Kultura Japonii - czyli co i jak.

in #polish6 years ago

Zacznijmy od krótkich informacji o samym państwie. Japonia zajmuje powierzchnie 377 962 km², głową państwa jest Shinzō Abe, zamieszkana jest przez 127 milionów osób, gdzie 8 milionów żyje w stolicy Tokio. Obowiązującą tam walutą jest Jen. Religią w Japoni jest buddyzm oraz shintō

Japońska kultura zmieniała się na przełomie tysiącleci, od prastarej kultury zwanej Jōmon do kultury obecnej, która jest mocno hybrydowa, ponieważ amerykańskie i europejskie wpływy ją zmieniły. Jōmon z jap. znaczy "ornament sznurowy". Był to okres z czasów neolitów (12 000 p.n.e. do 300 p.n.e.), gdzie w tamtych czasach u Japończyków dominowało myślistwo i zbieractwo. Ludzie w tamtych czasach wyrabiali haczyki do wędek i ostrza do harpunów z kości, do polowania używali łuków, oswojonych psów i różnorakich pułapek. Japończycy nie uprawiali roślin, w miarę upływu czasu i udoskonalenia zdolności głównym zajęciem stało się polowanie. Jeśli ktoś zapyta jakie jest największe osiągnięcie Japończyków, każdy bez zastanowienia powie, że ceramika. Otóż w kulturze Jōmonu zrodził się pomysł na coś takiego. Wyrobem ceramicznych rzeczy zajmowały się kobiety, zazwyczaj mieszały glinę z ołowiem, łyszczykiem lub pokruszonymi muszlami. Twory przedstawiały kobiety, lub zwierzęta, rzadziej półczłowieka-półzwierzę. Koniec pierwszej kultury szacuje się na 300–250 p.n.e kiedy napływ ludów Yayoi zmusił do przeniesienia się Jōmończyków na północ i wschód i późniejszą asymilację.


Obecnie Japońska kultura jest dla wszystkich ciekawa i zaskakująca. Japończycy cechują się wysoką kulturą osobistą, manierami i tradycjami.

Architektura



Budownictwo japońskich domów bardzo różni się między sobą. Na wsiach można jeszcze znaleźć tradycyjne domy z drewna i gliny, kryte dachówką. Przed drugą wojną światową wiele z tych domów kryto słomą ryżową. W Japonii zazwyczaj jest gorąco, więc domy buduje się tak aby były przewiewne, drzwi w tych domach są rozsuwane i można je wyjąć aby powiększyć pomieszczenie. mieszkańcy Japonii bardzo cenią naturę i przestrzeń, dlatego przestrzeń wokół świątyń jest bogata w przyrodę. Stare świątynie sięgające III w. były asymetryczne budowanie wyłącznie z drewna i kory bez użycia gwoździ. Wraz z przyjściem buddyzmu zostały przyjęte chińskie wzory cechujące się symetrią i osiowością budowli, nowością był dach pokryty ceramiką.

ise-shrine-1.jpg

Maniery


1.Przedstawienie się

  • Tradycyjnym przywitaniem Japończyków jest kłanianie się, lub skinienie głowy.
  • Nie wszystkie ukłony są takie same, zwykle różnią się kątem zgięcia ze względu na osobę lub sytuację.

2.Jedzenie

  • Mlaskanie jest w Japonii to coś normalnego, postrzegane jest jako coś pozytywnego.
  • Jedzenie podczas spaceru to przejaw niechlujstwa
  • Zbytnia niecierpliwość przy czekaniu na posiłek i jedzenie go łapczywie jest nie na miejscu.
  • W Japonii nie ma czegoś takiego jak napiwek, również nie płaci się kelnerowi, a w kasie wychodząc. Dawanie napiwków może być potraktowane jako obraza.
  • Nie ładne jest przeliczanie, czy sprzedawca wydał dobrze resztę.
  • Wskazane jest mieć ze sobą papierową serwetkę lub chusteczkę.
  • Będąc w gościnie zawsze czekaj aż gospodarz coś Ci zaproponuje, a przychodząc do niego zawsze miej jakiś mały upominek.
  • Kiedy nie chcesz używać łyżki do zupy, można wypić ją z miseczki a stałe części z zupy zjeść pałeczkami lub odwrotnie, najpierw zjeść dodatki a potem wypić bulion.
  • Nigdy nie zabieraj z restauracji żadnych rzeczy jak np. torebka z cukrem.
  • Napełnianie swojej szklanki jest uznawane za niegrzeczne.

Szkoła



Szkoła w Japonii dzieli się na pięć etapów.

  • Przedszkole (3-6 lat),
  • Szkoła podstawowa (6-12 lat),
  • Szkoła średnia niższego stopnia (12-15lat),
  • Szkoła średnia wyższego stopnia (15-18 lat),
  • Szkoły wyższe.(18-...)

Religia


Dwie królujące religie w Japonii to Buddyzm i sintoizm, chrześcijaństwo pojawiło się dzięki portugalskim misjarzom, lecz nie zostało przyjęte i jedynie mały procent ludzi wyznaje tą religię.

