Pacman ma już 38 lat

in #polish6 years ago

22 maja 1980 roku w Japonii debiutuje Pac-Man. Właściwie to Puck-Man i tak naprawdę został jedynie zaprezentowany, a zadebiutował kilka miesięcy później (10 października). Datę 22 maja uznano jednak kolegialnie za oficjalna datę narodził żółtego zjadacza kropek.

pac_man_hed.jpg

Pack - Man był grą, która jako pierwsza przedarła się do mainstreamu rozrywkowego szeroko pojętego i pierwszą gra wideo, która odniosła tak spektakularny sukces. Do dziś nie ma osoby, która choć odrobinę kojarzy branże gier wideo, która nie znała lub kiedykolwiek nie widziała gry z popularnym, żółtym bohaterem. Pac - Man został wydany w przeróżnych wersjach (ponad 30 oficjalnych spin offów) na chyba wszystkie możliwe automaty, konsole i komputery.

Co ciekawe, gra została wydana w USA pod nazwą Pac - Man, ponieważ pierwotny tytuł, Puck - Man, zbytnio kojarzył się z angielskim słowem fuck. Do dziś na całym świecie gra znana jest jako Pack - Man.

W grze Pac - Man sterując żółtą, okrągłą postacią w labiryncie należy doprowadzić do zjedzenia wszystkich kropek znajdujących się na ekranie. Głównemu bohaterowi przeszkadzają w tym losowo poruszające się duszki. Rekord świata, który jest nie do pobicia, gdyż stanowi maksymalną liczbę osiągalnych punktów, ustanowił 3 lipca 1999 Billy Mitchell. Wynosi on 3 333 360 punktów (wszystkie 255 plansz plus maksymalna punktacja na planszy 256). Dokonał tego w ciągu 6 godzin. Podczas bicia rekordu Pac-Man zjadł wszystkie kulki, specjalne kulki, wszystkie przestraszone duszki i premie w postaci owoców. Nie stracił przy tym ani jednego życia (dodatkowe życia potrzebne są na split screenie).

Twórcą Pac-Mana był Toru Iwatani, który rozpoczynając trzy lata wcześniej współpracę z Namco nie miał żadnego doświadczenia programistycznego. Dwa lata po stworzeniu Pac-Mana zaprojektował inny hit, Pole Position. Pac-Man nie został stworzony do bycia hitem. Zasadniczo ta prosta, odrobinę logiczna gra, miała skłonić kobiety do większego udziału w rynku gier wideo, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn i różnego rodzaju strzelanki. Na uwagę zasługuje także fakt, że mimo gigantycznego sukcesu jaki odniósł na świecie Pac-Man, Toru Iwatani nie odczuł tego w swojej kieszeni. W 1987 roku Iwatani powiedział:

W tamtym czasach nie było żadnych bonusów wynikających z sukcesu gry. Wykonałem po prostu swoją pracę, za którą otrzymałem normalne wynagrodzenie, takie jak w każdym innym miesiącu. Nic więcej.

Follow me for more: @geekweb

Sort:  

Pamiętam spędzone wieczory i noce przy tej grze

Do dziś Pacman wciąga jak lotne piaski.

Co do Billego Mitchella to niestety info już nieaktualne ;) Kilka tygodni temu zostało udowodnione, że oszukiwał i wszystkie jego rekordy zostały unieważnione ;) Nie tylko z PacMana ale też z innych gier.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.13
JST 0.028
BTC 66081.13
ETH 3315.51
USDT 1.00
SBD 2.69