PRZECIER POMIDOROWY DOMOWEJ ROBOTY

in polish •  2 months ago 

IMG_20160807_165136.jpg

Sezon pomidorowy w pełni i moje krzaki pomidorów już uginały się pod ciężarem owoców. Nie mogłam zrobić zatem nic innego, jak zebrać je i zrobić przecier. W większości mam takie najbardziej nadające się do przetworów, bo z myślą o tym wybierałam krzaki do sadzenia. Do przecierów nadają się odmiany mięsiste, mające małe gniazda nasienne (np. malinowy, bawole serce).

Dojrzałych było tyle:
IMAG0537.jpg

Oczywiście taka ze mnie kucharka, że nie wiem, ile tego było w kg. Ze 3?

Pomidory umyłam, wyrzuciłam jednego zgniłka, oberwałam gałązki i szypułki. Pokroiłam je w ćwiartki i wrzuciłam do największego gara. Wlałam odrobinę wody, żeby mi się nie przypaliły. Niektórzy dają oliwę, ale ja nigdy nie próbowałam robić w ten sposób.

Gdy pomidory wyglądały o tak:

IMAG0538.jpg

zabrałam się za ich przecieranie takim oto przyrządem:

IMAG0539.jpg

Urządzenie jest nowe i miało mi zastąpić to, którego używała jeszcze moja mama. Tamto jest całe plastikowe i niestety już zajechane jak żul spod żabki. Jednak okazało się, że nowe nie znaczy lepsze. Niektórzy przecierają przez sito (duuużo roboty) inni idą na łatwiznę i wszystko elegancko blendują. Ja pozostaję przy przecieraku.

Przetarty sok gotowałam tak długo, aż zredukował się do odpowiedniej gęstości. Dla mnie odpowiednia gęstość to coś pomiędzy sokiem a passatą. Głównie dlatego, że nie chce mi się dłużej czekać. Pod koniec gotowania wsypałam łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru i tym razem zrobiłam eksperyment z internetów i dodałam odrobinę cynamonu. Tym samym chyba poznałam sekret przecierów mojej siostry.

Poprzelewałam gorący przecier do słoików, zakręciłam i tak umieściłam w specjalnie wyścielonej skrzyneczce:

IMAG0541.jpg

A potem nakryłam je kocykiem. Robię tak, gdy nie pasteryzuję przetworów (robię tak np. z dżemami).

Przy takim przecierze wszystkie passaty z marketów się chowają. Robiąc z takim pomidorówkę praktycznie nie trzeba jej dosmaczać, a i na sos do spaghetti się nada. Podobno może stać bardzo długo, nawet ze dwa lata, ale ja z autopsji tego nie wiem, bo szybko go wykorzystuję.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!