  • Szintoizm to politeistyczna, rdzenna religia opierająca się na czczeniu bóstw. Wierzenia shintō nie mają wspólnego kanonu, organizacji ani świętych ksiąg. Szintoizm wywodzi się z animistycznych wierzeń, które przypisują istnienie duszy nie tylko człowiekowi i jego zmarłym przodkom, ale też zwierzętom, roślinom i całej przyrodzie. Owe "duchy" wszystkiego nazywane są kami, liczba ich jest niemalże nieskończona, są kami przypisane do poszczególnych miejsc krajobrazu takich jak np. drzewa, strumienie, góry, jeziora, kami bezpośrednich przodków rodziny i kami -bóstwa z panteonu. Tylko ludzie nie posiadają własnych kami. Każde z bóstw jest czczone ze względu na swoje specyficzne cechy, żadne z nich niej jest absolutne- takie założenia odnajdujemy także w strukturze społeczeństwa japońskiego, gdzie tak duży nacisk kładziony jest na kooperację, współdziałanie i harmonię.

  • Buddyzm był pierwszym systemem filozoficzno-religijnym, który został oparty na zasadach braterstwa i miłości bliźniego, został założony w Indiach w V wieku przed Chrystusem przez Buddę. Buddyzm wyrósł z hinduizmu i różnych technik medytacyjnych. Dziś buddyzm jest jedną z pięciu największych religii świata – liczy 450 milionów wyznawców. Religia głosi równość i wolność wszystkich ludzi. Zabrania zniewalania i zabijania jakichkolwiek istot żywych. Brzydzi się prześladowaniem, fałszem, złem, nieuczciwością, złodziejstwem. Buddyści mają za zadanie żyć w harmonii ze sobą i otaczającym ich światem i dążyć do wyzwolenia z samsary – cyklów życia, dążąc do wyzwolenia – nirwany. Buddyści wierzą w reinkarnację (po śmierci wszyscy zostajemy ponownie urodzeni w nowych ciałach). Ale przebieg naszego życia zależy od karmy (sposobu, w jaki zachowywaliśmy się w tym i poprzednich życiach).

Żywioły


Wǔ xíng – teoria pięciu chińskich żywiołów, wody,ognia,ziemii,drewna i metalu. W tradycyjnej chińskiej filozofii te pięć elementów buduje cały wszechświat. Pięć chińskich żywiołów działa w dwóch przeciwstawnych sobie kierunkach, zgodnie z zasadą yin i yang. Wśród nich zachodzą różnego rodzaju zależności i relacje, które występują jako poszczególne cykle, np. cykl tworzenia oraz cykl zwyciężania.

Cykl tworzenia:

Drewno karmi ogień
Ogień tworzy ziemię (popiół)
Ziemia nosi w sobie metal
Metal zbiera wodę
Woda odżywia drewno
Cykl zwyciężania:

Metal przecina drewno
Drewno zapuszcza się w ziemię
Ziemia pochłania wodę
Woda gasi ogień
Ogień topi metal

Origami



Origami to najpopularniejsza sztuka składania papieru znana w Japonii od najstarszych lat. Na świecie jest dość popularna. Pierwotnie wymyślili ją Chińczycy, ale rozwinęli ją Japończycy i dlatego uważa ją się za tradycyjną sztukę japońską. Pierwotnie origami było przeznaczone do tworzenia rzeczy związanych z religią, później zaczęto przyozdabiać tym domy a w latach (794-1185) bardzo popularne było fantazyjne zawijanie w wartościowy papier listów. W origami nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać papieru.

Kaligrafia


Kaligrafia to sztuka starannego pisma, często przyozdabiana. Wywodzi się z Chin, jak pismo japońskie, składa się z trzech oddzielnych grup znaków. Pierwsza liczy 10000 w większości Chińskich znaków, które do Japonii zostały wprowadzone w IV wieku. Pozostałe dwie to sylabariusze: katakana i hiragana, służą do zapisu fonetycznego znaków.
Do pisania kaligraficznego potrzebne są:

  • pędzel
  • tusz
  • kamień do rozcierania tuszu
  • naczynie z wodą do rozpuszczania tuszu
  • papier
  • podkładka pod papier z miękkiego materiału
  • podłużny, wąski ciężarek dociskający papier
    Są różne style pisma. Pismo kancelaryjne, pieczęciowe, trawiaste, bieżące i wzorcowe.

Kimono

Dla nas Kimono znane jest jako strój karateki, w Japonii oznacza "coś do noszenia na sobie". Jest to tradycyjny ubiór japoński, pierwotnie kimonem nazywano każde ubranie, lecz z czasem przyporządkowano go do konkretnego ubioru. W tradycji japońskiej kimono przechodzi z pokolenia na pokolenie, obecnie nie wiele osób je posiada i jest wyznacznikiem prestiżu. Jest to prosty ubiór w kształcie litery T, który przypomina szlafrok. Rękawy są długie, i bardzo szerokie. Kobieta która nie miała męża powinna nosić kimono, którego rękawy sięgały nawet ziemi. Strój ten owija się wokół ciała i zostawia lewą stronę odkrytą, dodatkowo wiąże się go pasem na plecach zwanym obi. Kimono obecnie kosztuje 10 tys dolarów, a cały zestaw razem z sandałami, pasem obi, bielizną i skarpetami przekracza 20 tyś dolarów.

