Powłoka Bash-a, czym jest i z czym to się je.

in #polish5 years ago


Czytałem o powłoce Bash naprawdę dużo, na wielu stronach piszą różne informacje na ten temat. Z wszystkich wiadomości zaczerpniętych od dziadka Google doszedłem do jednego wniosku.

Powłoka Bash to nic innego jak okienko edytora Unix w którym możemy za pomocą poleceń wykonywać przeróżne polecenia. Jeśli się mylę możecie mnie poprawić. Ale na dzień pierwszy mojej nauki nic innego nie przyszło mi do głowy.

Powłoka zapamiętuje polecenia które ostatnio wpisywaliśmy, oprócz wydawania poleceń może przełączać użytkownika, służyć jako dobry kalkulator i kontrolować różnego rodzaje procesów. Dzięki niej możemy pisać skrypty które później możemy uruchamiać właśnie poprzez powłokę lub zaplanowując uruchomienie za pomocą cron-a (o cron-ie chwilę później).

Ogólnie jest to bardzo przydatna rzecz jeśli się chce coś więcej niż sam system Linux.

Jest to ogólne tłumaczenie niczym wypowiedź przedszkolaka, czym jest powłoka Bash ? Głębszy opis i tłumaczenie czym jest to fantastyczne ustrojstwo można znaleźć między innymi na stronie Wikipedii.

W systemie Ubuntu 19.10 można ją uruchomić poprzez wciśnięcie prawego przycisku myszy (PPM) i wywołanie polecenia "Otwórz w terminalu", lub wybrania z menu "Terminal". Po uruchomieniu pokazuje się nam okienko które wygląda całkiem zachęcająco.

Pytanie jak zacząć? I tutaj zaczyna się pierwsza nauka. Należy nauczyć się kilku podstawowych poleceń, które kiedyś prędzej czy później nam się przydadzą. Polecenia będą służyły do różnych funkcji, aktualizacji oprogramowania czy systemu, sprawdzania różnych procesów wykonywanych przez system, sprawdzanie urządzeń i ich funkcjonowania i wiele innych przydatnych rzeczy.

Polecenia powłoki (bash) Linuxa

Jak powinna wyglądać składnia powłoki Bash: <najpierw instrukcja> <potem plik> lub <instrukcja> > <plik> lub <instrukcja> < <plik>. Jak najprościej to wytłumaczyć, pierwsze polecenie jest proste, drugie natomiast można przetłumaczyć tak, funkcja zapisuje dane do (>) pliku, następna funkcja pobiera dane z (<) pliku.

Następnie <instrukcja1> | <instrukcja2> - instrukcja 1 będzie przekazywała instrukcje do instrukcja 2 czyli instrukcja 1 będzie wyjściem dla instrukcji 2. Jest to trochę zagmatwane ale po jakimś czasie nauki zacznie być bardziej zrozumiałe, tak piszą inni.

Polecenie Bash które warto znać: pwd - sprawdza w jakim jestem katalogu, cd - przenosi nas z katalogu do innego. Np: cd home/użytkownik/Dokumenty przenosinas do katalogu "Dokumenty" określonego użytkownika. Jeśli chcemy się cofnąć o jeden katalog niżej należy użyć polecenia: cd .. - w tym przypadku cofniemy się do katalogu home/użytkownik - warto zapamiętać!

Polecenie ls pozwala na wyświetlenie zawartości katalogu w którym obecnie jesteś, ls *.c pozwoli na wyświetlenie plików z rozszerzeniem "c". Bardzo przydatne zwłaszcza kiedy nie wiemy co znajduje się w katalogu, w którym jesteśmy. Np. ls *.txt wyświetli wszystkie pliki tekstowe które z rozszerzeniem (po kropce) "txt".


polecenie ls w oknie terminalu

Polecenie mkdir pozwala utworzenie katalogu z pozycji konsoli. Trzeba pamiętać, że polecenie utworzy nam katalog w miejscu w którym jesteś. Natomiast polecenie rmdir kasuje określony katalog. Samo polecenie dir pozwala również na wylistowanie zawartości katalogu podobnie jak i ls.


polecenie dir w oknie terminalu

Na dziś to wszystko w następnym odcinku dalsze polecenia powłoki bash warte zapamiętania. Tutaj wspomnę, widziałem kiedyś jak pewien gość na moim linuxie korzystał z systemu tylko za pomocą okienka konsoli powłoki bash. Mocno mi to zaimponowało, gość nie był żadnym informatykiem tylko samoukiem, do wszystkiego doszedł sam czytając informacje w internecie. I to jest właśnie to.



