Bitwa o prądsteemCreated with Sketch.

in #polish7 years ago (edited)

IMG_8953.JPG

Tydzień temu opisałem sprawę ostatniej faktury, jaką otrzymaliśmy 18 lipca od Fundacji Nowe Życie za korzystanie przez Królestwo Bez Kresu z lokalu przy Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie. Kwota zawrotna: 2520,79 zł za wywóz śmieci i energię elektryczną. Skąd tak duża suma? Otóż FNŻ policzyła nam prąd na podstawie powierzchni jaką zajmowało KBK a nie realnego zużycia, równocześnie stojąc na stanowisku, że tak powinno być, bo... tak mówi umowa zawarta przez strony.

A co mówi umowa? Nic konkretnego.

Niezależnie od czynszu Najemca zobowiązany jest do uiszczania następujących opłat związanych z używaniem Lokalu (zwanych dalej "Opłatami eksploatacyjnymi"), zgodnie ze sposobem rozliczania wskazanym przez Biuro Rachunkowe Fundacji, tj.

  • opłat za gaz
  • opłat za energię elektryczną
  • opłat za wodę
  • opłat za wywóz nieczystości.

Jaki jest więc sposób rozliczania wskazany przez Biuro Rachunkowe? Na początku faktycznie płaciliśmy za prąd wg powierzchni. Zmieniło się to jednak 16 czerwca 2016 roku, kiedy podczas spotkania z prezes FNŻ i księgową zostało ustalone, że prąd będzie rozliczany na podstawie stanu licznika. I tak było przez dwa i pół roku.

ftmiw 11.jpg

Faktura z listopada 2018.

F_4_06_2019_Wzór_standard.jpg

Faktura z lipca 2019.

Końcem grudnia otrzymaliśmy maila od Biura Rachunkowego:

W związku z zakończeniem współpracy Biura Rachunkowego Z Fundacją Nowe Życie z 31.12.2018, bardzo proszę o podanie stanów liczników na 12/2018 .

28 grudnia został spisany i wysłany stan: 7173 kWh. W momencie zdawania lokalu stan wynosił 7782 kWh. Różnicę nie trudno policzyć - 609 kWh.

Sprawę komplikuje fakt, że w lutym 2019 przyszła faktura za okres od 30.11.2018 do 31.01.2019 na kwotę 521,08 zł, a w maju na kwotę 309 zł (bez podania okresu). Obie zostały zapłacone, choć nikt wtedy nie zauważył, że zostały naliczona w niekorzystny dla nas sposób, czyli wg powierzchni.

A zatem FNŻ nie dość, że chce byśmy płacili za prąd którego realnie nie zużyliśmy, to w dodatku chce byśmy płacili za prąd dwa razy. Do tego dochodzi sprawa wody, której nie mieliśmy od 22 maja, co miało zostać zrekompensowane nienaliczaniem kosztów za użytkowanie lokalu.

Wczoraj @jocieprosza przygotował nam pismo z prośbą o:

  1. przedstawienie dokumentu potwierdzającego poniesiony kosztu wywozu nieczystości,
  2. przedstawienie dokumentu potwierdzającego rzeczywisty koszt energii,
  3. skorygowanie faktury i wskazanie faktycznego zużycia,
  4. skorygowanie faktury o już uiszczone zużycie za styczeń 2019 r. (faktura 13/02/2019),
  5. skorygowanie faktury o udzieloną rekompensatę w związku z brakiem wody w okresie 23.05-3.06.2019.

Jak FNŻ się do tego ustosunkowała?

Fakturę za wywóz nieczystości przedstawiła. Faktur za prąd nie przedstawiła. Zrekompensowała tylko i wyłącznie wodę. A w sprawie prądu dalej stoi na stanowisku, że powinniśmy zapłacić za okres od 1 stycznia (mimo iż faktura obejmująca styczeń została zapłacona w lutym) i że kwota powinna być naliczona wg powierzchni a nie realnego zużycia.

Czy to wszystko? Nie. Wciąż niejasna pozostaje kwestia stawki za prąd w okresie VII 2016 - XI 2018. Na ostatniej fakturze naliczanej wg zużycia energii (z listopada 2018) wynosi ona 1,42 zł (bez VAT). Całkiem sporo. Istnieje więc podejrzenie, że stawka na naszej fakturze może być inna od tej, która jest na fakturze otrzymanej przez FNŻ, a to nie powinno mieć miejsca. Czy tak jest w istocie? W tym momencie trudno to zweryfikować, bo FNŻ nie odniosła się do prośby przedstawienia dokumentu potwierdzającego rzeczywisty koszt energii.

Co dalej? Szukamy prawnika z okolic Rzeszowa, bo najpewniej bez postępowania sądowego się nie obędzie. Z jednym już nawet jesteśmy w kontakcie, ale najpierw musi się zapoznać ze dokumentami. Niemniej jeśli ktoś miał do czynienia z podobną sprawą to będziemy wdzięczni za kontakt. Można pisać na adres: [email protected]

Coin Marketplace

STEEM 0.04
TRX 0.32
JST 0.082
BTC 60472.73
ETH 1579.34
USDT 1.00
SBD 0.42