Dwa nowe Smartcoiny w BitShares – TWENTIX, cześć 2/2
W pierwszej części pisałem o Smartcoinie SNPFH, czyli derywacie indeksu S&P500. Ta część poświęcona będzie o Smartcoinowi TWENTIX, oraz pośrednio BTWTY.
TWENTIX jest derywatem indeksu TOP-20 rankingu coinmarketcap.com. Innymi słowy token TWENTIX rośnie i spada tak jak krypto z rankingu TOP-20, to powoduje że jest odporny na spadki na pojedynczych coinach. Z indeksu wyłączono Ripple oraz USDT, sam index nie przekłada się 1:1 jeśli chodzi o kapitalizację na poszczególnych coinach, ale o tym za chwilę. Cena tego Smartcoina zmienia się wraz z cenami kryptowalut wchodzących w skład indeksu, a sam skład indeksu ustalany jest 21-go dnia każdego miesiąca automatycznie przez algorytm.
Ważnym elementem kompozycji tego indeksu jest parametr określający maksymalny udział coinów w indeksie, który został ustalony na 10%. W ten sposób Bitcoin nie zajmuje 80% wartości indeksu, a jedynie jego 10%. Następny coin jest również sprawdzany pod kontem procentowego udziału i jeśli zajmuje więcej niż 10%, to jego wartość i tak jest ograniczana do 10%. W ten sposób indeks jest bardziej wyczulony na ruchy w niższych obszarach rankingu TOP-20.
Pomysł Smartcoina opartego o indeks TOP-20 nie jest nowy, sięga początków drugiej generacji BitShares (lipiec 2015). Jednym z pierwszych indeksów był BTWTY, TWENTIX to jego młodszy brat, ale oparty jest o te same pryncypia. Różnica między nimi jest taka, że TWENTIX posiada większą granulację oraz to, że BTWTY jest w tej chwili nie do końca sprawny, ale o tym za chwile. W chwili kiedy piszę tego posta wartość nominalna 1 TWENTIX wynosi 1.06 USD i można go podzielić z dokładnością do 5-ciu miejsc po przecinku. Natomiast wartość nominalna 1 BTWTY jest większa o 100 000 razy, czyli ok 106 000 USD, (0.00001 BTWTY = 1.06 USD). Tyle przynajmniej gwarantuje kontrakt i wycena oparta o wyliczenia skryptu stanowiącego serce indeksu. Wycena rynkowa to zupełnie inna historia, Smartcoin BTWTY najczęściej wyceniany był przez rynek w przedziale 150% – 200% wartości gwarantowanej przez smart-kontrakt. W końcu jest to ekskluzywny i leniwy token typu "Kup i zapomnij" – o ile oczywiście inwestor widzi przyszłość na tym rynku. Mając w swoim portfolio kilka coinów z grupy TOP-20 inwestor zawsze narażony jest na niespodzianki na jednym z nich, tutaj to ryzyko maleje ze względu na zmieniającą się kompozycję funduszu – fiasko jednego projektu, stanowi tylko część wyceny Smartcoina, a po za tym 21-go dnia każdego miesiąca kalkulowana jest nowa kompozycja indeksu i felerny coin może z niego wypaść i zostać zastąpiony innym ;)
Wartość Smartcoina TWENTIX, tak jak wartość każdego innego Smartcoina w BitShares jest zabezpieczona depozytem o wartości większej niż wartość samego Smartcoina, z reguły zabezpieczenie wynosi 175%, ale np. w przypadku HERO minimalny depozyt wynosi 200%. Osoba tworząca Smartcoin decyduje o jego parametrach i uprawnieniach. Do momentu kiedy zabezpieczenie nie osiągnie wartości minimalnej możemy tą wartość zmieniać, ale kiedy osiągnie wartość minimalną, to władzę nad depozytem przejmuje smart-kontrakt (po forku z połowy 2018 można podnosić wartość zabezpieczenia w górę, o ile nie zdążyło nas zlicytować, obniżać wartości zabezpieczenia nie można jeśli zaszliśmy już poniżej wartości granicznej ), co objawia się wystawieniem zlecenia sprzedaży depozytu w celu odkupienia długu z bonusem dla rynku w wysokości 40% niż wynosi jego wartość nominalna . Mechanika działania Smartcoinów1 2 3, to dość obszerny temat i w tym poście nie będę się w to dalej zagłębiać – zapraszam na grupy FB i Telegram.
SHORT
TWENTIX wprowadzany jest na rynek za sprawą zawarcia smart-kontraktu przez osobę, która zdecyduje się zablokować w depozycje swoje tokeny BTS i wykreować w ten sposób Smartcoin TWENTIX →czyli kontener o odpowiedniej ilości BTS, tak żeby jego wartość wynosiła tyle, ile przewiduje smart-kontrakt; Smartcoin TWENTIX. Osoba tworząca TWENTIX spodziewa się, że jego depozyt (BTS) będzie szybciej zyskiwał na wartości, niż jego dług (TWENTIX). Z tego też powodu osoba tworząca TWENTIX, wystawia go na sprzedaż z zamiarem odkupienia długu po niższej cenie. Czas na to nie jest niczym ograniczony, a cały okres takiego kredytowania nie jest w żaden sposób oprocentowany! Na giełdach CEX (Centralized EXchange) pożyczka (SHORT) równa się z uruchomieniem kosztów kredytowania od razu. W BitShares trzeba jedynie utrzymać wartość zabezpieczenia na poziomie powyżej 175% wartości kredytu.