Posted from my blog with SteemPress : https://krytyczny.kylos.pl/2019/11/06/powloka-bash-a-czym-jest-i-z-czym-to-sie-je/
Sort:  

"Powłoka Bash to nic innego jak okienko edytora Unix w którym możemy za pomocą poleceń wykonywać przeróżne polecenia."

Nie.


" [...] widziałem kiedyś jak pewien gość na moim linuxie korzystał z systemu tylko za pomocą okienka konsoli powłoki bash."

Nie ma coś takiego jak "Okienko powłoki bash".


"Pytanie jak zacząć?"

Zrozumieć co z czym się je. Ten wpis wprowadza w błąd nie zaznajomionych z tematem.

Dopiero się uczę i piszę tak jak to ja widzę, nie będę używał fachowych nazw, to nie jest kurs dla innych, oczywiście przyjmuję krytykę, może z czasem jak to pojmę jak programista czy informatyk będę pisał bardziej fachowo. @musialny może byś napisał kilka słów na ten temat , chętnie poczytam i pouczę się. Nie stać mnie na kurs a w internecie są rozbieżności i trudno połapać się kto ma rację. Z góry dziękuję.

Bash jest po prostu powłoką tekstową stworzoną dla systemów unixowych oraz "językiem skryptowym". Tyle. Kwestia nauczenia się jego składni. Reszta komend, jak np.: pwd, ls itd. to osobne programy które albo zainstalowało się lub były dostarczone wraz z systemem.
Fajnie, że próbujesz się za to zabrać, ponieważ terminal dla wielu (a przynajmniej dla mnie) jest główną zaletą Linuxa :D .

dzięki za odpowiedź, mnie też to mocno zaintrygowało zwłaszcza kiedy zobaczyłem na własne oczy co można za pomocą bash-a zrobić.

...terminal dla wielu (a przynajmniej dla mnie) jest główną zaletą Linuxa :D .

Wszystkie systemy operacyjne na komputery jakie znam, mają jakiś terminal, nie tylko Linux. A jeśli miałeś na myśli, że 'terminal', który masz w Linuksie jest jego główną zaletą - to takie stwierdzenie dla mnie jest nieuzasadnione. Z Bashem (domyślną powłoką w większości dystrybucji Linuksa) możesz pracować również na Apple'u ale również na Windows 10 - więc nie jest to już jakaś cecha wyróżniająca.

Dla jasności używam Linuksa i Basha na co dzień od wielu, wielu lat - i nadal nie widzę dla nich konkurencji :-).

100% racji, aktualnie siedzę na WSL-u oraz Dockerze pod Windowsem. MacOS to Unix (fork BSD bodajże) więc tam to śmiga. Mówiąc to (co cytowałeś) miałem raczej na myśli, że terminal w Windowsie nie należy do najprzyjemniejszych ;-) .

PS: ZSH lepsze ( ಠ ͜ʖರೃ)

Teraz jasne. I zgadzam się. Ciężko z niego korzystać, jeśli kiedykolwiek wcześniej używałeś linuksowego (więcej niż 20 minut). To tak jakby pilotowi naddźwiękowego myśliwca kazali się przesiąść na wóz drabiniasty ;-).

PS: ZSH lepsze

Możliwe. Słyszałem kilka dobrych opinii, ale jakoś nie mam motywacji by rzucać Basha, którego używam już tyle lat i uczyć się kolejnego narzędzia. Być może niesłusznie, bo do tej pory zdawało mi się, że zsh wywodzi się z csh, za którym nigdy nie przepadałem, głównie dlatego, że wiele jego konwencji jest znacząco różnych/sprzecznych względem konwencji w Bashu (a raczej jego przodków). A tu się okazuje, że zsh jednak pochodzi od Basha, więc może przesiadka nie byłaby aż tak bolesna, a być może w pewnym momencie mogłaby się stać wręcz naturalna.

Hmm... a może zaczniesz pisać jakiś tutorial o zsh ;-) ?

Ten wpis wprowadza w błąd nie zaznajomionych z tematem.

Może @ilodz24hd niezbyt trafnie dobrał słowa, ale nie zgadzam się z tak surową oceną! :-)

Coin Marketplace

STEEM 0.23
TRX 0.12
JST 0.029
BTC 66478.29
ETH 3594.05
USDT 1.00
SBD 2.95