Traktat o władzy

in polish •  4 months ago 

Znamy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Niezależnie od tego, jak je oceniacie, warto najbliższe dni poświęcić na rozmyślania nie tylko o wyborach, ale i o samym ustroju i o tym, co być może w tym wszystkim jest najważniejsze, lecz na co dzień nam umyka: o władzy i o jej istocie.

Tu z pomocą przychodzi genialna publikacja francuskiego myśliciela, Bertranda de Jouvelena, zatytułowana Traktat o władzy.

IMG_9534amon.jpg

Książka stanowi zapis dziejów władzy politycznej – od jej powstania poprzez monarchię, feudalizm, do kapitalizmu i faszyzmu sprzed i z czasu II wojny światowej. Autor zwraca naszą uwagę przede wszystkim na coś, co na pierwszy rzut oka wydać się może uderzającym zbiegiem okoliczności: władza państwa systematycznie rosła przy jednoczesnym wzroście okrucieństwa rasy ludzkiej. Jako że napisano ją przez wydarzeniami w Hiroshimie, najbardziej wyraziste dla nas przykłady tego zjawiska pozostawały poza zasięgiem autora. Lecz warto zwrócić uwagę, że, będąc świadomi i obawiając się wielkiego potencjału okrucieństwa, jaki jest udziałem naszych współczesnych, powinniśmy stale mieć w pamięci, że ta potencjalność przerodziła się w fakt dzięki władzy państwa.

Traktat o władzy znajdziecie w ofercie wydawniczej Fijorr Publishing.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!