Bitwa pod Osuchami

in #polish5 years ago

Jadąc ostatnio z ojcem do lasu, zauważyłem tablicę, która przypomina o niezwykle ważnym wydarzeniu, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej. A, że mieszkam jakieś 8 km od niego to wam przybliżę trochę historii :)
Mowa tu o tytułowej "Bitwie pod Osuchami", zwana także "Bitwą nad Sopotem". Była to największa bitwa partyzancka w Polsce podczas II WŚ.

zdjecieartykul16790002.jpg
Źródło

Starcie to było punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. Niemcy zdecydowali się na przeprowadzenie 2 operacji Sturmwind, ponieważ oddziały partyzanckie na tym terenie paraliżowały niemiecką komunikację oraz uniemożliwiały odwrót wojskom hitlerowskim cofającymi się przed nacierającą Armią Czerwoną.
Bitwa nad Sopotem rozegrała się 24 i 25 czerwca 1944 roku. Olbrzymia ilość wojsk Wermachtu okrążyła lasy Puszczy Solskiej. Partyzanci zostali okrążeni i uwięzieni w bagnistym rozwidleniu rzek - Tanwii i Sopotu. Tylko nielicznym oddziałom udało się przerwać krąg i wydostać. Większość z partyzantów zginęła, ale stawiali oni godny podziwu opór. Byli słabiej wyszkoleni, mieli bardzo skromne zapasy broni i żadnej ciężkiej artylerii. W świetle armii niemieckiej nie mieli szans.

IMG_20190112_075914.jpg
Zdjęcie własne, zrobione w drodze do lasu.

Na powyższym zdjęciu widać (wiem, że słabo) mapę, która przedstawia ruchy jednostek partyzanckich AK i BCh podczas akcji Sturmwind II.

Większość oddziałów została rozbita, a jednostki dostały rozkaz, aby się wycofać w głąb bagien i ukryć. Możliwości nie mieli wiele - chowali się na drzewach, w moczarach i zaroślach. Ci, których Niemcy znaleźli - zginęli na miejscu lub zostali wysłani do obozu zagłady w Majdanku k. Lublina. Do legendy przeszła śmierć porucznika Adama Haniewicza ps. "Woyna", który tak zaciekle bronił swojego oddziału, że zabił kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu Niemców, zanim obrzucili go gradem granatów.

fotografiaikona2.jpg
Źródło

Na Osuchach niedaleko miejsca potyczki partyzantów z armią niemiecką postał największy w Europie cmentarz partyzancki. Jest pochowanych ok. 300 partyzantów, którzy brali udział w bitwie. Będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej i gimnazjum zawsze tam bywałem ze sztandarem szkoły.

282164.jpg
Źródło

osuchy4.jpg
Źródło

W każdą rocznicę bitwy jest na Osuchach organizowana msza święta za poległych oraz inscenizacja walki. Zjeżdżają się tu ludzie z całej Polski interesujący historią.

lubelskieuczczono73rocznicebitwypodosuchami141280x7681030x686.jpg
Źródło

3444b.jpg
Źródło
Na imprezę zapraszani są weterani jak i ich potomkowie.

ZAMOSC_293129295_AR_0_0.jpg
Źródło
3 lata temu na potrzeby przedstawienia zbudowano nawet drewniany domek, który następnie został spalony przez Niemców.

Zapraszam obejrzenia trochę amatorskiego filmu z przedstawienia autorstwa mojego przyjaciela ze szkoły:

W tym roku rocznica będzie obchodzona 23 lub 30 czerwca i wszystkich chętnych zapraszam do żywej lekcji historii.

Sort:  

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @strefanetu

!tip 0.2 hide

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 63851.10
ETH 3059.36
USDT 1.00
SBD 3.85