Monitorowanie stanu zdrowia

in polish •  4 months ago

Zdrowie to najcenniejsze co mamy, dlatego monitorowanie jego stanu jest bardzo ważne. Niegdyś bywało kłopotliwe, ale rozwój techniki nam to znacznie ułatwił. Z pomocą przychodzą nam urządzenia mechatroniczne, które są w stanie kontrolować nasze funkcje życiowe w czasie rzeczywistym.

stethoscope840125_960_720.jpg
Źródło: Pixabay

Czym jest urządzenie mechatroniczne?

Urządzenie mechatroniczne to urządzenie mechaniczne, które posiada mikrokontroler lub mikroprocesor i możemy zaprogramować jego działanie. Cechuje się ono elastycznością (łatwe przeprogramowaniem), automatycznym działaniem oraz wysoką wydajnością pracy.
Samo pojęcie mechatronika jest bardzo szeroko rozumiane i jest połączeniem wielu dziedzin, co ukazuje poniższa grafika:
a213947502532208.png
Źródło: mtronik

Obecnie mechatronika znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach. Gdzie nie spojrzymy, tam można ujrzeć urządzenia mechatroniczne np. automatycznie otwierane drzwi do marketu, sygnalizacje świetlne czy roboty na liniach produkcyjnych.

Kamizelka SmartVest

Przełom w monitorowaniu stanu zdrowia umożliwił rozwój telemedycyny i mikroczujników. Kamizelki typu SmartVest posiadają czujniki zaszyte w odzież, dzięki czemu nie są uciążliwe w noszeniu, a według opinii osób używających są nawet bardzo wygodne.
index.jpg
Męska wersja kamizelki SmartVest
Źródło

index 1.jpg
Damska wersja kamizelki SmartVest
Źródło

Kamizelki są tworzone w technologii MEMS (ang. MicroElectroMechanical System). Jest to połączenie miniaturowych urządzeń elektronicznych i mechanicznych. Technologia ta jedna z najbardziej obiecujących i rewolucyjnych technologii XXI wieku. Te miniaturowe urządzenia przekształcają parametry fizyczne na sygnały elektryczne lub odwrotnie.
Kamizelka wyposażona jest w moduł, w którym rejestrowane są sygnały EKG (monitorujące pracę serca), PPG (ocenia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych blisko skóry), mierzona jest temperatura ciała, ciśnienie krwi, puls oraz galwaniczna reakcja skóry (potliwość). Kamizelka jest wykonana z mieszaniny lykry. i bawełny.

da.jpg
Schemat budowy kamizelki
Źródło

Kamizelka SmartVest od Lenovo

Duże osiągnięcia w technologii MEMS ma firma Lenovo, której pomiary z kamizelki (wyposażonej w 10 elastycznych elektrod tekstylnych zapewniających całodniową wygodę noszenia) są zsynchronizowane z dedykowaną aplikacją mobilną na smartfony i pacjent może w czasie rzeczywistym nadzorować swój stan. Dane są również zapisywane w chmurze, do której dostęp może mieć np. lekarz.

dasda.jpg
Kamizelka od Lenovo
Źródło

dasdasdasdas.jpg
Design dedykowanej aplikacji
Źródło

Podsumowanie

Kamizelki SmartVest są wykorzystywane do nadzorowania stanu zdrowia pracowników przy wykonywaniu ciężkich prac fizycznych, np. na liniach montażowych stoczni czy w kopalniach. Mogą być również wykorzystane do monitorowania stanu sportowców przy wysiłku np. podczas treningu. Odczyty z inteligentnej kamizelki pozwalają oszacować wydolność naszego organizmu i w razie potrzeby mogą zaalarmować odpowiednią osobę, gdy coś będzie nie tak z odczytami. To co kiedyś można było zbadać podczas tygodniowego pobytu w klinice, gdzie cały czas oblepieni ludzie byli różnego rodzaju czujnikami - teraz można w domowym zaciszu zakładając jedynie "koszulkę" :)


Jest to część mojej pracy, którą pisałem, żeby zaliczyć semestr ma studiach. Moja mała aktywność na Steem była spowodowana natłokiem prac, projektów i ciężko było mi jakoś zorganizować czas. Semestr dobiega końca i już tylko jeden egzamin dzieli mnie od kolejnego semestru, na którym powinienem mieć już więcej wolnego czasu.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Jej. Bardzo ciekawy post. Aktualnie mamy troszkę mniej wysublimowane metody, które pozwalają wysyłać dane ze stymulatora do lekarza. Niektóre z tych metod pozwalają na pewne patologie jak wysyłanie zapisu EKG swojego psa zamiast własnego.

·

A u psa wszystko w porządku? ;p

·
·

Własnie okazało się, że nie. Był w zagrożeniu życia, ale szczęśliwie po małej interwencji farmakologicznej psiak z tego wyszedł ^^

·
·
·

To szczęście, że wszystko dobrze się skończyło :)

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

·

Dziękuję i pozdrawiam :)

Congratulations @kargul09! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 400 replies. Your next target is to reach 500 replies.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

znakomity artykuł!
prosimy o więcej!

(oczywiście już po Zdanym, ostatnim egzaminie :)

·

W czwartek będzie wiadomo 😊