Przegląd Internetu #10: Filmik, Kopacz i BartosiaksteemCreated with Sketch.

in polish •  3 months ago

Oto dziesiąta odsłona "Przeglądu Internetu". Znów zdominowały ją linki z YouTube'a, choć znalazłem je na FB... Na początek Filmik, a w zasadzie Karol Pasznikowicz - raper z Wilna nawijający po polsku. Końcem stycznia opublikował on na swoim kanale teledysk pt. "Lingwistyka Wilna". Zawiera on świetne kadry ze stolicy Litwy. Być może niektóre miejsca wydadzą się nawet znajome tym, którzy przemierzali to miasto na Google Street View w ramach konkursu Intermarium. Do tego ten kresowy akcent. Szkoda tylko, że Filmik jest tak mało znany... (nie zapomnijcie dać suba i łapkę w górę)

W ubiegłym tygodniu cały FB (przynajmniej mój) aż pękał w szwach od tysięcy memów i komentarzy związanych z wypowiedzią Ewy Kopacz na temat dinozaurów. W zasadzie był to duplikat wypowiedzi Michała Kamińskiego. Ewie kopacz pomyliły się tylko Dinozaury z Mamutami, a miesiąc walenia kamieniami z ich zmasowaniem, ale cóż... Ksero nie zawsze działa tak, jak powinno. Poniżej natomiast przeróbka, która najbardziej mi się spodobała. W Gotica nie grałem, ale i tak mnie rozśmieszyło.

Na koniec wykład Jacka Bartosiaka na Uniwersytecie Gdańskim z końca stycznia 2019. W zasadzie była to promocja książki "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Polecam obejrzeć. Zwłaszcza tym, którzy wcześniej Bartosiaka nie słuchali. Mówi o znaczeniu mórz i infrastruktury. Wskazuje też dwa zagrożenia dla obecnego ładu światowego. Są nimi Rosja i Chiny. Przy czym Rosja jest tu tylko przystawką. Główna oś konfliktu to USA - Chiny. Bartosiak twierdzi, że żyjemy w epickich czasach, które przejdą do historii. Wojna już się zaczęła.

Wykład trwa nieco ponad godzinę, później są pytania. Jeśli ktoś nie ma dwóch godzin, to polecam obejrzeć przynajmniej część pierwszą. Niestety w części drugiej na wiele pytań Bartosiak nie odpowiada. Być może wynika to z zajmowanego przez niego stanowiska prezesa zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Czapki z głów przed kolegą raperem z Wilna.
Jeżeli macie ochotę sprawdzić to polecam zeszłoroczny wywiad z Nim: https://www.polskieradio.pl/10/3952/Artykul/2090425,Filmik-O-polskich-korzeniach-litewskiego-rapu

·

Ano dobry jest :)