LONG
Pozycja LONG na tym Smartcoinie, to po prostu złożenie zlecenia zakupu na popularnych rynkach tj. BTS, bitUSD, bitCNY.
*Na zdecentralizowanej giełdzie BitShares DEX pary handlowe zestawiane są dowolnie poprzez złożenie zlecenia. Nie ma tutaj zjawiska wymuszania pary głównej, tak jak robią to giełdy CEX. Na DEX można wymieniać wszystko za wszystko bezpośrednio.
OPCJA TRZECIA
Można utworzyć TWENTIX i nie sprzedawać go. W takiej sytuacji mogą pojawi się dwa scenariusze.
- W pierwszym, wartość BTS (depozytu) będzie rosła szybciej niż TWENTIX(dług) i tu się w zasadzie się nic nie stanie – możemy oddać TWENTIX (dług) w każdej chwili.
- W drugim, wartość TWENTIX (długu) będzie rosła szybciej niż BTS (depozytu) i po osiągnięciu przez depozyt 175% wartości długu, smart-kontrakt zajmie się odkupowaniem długu z rynku za depozyt, czyli "Margin Call". Po "Margin Call" zostanie w saldzie zyskujący na wartości TWENTIX, a tracący na wartości depozyt zostanie przeznaczony na rozliczenie się z długu. Pozostała reszta depozytu zostanie nam zwrócona.
"Margin Call" traktowany jest przez niektórych jak STOP LOSS. Jeśli jednak spodziewany się dalszych spadków, to często lepiej jest wyprzedzić "Margin Call" i sprzedać BTS szybciej w celu odkupienia długu tzn. zanim zabezpieczenie spadnie do 175% wartości długu (Collateral Ratio - 1.75).
*I tu moja uwaga – ta czynność powoduje, że BTS często mocniej spada niż inne Alty. Z kolei wbudowana możliwość bezterminowego kredytowania 0% pod dalsze zakupy, powoduje że BTS bardziej dynamicznie rośnie. Ot i cała tajemnica zmienności BTS. Jak spotkasz kogoś, kto będzie mówił o BTS, że to P&D Scam, to znaczy że spotkałeś mitycznego "Janusza" – "krypto-eksperta".
RYZYKO
Ryzyko jakie niosą ze sobą Smartcoiny związane jest m.in. z płynnością na rynkach, ale ta się znacząco poprawiła w ostatnim czasie. Drugą sprawą jest odpowiednia liczba zaufanych dostawców cen dla Smartcoina. W przypadku bitCNY i bitUSD jest ich aż 21, cena jaką przyjmuje ostatecznie smart-kontrakt jest Medianą wartości przez nich publikowaną. To w dużym stopniu zwiększa ochronę przed złośliwym zachowaniem oraz powoduje duże wygładzenie zmienności ceny. Na BitShares DEX nie występuje zjawisko nagłej piki cenowej, która wywołuje złośliwy "Margin Call".
Wracając do ryzyk. BTWTY posiada 3 dostawców cen, a TWENTIX z racji swej młodości 1 dostawcę. Fakt ten powoduje, że Smartcoin ten w tej chwili głownie jest obserwowany, ale wiem od twórcy, że niebawem pojawią się kolejni dostawcy, a ich liczba zwiększy się również na BTWTY. W tym miejscu muszę też napisać, że BTWTY w chwili obecnej stracił pokrycie i nie można wywołać na nim standardowej funkcji rozliczenia "Settle", nie można go również pożyczyć. Cena BTWTY jest czysto rynkowa i oderwana od ceny nominalnej w górę. Awaria na BTWTY przydarzyła się na skutek błędu w skrypcie, który spowodował nienaturalną zmianę ceny i depozyt nie był wstanie pokryć wartości Smarcoina. BTWTY czeka w tej chwili na wzrost ceny, aby przywrócić mu pokrycie w depozycie. Rynek sobie jednak nic z tego nie zrobił. Wcześniej podobna bolączka dotknęła bitGOLD i bitSILVER w ich przypadku powodem była niewielka płynność, ale już działają prawidłowo. Rynek krypo nie uznaje w tej chwili złota i srebra za szczególnie interesującą inwestycję, wiec płynność okazała się nie wystarczająca pomimo 10% przeceny.
Więcej informacji o #BitShares w języku polskim znajdziesz na:
Facebook [PL]: https://www.facebook.com/groups/BitsharesDexPL/
Telegram [PL]: https://t.me/Bitshares_DEX_PL
Twitter [EN]: https://twitter.com/FractalNode
Steemit [EN, PL]: @fractalnode
Thank you for your post. :) I have voted for you: 🎁! To call me just write @contentvoter in a comment.