Serce jak dzwon - przerost, który nie cieszy

in #polish7 years ago (edited)
Adaptacja jest procesem, który ma przystosowywać nas do nowych warunków panujących w otoczeniu. Dochodząc do jej granic zaczynamy być dysfunkcjonalni. Stajemy przed koniecznością zmiany dotychczasowego postępowania albo staczamy się coraz głębiej w krainę rurkowców. Podobnie jest na poziomie komórkowym, gdzie występowanie stresora prowadzi do powstania zmian przystosowawczych. Bodźce o intensywności przekraczającej możliwości adaptacji prowadzą do uszkodzeń komórek. Szkody łagodne mogą zostać naprawione, ale poważne kończą się martwicą lub apoptozą. Innymi słowy śmiercią.

Hiperplazja i hipertrofia

Podstawowymi procesami adaptacyjnymi jest hipertrofia i hiperplazja, które prowadzą do tego samego punktu końcowego - wzrostu tkanki. Różnica polega na sposobie w jaki to osiągają. Hiperplazja poprzez wzrost ilości komórek. Natomiast hipertrofia przez zwiększenie wymiarów komórek. Stosunkowo niewielka liczba tkanek rozwiniętego organizmu ludzkiego ma zdolność do wzrostu poprzez podział należy tu m.in. gruczoł sutkowy, wątroba czy nabłonek endometrium w prawidłowym cyklu miesięcznym. Warto podkreślić, że rozrost jest pod stałą kontrolą, a gdy czynnik wywołujący go ustanie to hiperplazja wycofa się, co odróżnia ją od nowotworzenia.

Proces adaptacji tkanki mięśnia sercowego

Jeżeli chcemy wyrzeźbić mięśnie szkieletowe to poddajemy się treningowi, który poprzez obciążenie ma na celu doprowadzić do wzrostu objętości tkanki. W tym przypadku mamy możliwość kontroli. Chce to ćwiczę. Jeżeli nie to delektuje się kolejnym burgerem zalegając na kanapie. Obciążenie serca nie poddaje się tak trywialnej kontroli.

serce przerost.jpg

Ryc. A Ryc. B - Obraz makroskopowy serca hipertroficznego. Widać pogrubienie przegrody międzykomorowej i ściany lewej komory.

Wśród licznych czynników mogących prowadzić do rozrostu tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego jest nadciśnienie. Istnieje szereg sposobów redukcji ciśnienia przez zmianę stylu życia lub leki. Niestety czas między rozpoczęciem choroby, a jej wykryciem i wdrożeniem skutecznego leczenia jest różnie długi. Przez cały ten okres w tle toczy się proces patologiczny, który postępuje latami i nie ma obojętnego wpływu na strukturę naczyń jak i serca.

Wzrost ciśnienia będzie zmianą dotychczasowych warunków pracy narządu. Serce zaadoptuje się do nich poprzez przerost, co skompensuje warunki nadciśnienia neutralizując główny problem. Dzieje się tak tylko pozornie. Początkowo, w wyniku adaptacji hipertrofii ulega mięśniówka lewej komory. Staje się wyraźnie grubsza, co widać na zdjęciu A i B. Jeżeli nie odwrócimy procesu patologicznego leżącego u podstawy tych zmian to dojdzie do usztywnienia ściany lewej komory i wtórnego poszerzenia lewego przedsionka. To zdarzenie najczęściej sprawia, że problem pacjenta staje się jawny klinicznie - dochodzi do napadowego migotania przedsionków. Skutkiem jest wysokie prawdopodobieństwo utworzenia materiału zatorowego, który opuszczając serce trafi do naczyń mózgowych dając udar niedokrwienny. Właśnie w ten sposób problem pozornie błahy może przerodzić się w skrajnie poważny. Oczywiście nie zachodzi to w zawrotnym tempie, więc czas na interwencje terapeutyczną jest znaczny. Alternatywnym scenariuszem następstw przerostu mięśnia sercowego jest jego niewydolność, gdyż wielkość serca nie przekłada się na jego jakość.

histo.jpg

Ryc. C - prawidłowy obraz histologiczny mięśnia sercowego. Ryc. D - preparat histopatologiczny serca, które uległo hipertrofii. Między włóknami tkanki mięśniowej znajduje się nagromadzenie tkanki włóknistej, której obecność w tym miejscu świadczy o procesie zwyrodnieniowym.

Adaptacja jest procesem pozwalającym na przezwyciężenie problemów. Niestety, gdy czynnik uszkadzający trwa zbyt długo nie dochodzi do uzyskania pozytywnych efektów. Dodatkowo, gdy stresor jest silny może dojść do szybko postępujących zmian zwyrodnieniowych wewnątrz włókien w tym do ich fragmentacji i utraty elementów kurczliwych. Serce niekurczące się nie daję możliwości cieszenia się z życia.

