Tanie loty w liczbach - garść wykresów i danych

in polish •  2 years ago 

Postanowiłem trochę pobawić się danymi, które gromadzę od kilku miesięcy w zakładce “Dzisiejsze Promocje (http://zbigniewwu.pl/dzisiejsze-promocje/)”. Gromadzą się tam i gromadzą, więc nadszedł czas zrobić z nich użytek – porysować trochę wykresów i wyciągnąć parę użytecznych danych.

Najważniejsze jest to, żeby nie brać ich za jakiś pewnik – nie są to dane w oparciu o wszystkie dostępne bilety lotnicze, a gromadzone przeze mnie każdego dnia 10 najtańszych połączeń z Polski do danego państwa. I tak jak możemy zobaczyć, skąd najczęściej odbywają się najtańsze loty, na jakich trasach najłatwiej wyrwać najtańsze połączenie, tak dane te są bardzo ułomne, więc warto potraktować je z lekkim przymrużeniem oka.

Mimo wszystko – coś tam na podstawie tych dziewięćdziesięciu tysięcy zgromadzonych przeze mnie połączeń możemy się dowiedzieć, i to przedstawiam Wam poniżej. Zapraszam do zabawy z cyferkami!

Trochę ogólnych danych

001.png

Powyższy wykres ilustruje średnią cenę za bilet do danego kraju, biorąc pod uwagę tylko połączenia z zestawienia Dzisiejsze promocje z mojej strony. Jak widać, w miarę oddaje on ogólne ceny połączeń do danych krajów – najtaniej oczywiście polecimy do Norwegii i Szwecji (ok. 60 zł), spokojnie dorwiemy bilety poniżej stówy do Włoch, Wielkiej Brytanii, Izraela czy Holandii.

A skąd najczęściej odbywają się najtańsze połączenia? Odpowiedź w poniższym wykresie:

002.png

Jak widać, zgodnie z moimi przewidywaniami, przoduje Gdańsk. Dalej dość równo Kraków, Katowice i dwa Warszawskie lotniska, a trochę za nimi Wrocław i Poznań. Do tego czasem trafimy loty z mniejszych lotnisk: Szczecina, Bydgoszczy, Olsztyna, Rzeszowa czy Lublina.

Francja

francja.png

Jak widać z powyższego wykresu, tanio do Francji latamy głównie do Paryża – świetne ceny dostaniemy z większości lotnisk w Polsce. Wrocław, Modlin, Poznań, Katowice, Gdańsk – ceny za bilety z tych miast zaczynają się od 80 złotych, najdroższe połączenie do Francji w zestawieniu kosztowało 174 zł.

Pozaparyskim wyjątkiem jest tutaj połączenie z Modlina do Tuluzy, serwowane przez Ryanair. Jest to też najczęściej pojawiający się lot do Francji w zestawieniu – bilety od 57 złotych.

Grecja

grecja.png

Zdecydowanym przodownikiem w lotach do Grecji jest podwarszawskie lotnisko w Modlinie. Jeśli planujecie lot do Aten lub Salonik – z największym prawdopodobieństwem najtańsze bilety dostaniecie właśnie z Modlina. Bilety w dwie strony zaczynają się od 126 zł. Co ciekawe, nie jest to najtańsze połączenie w zestawieniu – z Poznania do Aten można polecieć już od 80 złotych.

Hiszpania

hiszpania.png

W budżetowych lotach do Hiszpanii prym wiedzie zdecydowanie lot Poznań – Castellon. Jest to miasteczko położone nieopodal Walencji, i 43% najtańszych połączeń do Hiszpanii to właśnie loty do tej mieściny z Poznania! Bilety dostaniemy już od 50 złotych i jest to zdecydowanie najtańsza opcja lotu do Hiszpanii.

Ponad 1/4 najtańszych lotów odbywa się do Girony położonej niedaleko Barcelony – i tutaj dolecimy z 4 polskich miast: Krakowa, Wrocławia, Poznania i Modlina. Z Krakowa można było dorwać bilety już za niecałe 70 złotych, ale przeważają połączenia od ok. 130-140 zł za bilety w dwie strony.

