Ayn Rand miałaby już 114 lat...

in polish •  14 days ago

spotkanie-z-ayn-rand.jpg

Wczoraj przypadła dokładnie 114. rocznica urodzin Ayn Rand – twórczyni filozofii obiektywizmu, a także autorki bestsellerowych powieści Źródło i Atlas zbuntowany.

Choć sama odżegnywała się od libertarianizmu i oponowała, gdy próbowano zaliczać ją do grona libertarian, nie ulega wątpliwości, że swoimi pracami i przekazywanymi w nich ideami w istotny sposób wpłynęła na amerykańskie środowisko libertariańskie, w szczególności zaś na Murraya N. Rothbarda.

Młody Rothbard był początkowo zafascynowany twórczością Rand i należał do ścisłego grona jej zwolenników, którzy regularnie spotykali się w Nowym Jorku. Z czasem jednak drogi Rothbarda i obiektywistów rozeszły się. Dlaczego do tego doszło?

Dowiecie się z lektury Przeciw Państwu: Biografia Murraya Rothbarda pióra Justina Raimondo. Fragmenty biografii poświęcone relacjom „Mr. Libertarian” ze środowiskiem obiektywistycznym i samą Ayn Rand przeczytacie na stronie internetowej Stowarzyszenia Libertariańskiego, po kliknięciu w ten link.

Jednocześnie zachęcam Was do lektury całej książki poświęconej życiu i twórczości Rothbarda. Zainteresowanym polecam specjalną stronę dedykowaną wydanej przez Stowarzyszenie Libertariańskie nas publikacji, na której znajdziecie wszelkie niezbędne informacje jej dotyczące.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!