Sort:  

Ze wszystkich sił popieram to co i jak przekazujesz tutaj na Steemie!!!

Jeśli tylko mógłbyś choć odrobinkę zaspokoić moją ciekawość. Czy Twój dobór treści wiąże się jakoś z tym o czym się aktualnie uczysz (gdzieś mi mignęło, że studiujesz medycynę), czy to też jakiś inny klucz - to co Cię w danej chwili interesuje? Jak to jest?

Oczywiście nie musisz odpowiadać - uszanuję jeśli nie zechcesz się tą wiedzą podzielić. :-D

Dlaczego serca nie można wyćwiczyć tak, jak bicepsa? Przecież to też mięsień poprzecznie prążkowany.

Mechanizm powiększania bicepsa i serca jest mniej więcej taki sam. Problem pojawia się w tym, że serce ma cztery jamy, w których panują inne warunki. Jeżeli coś się zmieni w jednej jamie wpływa to na pozostałe. I tak przerost lewej komory, zmusza lewy przedsionek do tego samego. Niestety w LP sposób prowadzenia pobudzenia miocytów jest troszkę inny, co skutkuje wystąpieniem patologicznych ośrodków rozrusznikowych dając migotanie. Z drugiej strony pogrubienie ściany komory daje konieczność zaopatrywania mięśniówki w większą ilość tlenu i substancji odżywczych, a ilość naczyń dostarczających krew do serca jest ograniczona. Widać to po tych dwóch narządach z pierwszej grafiki po nagłym zgonie sercowym u osób młodych. Dalej problemem jest w jaki sposób serce będzie przyrastać - czy to będzie rozrost do wewnątrz serca czy na zewnątrz. Jeżeli do wewnątrz (co ma miejsce w nadciśnieniu) to powoli zacznie się ograniczanie pojemności jamy komory, zmniejszając czynność rozkurczową serca i rzut serca. Napędza to kolejne patologie, które później zostaną trochę inaczej nazwane, ale u podstawy leży reakcja na pierwotne zaburzenie.

Dobry artykuł

Dziękuje :)

Dobrze że Cię tu mamy :)

Tak ciepłych słów jeszcze nie miałem w komentarzu :D

Z każdego Twojego postu dowiaduję się czegoś wartościowego, na dodatek chodzi o zdrowie, nasz największy skarb :)
Mam nadzieję, że więcej osób podziela moje zdanie. W każdej społeczności powinien być medyk :)

Dobrze wiedzieć, że robię coś przydatnego :) Jak rodzą się jakieś pomysły na opis kolejnych patologii to chętnie je przygarnę ^^ mam swoją listę do zrealizowania, ale zawsze mogą ją zmodyfikować.

Pisz według swojej listy a jak nasunie mi się jakiś temat to dam znać. Należę tutaj do tzw starszyzny wiekowej ale póki co tfu tfu, odpukać, nie jest źle (poza np. wodą w kolanie) ;)
Jednak nadciśnienie jest w mojej rodzinie, Mama jest po operacji tętniaka mózgu, poza tym cukrzyca i nadwaga, aż strach się bać... Jakoś czuję, że grecki klimat i możliwość wytwarzania własnego pożywienia są mi pomocne.

Dobra robota :)

Dziękuje :)

Cześć, wraz z @lawliet45, wychodząc na potrzeby odbiorców tagu polish chcemy tworzyć cotygodniowy przegląd tagu o nazwie Kurier-Kuratorski [konto czeka na weryfikację]. Zainteresowały nas Twoje treści i chcemy prosić Cię o zgodę na opisywanie oraz linkowanie do Twoich wpisów w naszych wydaniach. Zgoda spowoduje, że przy pisaniu nowego wydania Twoje posty, które opublikujesz od poniedziałku do piątku, będą przeglądane, jako pierwsze.

Celem istnienia czasopisma jest promocja wartościowych treści ukazujących się na tagu polish, podzielonych tematycznie, wyłapywanie niedocenionych postów, informowanie o wydarzeniach odbywających się w ramach polskiej Społeczności Steem oraz pomoc nowym użytkownikom z oswojeniem się z platformą. Wszystko w ramach przystępnego artykułu pozwalającego poznać życie tagu w ostatnim tygodniu.

Tak, chętnie się zgadzam. Ciekawa inicjatywya :)

Congratulations @hitsug! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 57684.49
ETH 2343.76
USDT 1.00
SBD 2.36