Bożonarodzeniowy cud w piekle

in #polish7 years ago

Wiele razy życie udowadniało, że jest najlepszym scenarzystą. To o czym chcę Wam dziś opowiedzieć wydarzyło się ponad sto lat temu w trakcie jednej z największych ludzkich upadków w dziejach. Ten błysk człowieczeństwa, choć chwilowy, rozpala jednak serca ludzi do dziś.

trucemirror2.jpg

O świątecznym rozejmie pisał nawet Daily Mirror

Konflikt


Wielka Wojna, jak nazywana jest I Wojna Światowa, swój punkt zapalny ma w Sarajewie, gdzie w zamachu ginie arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Wkrótce Europa, choć jak nigdy dotąd, ani potem, związana więzami krwi pogrąża się w potwornej pożodze. Stary kontynent to jednak nie jedyny teatr wojny. Żołnierze ginąć będą też w Afryce i Azji oraz na wszystkich oceanach.

Wraz z wybuchem wojny armia Cesarstwa Niemieckiego jako pierwsza utworzyła front zachodni atakując neutralny Luksemburg i Belgię, a następnie przejmując ważne przemysłowo tereny w północnej Francji. Pierwszą znaczącą bitwą tej wojny jest bitwa pod Ypres, która jest częścią tak zwanego Wyścigu do morza. Niemcy nazwali ją rzezią niewiniątek, ponieważ ich oddziały składały się głównie z młodych ochotników, studentów i poniosły ogromne straty w porównaniu z mniej licznymi, ale bardziej doświadczonymi oddziałami brytyjskimi wśród których było wielu weteranów II Wojny Burskiej. Pierwsza bitwa pod Ypres trwała do końca listopada 1914 roku.

Cud w piekle


Nastał grudzień 1914 roku. Niemieckie oddziały, choć zdziesiątkowane, z uwagi na zbliżający się okres Świąt zaczęły dekorować swoje okopy świątecznymi lampkami i ozdobami bożonarodzeniowymi. Zaczęło się także głośne śpiewanie kolęd, obie strony wyraziły także zgodę na pochowanie zwłok zabitych żołnierzy leżących na ziemi niczyjej. Jedna ze szkockich jednostek zwłoki swoich żołnierzy pochowała we wspólnym grobie z niemieckimi, odśpiewano przy tym psalm 23, nazywany psalmem pasterskim i chyba jeden z najbardziej znanych psalmów w Księdze Psalmów.

W wigilijną noc 1914 roku, z inicjatywy Niemców, dochodzi do pierwszych spotkań obu zwaśnionych stron. Dochodzi do kontaktu kapitana fizylierów walijskich, Stockwella z jednym z dowódców niemieckich. Obaj oficerowie uzganiają wtedy rozejm, który ma objąć cały okres świąteczny i zakończyć się drugiego dnia świąt o godzinie 8.30. Doszło także do symbolicznej wymiany podarków. Brytyjczycy zostali obdarowani przez Niemców beczką piwa. Oficerowie ustalili jednak, że obie strony pozostaną we własnych okopach. Ustalenia te na nic się jednak zdały.

Illustrated_London_News_-_Christmas_Truce_1914.jpg
Grafika z The Illustrated London News ukazująca świętujących niemieckich i brytyjskich żołnierzy, źródło: wikipedia

Do godziny 12 niemal połowa brytyjskiego frontu opuściła okopy i zawarła podobny rozejm z Niemcami na swoich odcinkach. Żołnierze składali sobie życzenia, obdarowywali się podarkami, śpiewano kolędy. Ktoś zainicjował mecz piłkarski, który odbył się na ziemi niczyjej i zakończył zwycięstwem Niemców 3:2.

truce-football.jpg

Powrót ognia


Najdłużej rozejm utrzymali żołnierze szkoccy, aż do 3 stycznia 1915 roku. W niektórych miejscach utrzymał się on do 31 grudnia. Dowództwo brytyjskie nie było zadowolone z takiego, nieoczekiwanego, obrotu sprawy i już drugiego dnia Świąt próbowano doprowadzić do jego zakończenia. Mimo, że oficjalnie rozejm trwał do 8.30 tego dnia to przez cały drugi dzień Świąt nie padł ani jeden strzał, a żołnierzom nie śpieszno było do okopów. Wśród niemieckich żołnierzy doszło nawet do małego i krótkotrwałego buntu. Ostatecznie z rozejmem rozprawili się snajperze, którzy otrzymali rozkaz strzelania do każdego próbującego przedostać się na drugą stronę żołnierza. Niemcy byli także zmuszeni do obsadzenia tego terenu nowymi żołnierzami przybyłymi z terenu Prus.

Dowództwa obu armii w kolejnych latach starały się nie dopuszczać do podobnych incydentów zarządzając, między innymi, na okres Świąt ostrzał artyleryjski. Unikano także stacjonowania oddziałów przez dłuższy czas w jednym miejscu. Także wydarzenia całego 1915 roku nie sprzyjały podobnym wydarzeniom. W tym czasie Niemcy użyli niezwykle groźnych gazów bojowych, a Brytyjczycy przeprowadzili krwawy atak na Ypres. Mimo tego, w trakcie Świąt 1915 roku doszło do niewielkiej powtórki wydarzeń sprzed roku w tym samym miejscu.

W miejscu bratania się dwóch wrogich armii, nieopodal Ypres, w roku 1999 ustawiono krzyż, który ma upamiętniać te wydarzenia.

1024px-Khaki-chums-xmas-truce-1914-1999.redvers.jpg
Źródło: wikipedia

Sort:  

To naprawdę niezwykła historia, pokazująca, że dobro może zaistnieć także i na froncie. Świetnie, że ją przypomniałeś!

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 62014.91
ETH 2410.27
USDT 1.00
SBD 2.50