[PL] Kto się pierwszy zorientuje: liderzy biznesów czy ich użytkownicy?

in #polish5 years ago (edited)

Ostatnio miałem przyjemność rozmawiać z liderami (właścicielami?) sporego polskiego biznesu zajmującego się szeroko pojętym marketingiem internetowym, a w szczególności monetyzacją blogów tzw. influencerów. Moja konkluzja po tym spotkaniu była następująca: jeśli sami nie przeniesiecie swojego biznesu na blockchain, to w niedalekiej przyszłości najprawdopodobniej blockchain sam sobie weźmie wasz biznes.

W tradycyjnym modelu sponsorem contentu jest reklamodawca. Za content wyłoży on mniej więcej tyle ile widzi korzyści z reklamy dla swojego biznesu. Czyli niewiele.

W blockchainowym modelu sponsorem contentu jest spekulacyjny inwestor. Za ten sam content wyłoży on znacznie więcej, bo też gra jest o znacznie większą stawkę: o udziały w potencjalnie ogromnym ekosystemie.

Tradycyjny model sponsorowania contentu poprzez reklamy nie ma więc szans w porównaniu z modelem inflacyjnym blockchaina. Twórcy internetowego contentu pójdą tam gdzie wynagrodzenia są znacznie większe, nie ma pośredników i nie ma potrzeby autocenzury. I tam gdzie jest emocjonalnie zaangażowana społeczność.

Blockchain daje miniaturę samorządnego państwa z własną walutą, konstytucją i społecznością, która jest zjednoczona wokół wspólnego celu i która ma moc nagradzania tych, co robią więcej niż pozostali. Wartość komercyjna takiej waluty jest w pewnym sensie produktem ubocznym tego procesu. Jest to zatem zupełnie odmienna rzeczywistość - nie jest to biznes, którym się zarządza, lecz bardziej wspólna przestrzeń wyznaczona przez zestaw stabilnych reguł.

Wiem, że ta transformacja musi chwilę potrwać, bo to jest temat z kategorii mindfuck i nie ma tu łatwej analogii do tego co znamy. Więc zajmnie to chwilę zanim liderzy tradycyjnego modelu biznesowego się w tym połapią. Ciekawe czy zdążą zanim połapią się w tym ich użytkownicy, tj. twórcy internetowego contentu.

(image source)

Sort:  

Szczepan B postanowił zrobić ciekawy eksperyment z BentynCoinem

Może reklamy pójdą tym tokiem :D

reklamy powinny być czysto informacyjne,
odstępcy będą karani w miarę postępu jak się odbywa

CO do pierwszego zdanie odnoście BC zgadam się całkowicie i równiez miałem przyjemność odbycie podobnej rozmowy z ludźmi z marketingu internetowego.

Oni wszyscy będą mega wkurw#^ jak się połapią co się dzieje.
Tylko prawdzi Janusze im zostaną do golenia.

100 i Follow!

nie da się ukryć - idzie nowe ;)
to ciekawe tak stać z boku i wszystko obserwować...

Bardzo trafne spojrzenie na obecną sytuacje. Tym razem naprawdę sprawdza się zasada kto pierwszy ten lepszy.

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.07
JST 0.034
BTC 23961.90
ETH 1887.66
USDT 1.00
SBD 3.32