Finał PHL - GKS Tychy mistrzem Polski!

in #polish5 years ago (edited)

"No i koniec i bomba, kto nie widział ten trąba", można, używając parafrazy z klasyka, obwieścić zakończenie hokejowego sezonu ligowego w Polsce. Szósty, jak się okazało ostatni, mecz wyłonił nowego-starego mistrza. GKS Tychy pierwszy bowiem raz w swojej historii obronił tytuł. A jest to już jego czwarte mistrzostwo Polski. Po raz pierwszy również tyszanie w finale pokonali Cracovię. Udało im się dopiero w siódmej próbie.

GKS Tychy - Cracovia Kraków 2-1, stan rywalizacji: 4-2. Mistrzem Polski GKS Tychy.

Ostatni mecz sezonu był nierównym widowiskiem. Nierównym pod względem tempa i emocji. Momenty świetnej gry z obu stron przeplatane, wymiany ciosów, akcji za akcję, przeplatane były okresami brzydkiej, co chwilę przerywanej gry. Widać było, że obie ekipy dbały przede wszystkim o zabezpieczenie tyłów. Jako pierwsza błąd rywala wykorzystała Cracovia. W połowie pierwszej tercji Adrian Gajor uderzeniem w okienko, zaskoczył Johna Murraya.

Tyszanie zaczęli konsekwentnie dążyć do wyrównania. Grali do końca. To się płaciło na zaledwie 8 sekund przed zakończeniem pierwszej tercji. Błąd defensywy krakowskiej wykorzystał Mateusz Gościński i po 20 minutach gry mieliśmy remis.

Od drugiej tercji na lodzie widzieliśmy przepychankę. Raz jedni, raz drudzy stawali przed szansami wyjścia na prowadzenie. Częściej to jednak tyszanie zagrażali bramce Miroslava Koprivy, głównie przez kolejne faule gospodarzy. Nie zawsze były to klarowne sytuacje, bo obie drużyny okopały się na swoich pozycjach, starając się przede wszystkim, nie dopuścić rywala pod własną bramkę. Swoje robili też bramkarze.

Swoiste przeciąganie liny po raz kolejny przełamali tyszanie. W 49. minucie gola zdobył Jakub Witecki. Jak się okazało był to gol zwycięski, gol na miarę mistrzostwa Polski. Później było trochę nerwów wynikających z chęci wyrównania przez gospodarzy. Z drugiej strony pojawiły się prowokacje za strony gości, w czym prym wiódł tyski bramkarz. Krakowianom nie udało się doprowadzić do dogrywki i po ostatniej syrenie, zawodnicy GKS-u Tychy rzucili się sobie w ramiona, świętując obroniony tytuł mistrzowski. GRATULACJE!!!

Tegoroczne play-offy były chyba najbardziej wyrównane w całej swej historii w Polsce. Tylko jedna rywalizacja skończyła się w minimalnej liczbie spotkań. 3 na 7 serii kończyło się siódmymi meczami. Zaliczyliśmy niezapomniane i rekordowe dogrywki. Warto było te rozgrywki śledzić.
Teraz czas na seniorską reprezentację Polski. W dniach 28.04-04.05 rozegra ona swój turniej mistrzowski na trzecim poziomie w świecie. Impreza będzie miała miejsce w Tallinie. Zobaczymy czy uda się polskim hokeistom powrócić na wyższy poziom. Wkrótce zapowiedź oraz kilka refleksji po zakończonym właśnie sezonie ligowym.