Sort:  

Część ekonomistów, między innymi nobliści Amartya Sen i Joseph E. Stiglitz, uważa, że dane makroekonomiczne dowodzą raczej porażki, a nie sukcesu planu gospodarczego Chicago Boys[6][7]. Gospodarka Chile popadła w okresie „czystego eksperymentu monetarnego” pomiędzy 1973 a 1983 r. w poważne recesje

Pierwsze załamanie gospodarcze nastąpiło już ok. 1975 r., gdy PKB spadło o 13%, a bezrobocie wzrosło do 20% Za koniec pierwszej fazy „cudu gospodarczego” uznaje się rok 1982. Miał wówczas miejsce duży kryzys gospodarczy: wzrosło zadłużenie kraju, wystąpiła hiperinflacja, bezrobocie wyniosło 30% (było dziesięciokrotnie wyższe niż za czasów gabinetu Allende).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chilijski_cud

Ze swojej strony dodam że cała gospodarka została sprywatyzowana, nawet KGHM kupiło tam kopalnie.

Chile ufundowało USA, gigantyczny wzrost gospodarczy. Stany wykupiły przemysł wydobywczy i zaniżyły światowe ceny metali szlachetnych. Które były niezbędne do rozwoju nowych technologii.

Chile jako pierwsze zdecydowały się na OFE, zrezygnowały z niego stosunkowo późno. Efekt jest taki że emerytura kobiet to średnio 250 zł.
W Polsce pokutuje jeszcze myślenie oparte na kampaniach funduszy emerytalnych oczerniające ZUS. Natomiast fakt jest taki, że OFE w żadnym kraju nie przetrwały.

Podsumowywując efekt reform inspirowanych Friedmanem, jest taki. Spadek wynagrodzeń, bezrobocie, zniszczenie sfery publicznej, zanik klasy średniej, wyprzedaż gospodarki.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 76781.75
ETH 3131.82
USDT 1.00
SBD 2.65