Woskowijka, czyli świetne, ekologiczne opakowanie wielokrotnego użytku. W tym poście pokażę wam jak zrobić swoją 🐝

in polish •  last month  (edited)

IMG_7452.JPG

Woskowijka jest doskonałą, ekologiczną alternatywą dla folii spożywczej albo plastikowych pojemników. Sprawdza się jako naturalne opakowanie wielokrotnego użytku. Można nią owinąć chleb, kanapki (do pracy, na wyjazd), żółty ser, warzywa, owoce (np. przekrojoną na pół cytrynę, cebulę czy ogórek). Woskowijka posiada właściwości antybakteryjne, dzięki czemu żywność pozostaje świeża przez dłuższy czas.

W tym filmiku możecie się dowiedzieć ciekawych informacji o woskowijkach, zachęcam do obejrzenia :)

Jak zrobić swoją woskowijkę ? 🐝

Potrzebujemy kawałka materiału. Cieńsze tkaniny są bardziej plastyczne, grubsze - wyjdą sztywniejsze i będziemy potrzebować dodatkowo sznurka lub gumki recepturki, żeby je przymocować do produktu, który mają chronić.

tkanina w2.jpg

oraz wosku pszczelego (może być w kostce, albo w płacie).

wosk.jpg

wosk3.jpg

Przydadzą się też: tarka, ulubione olejki zapachowe, papier do pieczenia oraz żelazko.

Teraz opiszę proces tworzenia woskowijki

Najpierw ścieramy wosk na tarce. Wybieramy część tarki o najmniejszych oczkach.

ścieranie.jpg

Kupiłam wosk w płatach i musiałam go ścisnąć, żeby utworzyła się masa - coś jak gruba plastelina, wtedy wosk lepiej się ścierał. Pewnie jeszcze lepszy byłby wosk w kostce. Albo zastosowanie innej techniki kruszenia tych płatów, bez ścierania na tarce.

ścieranie2.jpg

Następnie wsypałam starty wosk do miseczki i dodałam do niego kilka kropli olejku zapachowego (wybrałam pomarańczowy)

starty wosk.jpg

W kolejnym etapie umieściłam równomiernie kawałki wosku na materiale. Ważne jest, żeby rozłożyć kawałki wosku również na krawędziach.

wosk2rozlozony.jpg

Następnie na materiał z pokruszonym woskiem kładziemy papier do pieczenia i prasujemy go żelazkiem.

prasowanie2.jpg

Popełniłam błąd i dodałam za mało wosku. Musiałam później zetrzeć dodatkowy wosk i uzupełnić miejsca, które nim się nie pokryły. Na szczęście materiał miał białe tło, a wosk barwi na żółto, więc łatwo mi było znaleźć kawałki, które wymagały uzupełnienia. Gdy woskowijka była gotowa położyłam ją do wyschnięcia.

woskowijkaa.jpg

Wyszło super, materiał jest bardzo plastyczny i można go dopasować do kształtu produktów, które chcemy w niego opakować. Jest to produkt wielokrotnego użytku. Gdy po jakimś czasie zauważymy, że materiał robi się mniej sztywny, możemy wprasować w niego trochę świeżego wosku. Wosk ma działanie ochronne przed wilgocią, więc można zapakować w woskowijkę kanapki z pomidorami lub ogórkami, ale należy pamiętać, że nie jest wodoszczelny i nie nadaje się jako opakowanie do surowego mięsa.

woskowijka3.jpg

IMG_7451.JPG

IMG_7452.JPG

Słyszeliście o woskowijkach? Używacie ich? A może chcecie zacząć? Zachęcam, są świetne! :)

mój obraz instamini.jpg

Oryginalne treści, których autorką jest @katiefreespirit

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Nie znałam tego rozwiązania, fantastyczna sprawa!

Tak, woskowijki są genialne - np. do owijania połówek cytryny, arbuza, chleba, kanapek itd. To moja pierwsza, ale czuję, że zrobię ich więcej. Świetna alternatywa dla sztucznych materiałów.

Super, przymierzam się właśnie do stworzenia kilku takich "woskowijek" (fajna nazwa) w imię zasad zero waste.

Powodzenia! :)

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

@wadera

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

Dziękuję :)

Świetny gadżet. Przez jaki czas można tego używać? To się jakoś czyści?

Trwałość woskowijki wynosi średnio kilka miesięcy, a nawet pół roku. Dużo zależy od tego, do czego się jej używa - czy np. do zakrywania miseczek lub owijania chleba (wtedy można z niej korzystać dłużej), czy może jako codzienne opakowanie do kanapek (wówczas jej żywot trwa krócej). Można ją czyścić letnią wodą, ale bez żadnych dodatków - typu płyn do mycia, czy mydło itp. Tak, to świetny gadżet - piękny, ekologiczny, fajnie, gdyby się rozpowszechnił :)

To naprawdę długo! Chyba muszę sobie takie coś zrobić.
Dzieki, że się z nami tym podzieliłas ;)