Oprócz tego trafiają się jeszcze tanie połączenia do Madrytu (przede wszystkim z Wrocławia, od 111 zł), Walencji (głównie z Modlina, od 143 zł), Santander z Warszawy, Alicante z Poznania i Majorka z Modlina.

Holandia

holandia.png

Do Holandii tani bilety dostaniemy… zawsze. Najtańsze bilety w zestawieniu do tego kraju 59 zł, a najdroższe… 82 złote. Tanich lotów do Holandii jest cała masa, i jeśli kupimy je z odpowiednim wyprzedzeniem, to prawie na pewno nie zapłacimy dużo. Przodują tutaj trzy połączenia: Katowice – Maastricht oraz z Gdańska do Groningen oraz Eindhoven.

Oprócz tego trafiają się budżetowe bilety z Lublina, Modlina oraz Poznania, wszystkie do Eindhoven.

Islandia

islandia.png

Czas na moje oczko w głowie – Islandię! Przy analizowaniu ten kraj sprawia chyba najmniej problemów – głównie z racji tego, że jest tu tylko jedno lotnisko międzynarodowe, port lotniczy w Keflaviku. Przodują tutaj zdecydowanie bilety z Wrocławia i z Gdańska. Z Wrocławia, ponieważ jest to jeszcze dość świeże połączenie, i myślę, że ceny się unormują. Z Gdańska – ponieważ jest po prostu bliżej, tak samo jak w przypadku Skandynawii.

Najtańsze bilety z zestawienia to wydatek rzędu 200 zł, ale trzeba pamiętać, że wszystkie loty obsługuje Wizz Air, i właściciele WDC zapłacą za bilety dużo mniej.

W przypadku Islandii jest bardzo duża różnica między cenami latem, a zimą – na lato praktycznie nie znajdziemy tanich biletów, za to na zimę jest ich mnóstwo. I można załapać się na zorzę 😉

Izrael

izrael.png

A teraz perełka ostatniego czasu – Izrael, do którego trwa wysyp magicznie tanich biletów. Do Ovdy polecimy za grosze z Gdańska, Krakowa, Poznania i Modlina – bilety od 49 złotych, choć w ostatnim czasie trafiały się również takie za… 25. Nie jest tajemnicą, że rząd Izraela dopłaca liniom lotniczym za utrzymywanie połączeń zwłaszcza poza sezonem – dzięki czemu możemy latać tanio nad Morze Czerwone i korzystać z tropikalnego klimatu, gdy u nas trwa zima.

W zestawieniu trafiają się też loty do Tel Awiwu, ale zdecydowanie przoduje południe kraju. Bilety w atrakcyjnych cenach trafiają się w okresie od listopada do lutego – i czas ten się skraca, ponieważ rok temu spokojnie za grosze można było polecieć jeszcze w marcu.

Malta

malta.png

Tanimi biletami do Malty zgodnie dzielą się przede wszystkim trzy miasta: Wrocław, Gdańsk oraz Poznań. Najtaniej dolecimy z Poznania i Gdańska – od 110 złotych, z Wrocławia od 127, tanie połączenia poniżej 200 złotych trafiają się również z Krakowa, Katowic czy Warszawy.

Norwegia

norwegia.png

Śmieszne, ponieważ najtańsze loty do Norwegii to zawsze loty na lotnisko w Torp. Terminal oddalony o około 100 km od Oslo skupia na sobie wszystkie tanie połączenia z Polski, i choć jest dużo ciekawych połączeń do Norwegii – nigdy nie pojawiają się w zestawieniu, ponieważ do Torp dolecimy już od… 7 złotych. Takie ceny można było dorwać za połączenie w dwie strony z Poznania.

W połączeniach z Norwegią przoduje oczywiście Gdańsk, następnie Modlin, Poznań i Wrocław. Tanio bilety do tego kraju kupimy przez cały rok – najdroższe w zestawieniu połączenie kosztowało 80 złotych, wystarczy kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, a czasem i to nie jest konieczne – możemy polecieć za kilka dyszek dosłownie z dnia na dzień.

