Silne mrozy i intensywne opady śniegu – kilka przydatnych informacji i porad.steemCreated with Sketch.

in polish •  8 months ago  (edited)

Kilka niezbędnych informacji na wypadek silnych mrozów i dużych opadów śniegu, czyli na co zwracać uwagę podczas typowo zimowej aury.Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jeżeli zauważymy w trakcie dużych mrozów osobę, która wygląda na osłabioną to natychmiast nią się zainteresujmy. Być może będzie potrzebowała Twojej pomocy. Należy wówczas udzielić jej pierwszej pomocy oraz/lub powiadomić odpowiednie służby ratownicze. Numery tel. To 112 lub 998, 999, 997.


Podczas niskich temperatur na wychłodzenie organizmu bardziej narażone są dzieci i osoby starsze.10 zasad, których należy odpowiednio przestrzegać podczas zimowych mrozów oraz intensywnych opadów śniegu by zima była dla nas przyjemną porą roku:

1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj na siebie kilka warstw odzieży w taki sposób byś mógł je łatwo zdjąć gdy się rozgrzejesz, np. sweter czy bluzę. Zakładaj ciepłą bieliznę ochronną i termiczną. Przede wszystkim ciepłą kurtkę z kapturem, a do tego szalik, czapkę, rękawiczki. Wysokie zimowe i nieprzemakalne buty.

2. Planując wyjście na mróz na dłuższą chwilę zjedz kaloryczny posiłek. Nigdy nie wychodź głodny. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą. 

3. Nie grzej się alkoholem. Wypity alkohol powoduje przyśpieszenie krążenia co w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła pomiędzy organizmem a otoczeniem skutkiem czego jest efekt szybszego wychłodzenia ciała.

4. Zabezpiecz swoją skórę ochronnym kremem lub balsamem. Ważne aby taki krem był tłusty, nie należy używać nawilżającego. Wyjmij ze skóry różnego rodzaju ozdoby metalowe takie jak kolczyki.

5. Powiedz komuś, że wychodzisz i dokąd idziesz (komuś z rodziny, znajomemu, sąsiadowi, obsłudze w schronisku lub pracownikowi hotelu). Oszacuj jak długo Cię nie będzie oraz poinformuj kogoś o tym, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się wolniej niż w innych porach roku, zwłaszcza gdy zalega dużo śniegu. Ścieżki są zasypane, tworzą się zaspy i łatwo zabłądzić. Po powrocie – co bardzo ważne - nie zapomnij zgłosić się do informacji i poinformować o swoim powrocie.

6. Nie należy wybierać się samemu na piesze wycieczki. Zapamiętaj, że w grupie zawsze bezpieczniej i raźniej.

7. Idąc w grupie, po gęstym śniegu, należy zmieniać się w roli prowadzącego. Przecieranie i torowanie drogi jest bardzo męczące. Dlatego nie forsuj się i zachowujcie siły po równo.

8. Nie trzeba chodzić w miejsca niebezpieczne i bardziej ekstremalne podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

9. Podczas gdy nabawimy się niedużych odmrożeń palców można je włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody. Przy dużych odmrożeniach należy wezwać pomoc medyczną lub udać się do lekarza.

10. Gdy popsuje się pogoda, a poczujesz się głodny i zmęczony lub gdy znacznie Ci coś dolega, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.


Mam nadzieję, że pokrótce nakreśliłem Wam podstawowe informacje, których należy przestrzegać podczas zimowej pory i silnych mrozów. Zwłaszcza gdy wybieramy się na jakiś wyjazd do schroniska. Zadbajmy o nasze zdrowie i naszych najbliższych – zwłaszcza dzieci.

Pozdrawiam Mariusz, @firesteem.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!