"Słobódka. Sowiecka wojna z grobami" po łotewsku

in polish •  2 months ago 

Kierunek łotewski był trochę zaniedbany w FTMiW w ostatnich latach. Po "Projekcie Inflanty" skupiliśmy się głównie na Królestwie Bez Kresu i de facto nie prowadziliśmy żadnych większych działań na Kresach Kresów. Od marca mamy jednak w Fundacji stażystkę z Dyneburga, która zajmuje się tłumaczeniami polsko-łotewskimi. Uznaliśmy to za dobry moment, by zakończyć zastój. Na pierwszy ogień poszły napisy do filmu "Słobódka. Sowiecka wojna z grobami". Dziś została wstawiona łotewska wersja. To jednak dopiero początek. Przed nami działanie zakrojone na dużo większą skalę - @kresykresow. Pracują nad nim @hallmann i @basementdisco. Mamy nadzieję, że już niedługo grono osób zaangażowanych znacznie się poszerzy. Szczegóły wkrótce.

* * *

1920 gads. Janvāris. Polijas un Latvijas spēku kopīgās rīcības rezultātā Daugavpils tika atbrīvota. Boļševikiem bija jāatkāpjas. Taču šī uzvara tika panākta ar poļu asinīm. Kaujā krīta pieci simti kareivju no 1. un 3. kājnieku divīzijas leģioniem. Kareivju kapi līdz pat šodienai ir izkliedēti Latvijas austrumos. Lielākā daļa - 237 nogalinātie tika apglabāti Słobódka, Daugavpilī, kur 1928. gadā svinīgi tika atklāta poļu militārā kapsēta. Šī notikuma nozīmīgumu var apliecināt Latvijas Republikas prezidenta Zemgala klātbūtne.

Šodien kapsēta nav redzama. Septiņdesmitos gados padomju varas pārstāvji to iznicināja, un tās vietā tika izveidota atkritumu izgāztuve. Smilts no kapiem, tika sajaukts ar mirušajiem kauliem un izmantots, ceļu būvei Daugavpils apkārtnē. Tādā veidā padomju vara rūpējās par poļu karavīru apglabāšanas vietu. Dzirdot pretenzijas par padomju pieminekļu demontāžu, ir vērts atcerēties par bumeranga atgriešanas likumu.

Šodien šajā vietā ir 13 metrus augsts betona krusts. To nav iespējams nepamanīt. Tas tika atklāts pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1992. gada novembrī. Šis piemineklis un tukšums ap to atgādina, ka šeit bija militāra kapsēta, kur tika apglabāti poļu karavīri, kuri krita par Polijas un Latvijas brīvību.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

!tipuvote 1.3 steem :)