Norwid sportretowany

in #polish6 years ago (edited)

mp4166.jpg

Juliusz Gomulicki pisał, że Portret Norwida był „jedną z najświetniejszych ozdób wystawy Szyndlerowskiej”, która odbyła się w 1900 r. w Salonie Krywulta w Warszawie, co może dziś dziwić, jeżeli porówna się go z emanującymi erotyzmem aktami, stanowiącymi najpokaźniejszą część twórczości artysty. Nieatrakcyjny wizerunek Norwida jest w pewnym sensie jej zaprzeczeniem. Jego tematem jest mężczyzna, stojący na progu śmierci starzec (por. rysunki głów starców Norwida) i poeta. I właśnie zdolność do przeżywania poetyckiej wizji starał się przedstawić malarz. Znająca Norwida osobiście Wanda Wagnerówna wspominała, że „szlachetność i geniusz biły z jego oblicza”. Szyndler traktował poetę jako swego mistrza. W Kalendarium życia i twórczości Cypriana Norwida można znaleźć szereg wzmianek świadczących o zażyłości obu artystów. Między aktami i Portretem Norwida nie ma jednak aż takiego rozziewu, jak można by podejrzewać na pierwszy rzut oka. Akty Szyndlera są przeniknięte wiarą w idealistyczną estetykę, jaka była fundamentem sztuki akademickiej, i której żarliwymi wyznawcami byli zarówno Norwid, jak i Szyndler. W 1900 r. nietrakcyjny na pierwszy rzut oka wizerunek Norwida mógł wydawać się ciekawszy niż jego utrzymane w konwencji akty. Był to czas, gdy w Warszawie zdobywała popularność sztuka portretowa Olgi Boznańskiej a portret Szyndlera nosi wiele cech, które można dostrzec także w jej szarych, pozbawionych powierzchownego wdzięku, za to obdarzonych rysem wewnętrznej szlachetności, wizerunkach. Część publiczności dojrzała już wówczas do przyjęcia takiej nieatrakcyjnej na pozór i trudniejszej w odbiorze sztuki, na dodatek sława Norwida – przez dłuższy czas zapomnianego poety i myśliciela – była już wówczas ugruntowana.

Andrzej Ryszkiewicz widział ścisły związek portretu ze wskazówkami Norwida dla autora pośmiertnego wizerunku gen. Władysława Zamoyskiego, zawartymi w nocie O portrecie i przeznaczeniu jego (1868); Ryszkiewicz pisał: „wyjątkowe w sztuce polskiej jest oddanie gestu, okrycie płachtą-peleryną, natchniona twarz myśliciela”. Oprócz tego znanego, „hieratycznego” wizerunku Szyndler pozostawił też – wykonane wbrew woli poety – przedstawienie Norwida śpiącego (MNW, nr inw.: 127893), które powstało w 1879 r. W roku 1882 Szyndler wykonał jeszcze jeden obraz przedstawiający uduchowionego starca, zatytułowany *Portret filozofa *(MNW, nr inw.: 184335; obraz zdaje się przedstawiać raczej żebraka).

184335.jpg

Zainteresowanie wizerunkami starości miało swoje źródło zapewne w malarstwie Rembrandta, którego wielbicielem był Norwid, i którego obrazy Szyndler kopiował. Poeta był zapewne jednym z niewielu jego modeli, którzy z pewnością głęboko interesowali artystę. Inni, zdaje się, niewiele go obchodzili, co można wnioskować z listu Szyndlera do Norwida ze stycznia 1883: „W dwóch seansach godzinnych »trzasnąłem« portret h[rabiego] Władysława B[ranickiego]. Zaraz po obiedzie zamówiono trzy portreta u mnie, tj. dwie córki h[rabie]go W[ładysława] Br[anickiego] i barona Szenek lub Szynek, nie wiem”. Artysta cenił swoje dzieło; zajmowało ono eksponowane miejsce w jego pracowni. Znajomość z Norwidem bez wątpienia ukształtowała Szyndlera jako artystę, choć współcześni dostrzegali też jej ujemne strony. Jan Rosen lapidarnie i w nieco przyziemny sposób podsumował ją w swych wspomnieniach: „Żal miałem do niego, przypisując mu – może niesłusznie – upadek Pantaleona Szyndlera, który teorie mistyczne Norwida przekształcił w fanatyczną wiarę i który niestety, pod wpływem Norwida zaczął pić”.

Pantaleon Szyndler (1846-1905), PORTRET CYPRIANA KAMILA NORWIDA, 1882 Olej, płótno; 141,5 x 105,5 cm. Sygn. l. d.: „P. Szyndler Paryż 1882 r.”. Muzeum Narodowe w Warszawie; nr inw.: MP 4166 MNW. Pochodzenie: zakup, 11 marca 1925.

Sort:  

Congratulations @helcim! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 100 as payout for your posts. Your next target is to reach a total payout of 250

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

You can upvote this notification to help all Steem users. Learn how here!

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.24
JST 0.041
BTC 93432.84
ETH 3299.80
USDT 1.00
SBD 8.34