Era pc rozpoczęła się 43 lata temu [Kalendarium, 19 grudnia]

in #polish7 years ago (edited)

Daleki od komputerów jakie znamy dzisiaj, a nawet od tych, które poznaliśmy tylko nieco później. Altair 8800 wyznaczył nową ścieżkę, którą poszło wielu wczesnych przedsiębiorców komputerowych.

PE_Jan_1975_Cover.jpg
Altair 8800 na okładce pisma Popular Electronics w styczniu 1975 roku

To jaki sprzęt można nazwać pierwszym komputerem pc to kwestia sporna. Prawdopodobnie ilu zapytamy ludzi znających się na branży, tyle uzyskamy odpowiedzi. Dla wielu, w tym i mojej skromnej osoby, pierwszym pecetem należy nazywać skonstruowanego w 1974 roku Altaira 8800, autorstwa Micro Instrumentation Telemetry Systems, czyli w skócie MITS z Albuquerque w Nowym Meksyku. Do sprzedaży sprzęt wszedł dokładnie 19 grudnia 1974 roku.

Altair w zasadzie nie był komputerem, a zestawem komputerowym do własnoręcznego montażu - choć możliwy był także zakup już złożonego egzemplarza, wtedy cena wzrastała o około 200 dolarów. Pierwotny zestaw Kosztował nieco ponad 400 dolarów i był zestawem przełączników dla poleceń wejściowych i diód, jako wyjście. Skonstruowany został z użyciem słynnego procesora Intel 8080, czyli jednego z pierwszych mikroprocesorów wyprodukowanych przez Intela wiosną 1974 roku. Altair nie posiadał ani klawiatury, ani dołączonego monitora czy innego wyświetlacza. W bardziej rozbudowanej wersji umożliwiał podłączenie terminala szeregowego, co jednak wymagało dodatkowej karty wejścia - wyjścia. Szef MiTS, Ed Roberts, w późniejszym czasie opracował kolejne karty z rozszerzeniami, takimi jak czytnik taśm dziurkowanych jako zewnętrzna pamięć, dodatkową pamięcią RAM i interfejsem RS-232 do podłączenia terminala komputerowego.

Komputer ten znalazł się na okładce pisma Popular Electronics co spowodowało zalanie MiTS zamówieniami. Firma z Nowego Meksyku, która planowała sprzedać nie więcej jak 800 sztuk swojego produktu, do sierpnia roku 1975 sprzedała go ponad 5 tysięcy sztuk. Styczniowy numer Popular Electronics wpadł także w ręce, 20 letniego wtedy, Billa Gatesa.

Młody Gates zafascynowany Altairem skontaktował się z MiTS i poinformował ich, że wspólnie ze znajomymi pracuje nad interpreterem języka BASIC na ich komputer. W rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca, a Gates i Allen nie widzieli na oczy Altaira, nie mówiąc już o jego używaniu a tym bardziej pisaniu orpogramowania. Prezes MiTS, Ed Roberts zainteresował się słowami młodego Gatesa i zaprosił ich na próbną prezentację. Gates z towarzyszami stworzyli więc emulator Altaira 8800, uruchamiany na minikomputerze, a następnie napisali wspomniany interpreter. Prezentacje w siedzibie MiTS poszła nadzwyczaj dobrze i młodzi programiści podpisali kontrakt. Tak narodził się hegemon.

Altair współtworzył losy także innej, gigantycznej firmy z Doliny Krzemowej. Komputer ten był także bardzo popularny wśród członków Homebrew Computing Group, której stałymi uczestnikami byli Steve Jobs i Steve Wozniak. Wkrótce po ujrzeniu Altaira ta dwójka rozpoczyna budowę własnego komputera, Lisa I, oraz tworzenie firmy, którą Jobs postanowił nazwać Apple.

Altair_8800.jpg
Źródło: wikipedia

W 2013 roku komputerowy entuzjasta Mike Douglas skonstruował wiernego klona Altaira 8800., opartego jednak na współczesnej elektronice.

Wpis w ramach cyklu Kalendarium, czyli (prawie) codziennej dawki z historii technologii i informatyki.

Follow me for more: @geekweb

Sort:  

Sporo już czasu upłynęło od startu.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63098.06
ETH 2563.30
USDT 1.00
SBD 2.83