Samurajowie


Japońska gwardia czyli samurajowie byli odpowiednikami europejskich rycerzy. Samuraje byli wojownikami w okresie od XII wieku aż do początków współczesności Japonii, tzn. połowy wieku XIX. Uważali, że są muszą być swym bezgranicznie posłuszni - stawiali je wyżej niż przyjaźń, a nawet więzy rodzinne.Samuraj musiał być zawsze czujny; w każdej chwili mógł ruszyć do walki na rozkaz swego pana, za którego gotów był oddać życie. Rzucał się w najgorętszy wir walki, pragnąc w ten sposób zdobyć sławę. Nie wycofywał się, dopóki nie dostał takiego polecenia i nigdy nie mógł dopuścić do tego, by wzięto go niewoli. Samurajskie miecze należały do najlepszych na świecie, wielokrotnie hartowane, zawsze musiały być ostre. Zawsze nosili dwa miecze; krótki zwany wakizashi noszony przy pasie i długi zwany katana przekładany za pasem. Posiadali zbroję segmentową, która składała się z wielu metalowych segmentów które pokrywano skórą i lakierowano, po czym łączono ją za pomocą grubych pasków jedwabiu i skóry. Paski te były jaskrawe co stanowiło element dekoracyjny zbroi. Wiele źródeł mówi, że samurajów nie było dużo i nie każdy mógł dostąpić takiego zaszczytu, ponieważ wiązało się to z wieloma wyrzeczeniami, długim treningiem, cierpliwością i sporą ilością doświadczenia, w rzeczywistości w pewnym momencie samurajowie stanowili aż 10% społeczeństwa. Jak wiemy honor samurajów stał na pierwszym miejscu, a kiedy coś poszło nie tak jego honor nakazywał mu popełnić samobójstwo. Rytuał samobójstwa samurajów dzielił się na dwa typy. Szybki na polu bitwy, gdzie wojownik przebijał brzuch i robił poziome cięcie a jego towarzysz przerywał jego konanie odcinając mu głowę, i wolniejszy bardziej rytualny sposób samuraj przed seppuku miał zjeść swój ulubiony posiłek, napisać wiersz i na oczach tłumu popełniał samobójstwo.

Jeśli dotrwaliście do końca to czeka na Was jeszcze garść ciekawostek ;)

  • Narodowym sportem jest sumo.
  • Kraj ten 1,2 większy od polski.
  • Narodowym drzewem jest wiśnia.
  • W Japonii mieszka około 600 Polaków.
  • Głównym posiłkiem jest tam ryba z ryżem.
  • Wchodząc np do toalety,domu, muzeum muszą założyć kapcie.
  • Japońskie jedzenie jest uważane za najbardziej pożywne i zdrowe na świecie.
  • Bezrobocie jest mniejsze niż 4%.
  • W Japonii jest najniższy wskaźnik przestępczości na świecie.
  • Nie ma tam czegoś takiego jak wandalizm.
  • Rok szkolny zaczyna się w kwietniu.
  • W Japonii można palić praktycznie wszędzie.
  • Japończycy uważają 4 dni wolne jako wakacje.
  • Typowe japońskie domy są zimne.
  • Nie ma czegoś takiego jak "kobieta ma pierwszeństwo".
  • Marihuana rośnie na wielu japońskich górach.
  • Pociągi są strasznie punktualne, średnie roczne spóźnienie pociągów w kraju to 36 sekund, Polacy, możemy o tym pomarzyć. :D
  • W Japonii nosi się maseczki chirurgiczne aby na wypadek choroby nie zarazić innych osób.
  • Rocznie używa się 24 miliardy jednorazowych pałeczek rocznie.
  • W Japonii powstał robot, z którym nie da się wygrać w "kamień,papier,nożyce".
  • Zupkę chińską wymyślił Japończyk.
  • Japońskie prawo pozwala na krótką drzemkę w pracy.
  • W Japonii pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat.
  • Narodowym alkoholem jest Sake.
Sort:  

Witam - chociaż zapewne to wiesz. Nie wspieramy plagiatorów i powinieneś dostać flagę. Wierzę jednak, że to twój pierwszy raz i już więcej tego "błędu" nie popełnisz.

Głównie to wspierałem się materiałami tam zawartymi i pisałem to własnymi słowami ;p

Wiesz, jedno zapożyczenie raczej nie byłoby tragedią, ale to średnio pół tekstu (jak mamy czas to wrzucamy do programu i nam wyskakuje co zostało pożyczone, a co nie)

Congratulations @justlukasz! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.

To support your work, I also upvoted your post!
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Coin Marketplace

STEEM 0.36
TRX 0.12
JST 0.039
BTC 69965.85
ETH 3540.49
USDT 1.00
SBD 4.71