą wyznawcy wonego rynku.Nie jeden prawdziwie ambitny i zmotywowany do działania geniusz obudzł się już z ręką w nocniku [...]

Tu się zgodzę. Najlepszy przykład Tesla, zniszczony przez Edisona. Wcale wynalazki Edisona nie były lepsze, po prostu miał przewagę, że był pierwszy. Zgromadził kapitał i wykorzystał go przeciwko Tesli.

Tylko też czy rozwiązaniem jest brak kapitału? Czy do niego dostęp?

Wiele dobrych, ekologicznych technologi nie może się rozwijać, bo nie może być sfinansowanych. Gospodarkę po II WŚ, napędzał wyścig między wschodem a zachodem. Po upadku bloku wschodniego, tego paliwa zabrakło. Pojawił się liberalizm i pomysł, że problem sam się rozwiąże. Puki co nie widać tego pozytywnych efektów. Wolny rynek specjalizuje się innowacjach opartych z grubsza na upiększaniu opakowań oraz na wymyślaniu nowych zastosowań dla znanych już technologii.

Świat potrzebuje postępu technologicznego, nowych technologii, nauki. To czy efekty postępu będą komercjalizować kapitaliści, jest kwestią drugorzędną. Ważne jest to, że rozwój technologii wymaka kapitału, a bez kapitalistów jest o niego ciężko.

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 68401.35
ETH 3900.35
USDT 1.00
SBD 3.63