Noc z prawem energetycznym + konkurssteemCreated with Sketch.

in #polish5 years ago (edited)

IMG_9874.jpg

Całą noc szukałem jakiejś podstawy prawnej, która pozwalałaby rozliczać energię elektryczną wg powierzchni. Nie znalazłem. Naturalnym jest (dla mnie, nie dla ustawodawcy), że powinna ona się znaleźć w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 Prawo energetyczne. Szczególnie w artykule 45a, który dotyczy refakturowania opłat za energię i przenoszenia ich przez właściciela na najemców. Niestety jest tam tylko zapis:

Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.

Co z tego wynika? Tylko to, że właściciel budynku nie może zarobić. Nie wynika natomiast, że najemca powinien płacić rachunki zgodnie ze stanem licznika. Tu istotne jest tylko to, żeby ogólny bilans nie był dla właściciela na plus.

Zgoła inaczej potraktowano energię cieplną. W punkcie 8 wspomnianego artykułu 45a wymieniono wszystkie sposoby rozliczania energii cieplnej:

Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:

  1. ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
    a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
    –wskazania ciepłomierzy,
    –wskazania urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych,
    –powierzchnię lub kubaturę tych lokali,
    b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali;"

Przy czym z orzecznictwa z którym się spotkałem wynika, że kolejność jest tu istotna. Jeśli jest ciepłomierz, to nie można sobie ustalać zużycia wg powierzchni lub kubatury.

Dlaczego nie zrobiono podobnego zapisu w odniesieniu do energii? Nie wiem. Może ustawodawca stanął na stanowisku, że logiczne jest, by rozliczać ją tylko wg licznika lub ewentualnie ryczałtem i nie trzeba tego regulować przepisem. Przynajmniej nie w tej ustawie.

I tutaj konkurs. Nagrodą jest 200 rycarów. Otrzyma je każdy kto przedstawi podstawę prawną, z której wynika, że naliczanie zużycia energii elektrycznej wg powierzchni jest dopuszczalne. 50 rycarów z kolei otrzyma każdy, kto wskaże orzecznictwo (wyrok jakiegoś sądu), z którego wynika, że takie rozliczenie dopuszczalne nie jest. Odpowiedzi można wpisywać w komentarzach. Maksymalna ilość aktów premiowanych nagrodą to 4. Czas. Start.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62956.16
ETH 2588.54
USDT 1.00
SBD 2.74