Szwecja

szwecja.png

Jeśli chcesz polecieć tanio do Szwecji, a jesteś z Gdańska… to nie będzie z tym żadnego problemu. 70% połączeń z zestawienia do lot z Gdańska do Skavsty położonej niedaleko Sztokholmu! I bilety od… 16 zł. W przypadku Szwecji w zestawieniu przynajmniej trafiają się również inne lotniska – jak chociażby Goteborg.

Szwecja i Norwegia to zdecydowanie dwa najtańsze punkty docelowe dostępne samolotem z Polski. Tanio – zawsze.

Wielka Brytania

wielkabrytania.png

Loty do Wielkiej Brytanii przez pewien okres zdominowane były przez jedno budżetowe połączenie: Lublin – Liverpool, na które bilety można było dostać od 62 złotych. Wciąż znajdziemy dobre ceny na tej trasie. Tanio możemy dolecieć w zasadzie przez większość roku do większości miast w Wielkiej Brytanii, ale dominuje Liverpool, Londyn Stansted i Newcastle. Najdroższe bilety z zestawienia to 120 złotych, a od 41 dolecimy już chociażby z Bydgoszczy do podlondyńskiego Luton.

Ciężko trafić bilety do Anglii w dobrej cenie tylko w jednym terminie – okołoświątecznym.

Włochy

wlochy.png

Mnogość połączeń do Włoch w dobrej cenie zawsze mnie zaskakuje. Nieważne, czy zima, czy lato – do Włoch dolecimy tanio praktycznie zawsze.

A zwłaszcza do Mediolanu! Dominują zdecydowanie loty z Gdańska, ale sam w tym roku w lipcu kupowałem bilet z Katowic do Bergamo za chyba 40 złotych. Jakiś tydzień przed wylotem. Dużo i tanio, przede wszystkim z Modlina, Gdańska i Katowic do lotnisk pod Mediolanem – Bergamo i Malpensy.

Ale zdarzają się również perełki – jak budżetowe loty do Bolonii czy Wenecji. Tanio można polecieć również choćby do Rzymu.

Wyspy Kanaryjskie

wyspy kanaryjskie.png

Ostatnie opisywany kierunek – loty z Polski na Wyspy Kanaryjskie. Cenowo zdecydowanie przoduje tutaj połączenie z Krakowa na Gran Canarię, ceny zaczynają się już od 270 zł za bilet w dwie strony, i, jak widać, było tych połączeń dość sporo. Taniej mogliśmy polecieć na Teneryfę – już za mniej, niż 250 złotych.

Warte uwagi jest na pewno jeszcze połączenie z Katowic na Lanzarote – 1/4 lotów z zestawienia odbyła się na tej trasie, i spokojnie można trafić bilety do 300 złotych.

Jak widać, trochę wniosków można wyciągnąć. Jeśli zechcesz polecieć gdziekolwiek, byle taniej, to pewnie najłatwiej będzie Ci to zrobić z Gdańska. Jeśli interesuje Cię Hiszpania w dobrej cenie, to pewnie trasa Poznań – Castellon. Zastanawiasz się nad Norwegią? Jest duża szansa, że zmieścisz się w kilku dyszkach za bilet. I tak dalej…

Tak jak pisałem wcześniej – potraktuj te dane z lekkim przymrużeniem oka, ale też zrób z nich dobry użytek i zacznij planować kolejny wyjazd!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Świetny artykuł, mam nadzieje ze, uda mi się skorzystać z Twoich porad w przyszłym roku.

Bardzo fajny tekst i ciekawe statystyki!

No proszę, dość zaskakująca dla mnie jest Bułgaria na pierwszym wykresie (ale być może dlatego, że ten kierunek rzadko śledzę)...pozostałe dane w zasadzie pokrywają się z moimi obserwacjami, na podstawie codziennego śledzenia cen wizzaira i ryanaira.. Gdańsk tak fajnie cenowo wypada głównie przez loty do Norwegii, ale niestety do tego lotniska mam najdalej, eeechhh ;)

Congratulations @goqz! You received a personal award!

1 Year on Steemit

Click here to view your Board of Honor

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!