„Zdobądź pozwolenie na broń palną” – poradnik krok po kroku. Część 1. Wstęp

in polish •  2 years ago

Witajcie,

Niniejszym wpisem chciałbym rozpocząć cykl opisujący jak zwykły obywatel w naszych warunkach prawnych może uzyskać pozwolenie na broń palną. Bazować będę głównie na własnych doświadczeniach oraz doświadczeniach i materiałach zgromadzonych przez kolegów z mojego klubu strzeleckiego/Pomorskiej Obrony Narodowej oraz Jednostki Strzeleckiej Gdańsk JS4018.

Jestem osobą która od 2013 posiada pozwolenie na broń palną do celów sportowych oraz kolekcjonerskich. Członkiem jednego z pomorskich klubów strzeleckich, stowarzyszenia kolekcjonerów broni palnej oraz organizacji pro obronnej - Pomorskiej Obrony Narodowej.
foto_no_exif.jpg

Osobiście jestem za rozsądną liberalizacją dostępu do broni dla praworządnych obywateli. Uważam, że każdy zdrowy psychicznie i niekarany obywatel powinien mieć dostęp do broni jeśli tego chce. Lata zaborów, a później bycie pod wpływami bloku wschodniego mocno wpłynęły na postrzeganie broni przez Polaków. Obraz broni samej w sobie został zakrzywiony, tak aby Polacy wprost się jej bali. Nie było to na rękę rządzącym, aby broń była w rękach obywateli. Dzięki temu aktualnie jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów na świecie…

posiadanie-broni-w-EU.jpg

Na szczęście powoli się to zmienia i znaczny wpływ mają na pewno coraz prężniej działające środowiska strzeleckie lobbujące za zliberalizowaniem dostępu do broni. Pomaga im w tym systematyczny wzrost zainteresowania społeczeństwa bronią palną. Broń nie powinna kojarzyć się tylko i wyłącznie z przestępczością/przemocą. Powiedzieć, że broń zabija to tak jakby stwierdzić, ze długopisy robią błędy ortograficzne ;) Broń to tylko i wyłącznie przedmiot i to od intencji osoby nim się posługującej zależy sposób jego wykorzystania. Strzelectwo to też wspaniały sposób na spędzenie miłego dnia na strzelnicy z rodziną lub przyjaciółmi. Ja sam co jakiś czas namawiam swoich znajomych do wspólnych wypadów na strzelnice, gdzie strzelamy z mojej broni lub broni dostępnej na strzelnicy.

Teraz tytułem wstępu właściwego.

Poradnik ten będzie kierowany do wszystkich tych, którzy chcą uzyskać pozwolenie na broń palną do celów sportowych. Kolega @radzio541 zapewne mógłby dodać swoje doświadczenia przy okazji ścieżki łowieckiej 😊

Sprawy związane z bronią palną są uregulowane ustawą o broni i amunicji.
Ustawa o broni i amunicji uległa gruntownej zmianie w 2011 roku. Prace Sejmu nad zmianą ustawy odbywały się pod hasłem liberalizacji dostępu do broni palnej oraz eliminacji tego co nazywano uznaniowością organów Policji. Ustawa nowelizująca ustawę o broni i amunicji została uchwalona w dniu 5 stycznia 2011 r. (większością 412 głosów za), po pewnych drobnych poprawkach Senatu, weszła w życie z dniem 10 marca 2011 roku. Najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez ustawodawcę było odebranie, po kilkudziesięciu latach obowiązywania, organom Policji prawa do swobodnego decydowania o tym komu przyznać, a komu nie przyznawać pozwolenia na broń palną. Nowelizacja ustawy przybliżyła nas trochę do standardów europejskich. Usystematyzowała zasady ubiegania się o pozwolenie, wprowadziła klasyfikację kategorii i rodzajów broni palnej.

Kolejne części będę publikował w miarę czasu i możliwości. Jak macie jakieś pytania to oczywiście zapraszam w komentarzach do dyskusji :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

UP Vote i Reestrem. Promujmy strzelectwo!

·

Thx :) Dokładnie promujmy !:)

Coś dla mojego męża hehe ;) Fajny artykuł.

·

@sava Dzięki :) W następnych planuje opisać już poszczególne kroki jakie trzeba wykonać, znalezienie klubu sportowego, jaki dokumenty złożyć itp.

W sumie poradnik może być przydatny bo polskie przepisy w tym zakresie są po prostu głupie.

·

Fakt, trochę jeszcze im brakuje, ale ta nowelizacja z 2011 dużo pomogła. Dalej niestety jeśli ktoś chce mieć broń do ochrony osobistej to praktycznie niemożliwe jest do uzyskania.

·
·

chyba ze :

czarnoprochowiec

·
·
·

I owszem, to jest rozwiązanie :-) Ale trzeba się z tym umieć obchodzić.

·
·

"Trochę" to jest understatement ;-) Im dużo brakuje. Z drugiej strony łatwy dostęp do broni szczególnie w czasach dzisiejszych podziałów politycznych mógłby łatwo spowodować jakąś jatkę, więc w sumie to mam mieszane uczucia wobec zdecydowanej liberalizacji.

·
·
·

Uważam, że przepisy nie są złe teraz i jasno określają jakie przesłanki należy spełnić żeby pozwolenie otrzymać. Zmienić należy organ wydający i nie powinna wydawać policja, ale starosta lub wojewoda tak jak przed wojną. Pomijam aspekt pozwolenia na broń do ochrony osobistej, bo tu jeszcze należy dużo wyprostować.

Czekam na kolejne teksty!

·

Będą, będą :)

Bardzo fajny artykuł. Kiedyś trenowałem strzelectwo sportowe i skalę rozbrojenia Polaków uważam za żenującą. Śmieszy mnie kiedy ktoś mówi mi, że wszystko jest spoko bo przecież mogę sobie zrobić pozwolenie na broń. Ale chodzi właśnie o to, że dlaczego mam wyrabiać papiery i przechodzić przez urzędasów?

·

Piszesz jakbyś już nie trenował, to błąd wracaj na strzelnice :D

@hass To Ty kolego zrób jak to wygląda od strony sportowej i kolekcjonerskiej a ja zrobię od strony łowieckiej :D

·

No i namówił :)

Fajny temat. Czekam na więcej. Myślę że każda rodzina powinna wiedzieć jak obsługiwać broń. Co było najtrudniejsze w tym procesie?

·

Najtrudniej było moim zdaniem się zabrać i zapisać do klubu, dalej już z górki :)