Bitwa pod Osuchami

in polish •  4 months ago 

Jadąc ostatnio z ojcem do lasu, zauważyłem tablicę, która przypomina o niezwykle ważnym wydarzeniu, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej. A, że mieszkam jakieś 8 km od niego to wam przybliżę trochę historii :)
Mowa tu o tytułowej "Bitwie pod Osuchami", zwana także "Bitwą nad Sopotem". Była to największa bitwa partyzancka w Polsce podczas II WŚ.

zdjecieartykul16790002.jpg
Źródło

Starcie to było punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. Niemcy zdecydowali się na przeprowadzenie 2 operacji Sturmwind, ponieważ oddziały partyzanckie na tym terenie paraliżowały niemiecką komunikację oraz uniemożliwiały odwrót wojskom hitlerowskim cofającymi się przed nacierającą Armią Czerwoną.
Bitwa nad Sopotem rozegrała się 24 i 25 czerwca 1944 roku. Olbrzymia ilość wojsk Wermachtu okrążyła lasy Puszczy Solskiej. Partyzanci zostali okrążeni i uwięzieni w bagnistym rozwidleniu rzek - Tanwii i Sopotu. Tylko nielicznym oddziałom udało się przerwać krąg i wydostać. Większość z partyzantów zginęła, ale stawiali oni godny podziwu opór. Byli słabiej wyszkoleni, mieli bardzo skromne zapasy broni i żadnej ciężkiej artylerii. W świetle armii niemieckiej nie mieli szans.

IMG_20190112_075914.jpg
Zdjęcie własne, zrobione w drodze do lasu.

Na powyższym zdjęciu widać (wiem, że słabo) mapę, która przedstawia ruchy jednostek partyzanckich AK i BCh podczas akcji Sturmwind II.

Większość oddziałów została rozbita, a jednostki dostały rozkaz, aby się wycofać w głąb bagien i ukryć. Możliwości nie mieli wiele - chowali się na drzewach, w moczarach i zaroślach. Ci, których Niemcy znaleźli - zginęli na miejscu lub zostali wysłani do obozu zagłady w Majdanku k. Lublina. Do legendy przeszła śmierć porucznika Adama Haniewicza ps. "Woyna", który tak zaciekle bronił swojego oddziału, że zabił kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu Niemców, zanim obrzucili go gradem granatów.

fotografiaikona2.jpg
Źródło

Na Osuchach niedaleko miejsca potyczki partyzantów z armią niemiecką postał największy w Europie cmentarz partyzancki. Jest pochowanych ok. 300 partyzantów, którzy brali udział w bitwie. Będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej i gimnazjum zawsze tam bywałem ze sztandarem szkoły.

282164.jpg
Źródło

osuchy4.jpg
Źródło

W każdą rocznicę bitwy jest na Osuchach organizowana msza święta za poległych oraz inscenizacja walki. Zjeżdżają się tu ludzie z całej Polski interesujący historią.

lubelskieuczczono73rocznicebitwypodosuchami141280x7681030x686.jpg
Źródło

3444b.jpg
Źródło
Na imprezę zapraszani są weterani jak i ich potomkowie.

ZAMOSC_293129295_AR_0_0.jpg
Źródło
3 lata temu na potrzeby przedstawienia zbudowano nawet drewniany domek, który następnie został spalony przez Niemców.

Zapraszam obejrzenia trochę amatorskiego filmu z przedstawienia autorstwa mojego przyjaciela ze szkoły:

W tym roku rocznica będzie obchodzona 23 lub 30 czerwca i wszystkich chętnych zapraszam do żywej lekcji historii.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @strefanetu

!tip 0.2 hide