Greckie alkohole - wino Retsina.

in polish •  2 years ago  (edited)

Retsina (gr.żywica) to gatunek greckiego wina, które powstaje przez dodanie żywicy sosny do białego wina. Jest to jeden z najbardziej popularnych alkoholi greckich.

Produkcja retsiny sięga czasów starożytnych, kiedy to dodawano żywicę nie tyle dla aromatu, lecz jako środek konserwujący wino. Retsinę robi się często z win drugiej kategorii, dlatego też bywa tańsza od innych gatunków wina.

Podobno w starożytności uszczelniano amfory z winem żywicą z sosny i aromat zostawał w winie. Później zaczęto dodawać żywicę do moszczu wina dla konserwacji i lepszego smaku. W późniejszych czasach do przechowywania wina używano sosnowych beczek. Żywicę dodawano również dla poprawienia jakości wina.

Do dzisiaj dodaje się żywicę do wina dla aromatu. Retsinę produkuje się dodając żywicę sosnową gatunku Pinus Hallepensis w procesie fermentacji białego wina. Po fermentacji wyjmuje się żywicę i w winie pozostaje jej zapach.

Retsina, jeśli jest dobrej jakości, ma charakterystyczny balsamiczny zapach sosny, który jednak nie redukuje aromatu winogron. Ledwie dostrzegalny posmak goryczy w ustach działa orzeźwiająco, dlatego też retsina uznawana jest za idealne wino podawane do posiłków kuchni greckiej.

Retsina, podobnie jak Ouzo, może być produkowana tylko w Grecji.

Nazwę Retsina, nosi również planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 66 dni. Została odkryta 24 marca 1979 roku przez Paula Wilda. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła tymczasowe oznaczenie (2303). (Źródło:Wikipedia pl.)

Wild nazwał asteroid 2303 Retsina, ponieważ podczas 28 Międzynarodowego Zgromadzenia Astronomów w 1982 roku w Patras (Grecja), miał okazję objechać Peloponez pijąc retsinę.

Retsina jest specyficznym w smaku winem wytrawnym. Można je polubić od pierwszego łyka, lub nie. Grecy czasami (zwłaszcza w czasie upałów) piją Retsinę z odrobiną sprit'u lub lemoniady, co łagodzi posmak żywicznej goryczki, wino staje się lżejsze i łagodzi pragnienie. W sumie smak każdego wytrawnego wina można złagodzić w ten sposób (wypróbowałam i polecam).

W mojej piwniczce również mam domową Retsinę z winorośli izraelskiej, smakuje wybornie i szybko znika...

Jamas !

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 years ago (edited)

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.greckibazarewy.pl/greckie-alkohole-retsina

Dziękuję kotku :)

Szkoda, że piwniczka Ewy tak daleko hehe

Haha ... może wybierzesz się kiedyś na Korfu, kto wie :) Oprócz wina mam i rewelacyjne sery domowe z koziego mleka na zakąskę ;) :)

Z greckich alkoholi, prócz win, to piłem tylko Ouzo i Rakiję. Nie jestem w stanie znieść anyżu - więc Ouzo odpada. O Rakiji (o ile mi się nie porąbała nazwa) wiem tyle, że to taki bimber chyba, być może pędzony z wina - można kupić domowej roboty na Krecie (najczęściej w butelkach po mineralnej ;). No i muszę przyznać, że jest niezły - nie dla każdego, bo mocny, ale naprawdę dobry. Lepszy od włoskiej Grappy. Wina greckie wszystkie mi smakują (nie żebym był jakimś znawcą, czerwonych np. w ogóle nie kupuję) ale na Retsinę nie trafiłem :-(.

Będzie odcinek o Rakiji?

Będzie i o greckim bimberku, a jakże :) Nazwy są różne w zależności od regionu... ale najważniejsze że, tak jak wspomniałeś, da się go pić :D
Retsina to specyficzne greckie wino, uwielbiane przez samych Greków ale rzadko jest oferowane turystom a w sumie nie wiem czemu. Mało kto robi je w domu bo wymaga to zachodu, my jednak spróbowaliśmy zeszłego roku pierwszy raz i byliśmy bardzo zadowoleni. Dużą zaletą tego wina okazała się jego trwałość dzięki właśnie żywicy i jej właściwościom konserwującym. Greckie wina domowe najczęściej są nietrwałe ponieważ z reguły nie dodaje się do nich żadnych konserwantów, chyba że idą na sprzedaż, wiadomo.
A Ouzo, no cóż, myślę że to kwestia klimatu i przyzwyczajenia, jak z wieloma innymi rzeczami. Z lodem lub wodą (po grecku) nie lubię natomiast z odrobiną lemoniady w postaci drinka to już inna bajka ;)

Congratulations @grecki-bazar-ewy! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Bardzo lubie wytrawne wina :) .... wole oczywiscie czerwone ale i biale mozna wypic .... i jak mowisz jak ktos potrzebuje wiecej slodyczy to slodka limoniada do tego czyni cuda :) ...

Czyni cuda, dokładnie :)

Szkoda, że wytrawne...

Z niewielką ilością sprit'u jest półsłodkie :)

Ja lubię retsinę moja żona niecierpi

Retsina to specyficzne wino. Ja też nie lubiłam ale z odrobiną lemoniady jest ok ;)