„Gwiezdny Pył” Neila Gaimana. „Czar Pragnienia Serca” czyli baśń o najwznioślejszym z uczuć i o tym jak motywuje nas do działania

in polish •  3 months ago

Kto nie chciał z nas podarować ukochanej osobie gwiazdki z nieba? A co wy drodzy czytelnicy zrobilibyście, gdyby to było ultimatum do okazania miłości waszej wybrance? Zdobylibyście ją? Powędrowalibyście w nieznane w poszukiwaniu spadającej gwiazdy dla tej jedynej, wybranej, ukochanej. Nie musicie odpowiadać na tak nierealistyczne pytania, odpowiedź znajdziecie w książce Neila Gaimana „Gwiezdny Pył”.Autor zabierze was do świata cudów i dziwów na poszukiwanie gwiazdy, która ma otworzyć drogę do serca ukochanej, ale czy na pewno? Banalna historia, jak ich wiele, ale za to bajecznie opowiedziana z zaskakującym zakończeniem. Choć Gaiman zaprosił mnie do siebie dość późno, myślę, że zrewanżuję mu się za to i zostanę z nim na dłużej. Śmiało mogę napisać, że autor rozsypał wokół mnie gwiezdny pył, który mnie oczarował i przeniósł do świata czarów, z którego jak sam pisze jeszcze nikt nie powrócił, być może dlatego, że sam też nie chciałem z niego wracać. Gaiman stworzył równoległe światy oddzielone murem. Świat realny epoki wiktoriańskiej i nieprzewidywalny, baśniowy kraj w którym zanurza się nasz bohater Tristran Thorn. Co takiego zmusza naszego siedemnastoletniego młodzieńca do podjęcia decyzji i przekroczenia muru w celu odwiedzin innego świata? U naszego króla fantasy Gaimana czary działają po obu stronach ogrodzenia. Czar Pragnienia Serca jakim obdarzony został ojciec Tristrana przechodzi z ojca na syna i to on jest motorem działania bohatera i motywem przewodnim tej baśniowej historii. W powieści wszystko działa za sprawą czarów, ale przecież każdy z nas jest obdarzony czarem Pragnienia Serca, każdy pragnie kochać i być kochanym. Każdy z nas nieraz na oślep szukał serca dla którego gotów był poświęcić wszystko. Tak jak bohater w poszukiwaniu spadającej gwiazdy, odnajduje tą właściwą miłość, my również pochłonięci Pragnieniem Serca bezustannie szukając wreszcie znajdujemy tę drugą połowę.

 

Gaiman wykorzystał w swej noweli schemat, który jest bliski każdemu z nas. Miłość napędza naszego bohatera do działania, obdarzony dodatkowo cudownym czarem, jest w stanie stawić czoła wszystkim przeciwnościom losu i w imię miłości odnaleźć tę właściwą. Zanim to jednak uczyni odwiedzimy wraz z nim iście tolkienowską fantazję, będziemy wędrować niczym z Alicją po Krainie Czarów, odnajdziemy świat królów, wróżek, czarownic, goblinów i jednorożców, krainę żywych i umarłych, poznamy Cytadelę Burz, statek łowcy błyskawic, las Berinheda i przydrożne pełne tajemnic miasteczka. Początkowo akcja powieści przebiega trójtorowo, autor niczym czarodziej splata  wątki i obok naszego bohatera o szlachetnym sercu pojawia się zło. Ludzie ogarnięci pragnieniami władzy i wiecznej młodości, aby osiągnąć swój cel wikłają bohatera w swe niecne rozgrywki. Gwiazda staje się obiektem zainteresowania nie tylko naszego bohatera, gwiazda może uszczęśliwić wcielone zło, mieszkańców Cytadeli Burz - książąt spragnionych władzy i czarownice, które z pomocą jej serca posiądą wieczną młodość. Zło, które na swojej drodze spotyka bohater jest bezwzględne, okrutne, gotowe na wszystko by zdobyć władzę i wieczną młodość. Gaiman tworzy fantastyczny świat, w którym mimo że przebywa tak wiele podłości, chciałoby się zostać jak na dłużej. Obraz krainy stworzony przez autora tętniący wyimaginowany złem nie pozostaje bez miłości. Spadająca gwiazda w świecie odgrodzonym murem to iskierka nadziei, dopóki czar Pragnienia Serca będzie w nas trwał zawsze odnajdziemy miłość i pokonamy niegodziwość.  Neil Gaiman stworzył genialną baśń dla dorosłych, w której Tristran Thorn uczy się miłości i odkrywa szczęście w krainie czarów, zapewne dar jaki otrzymał był mu w tym pomocny i determinujący. Jednak pamiętajmy o tym, że czar jaki posiadł nasz bohater, ma każdy z nas i nie potrzebujemy gwiazd ani krainy fantasy, żeby go okazywać i dzielić się nim z najbliższą nam osobą. „Był sobie kiedyś młody człowiek, który chciał spełnić Pragnienie swego Serca”, on spełnił teraz kolej na ciebie.  

Jeżeli zdecydujecie się spełnić pragnienie poznania bliżej Tristrana Thorna skorzystajcie z audiobooka. Przygody naszego bohatera opowie Artur Barciś, a jego narracja genialnie wprowadzi nas w świat Gaimana. Słuchając go z zamkniętymi oczami przeniesiemy się do krainy innej od wszystkich, krainy z której nie będziecie chcieli wracać, będziecie chcieli posiąść gwiezdny pył by czarować jak Gaiman.   

Post dedykuję małżonce


Zdjęcia pochodzą z:
https://pixabay.com/pl/niebo-ksi%C4%99%C5%BCyc-na-zewn%C4%85trz-3055030/
https://multikino.pl/filmy/gwiezdny-pyl
https://pixabay.com/pl/wyspa-zamek-uzasadnia%C4%87-miasta-842073/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!tip 0.2 hide

Twój post został podbity głosem @sp-group kurator @julietlucy.
"Jednak pamiętajmy o tym, że czar jaki posiadł nasz bohater, ma każdy z nas i nie potrzebujemy gwiazd ani krainy fantasy, żeby go okazywać i dzielić się nim z najbliższą nam osobą." To prawda, warto o tym pamiętać.

aa
..a najładniejsza z całego tego postu jest ta dedykacja :)

·

Wielkie dzięki.
Pozdrawiam