Jesienny zestaw Method Feeder.

in #polish6 years ago (edited)

Method Feeder jest to uniwersalna metoda połowu ryb gruntowa, w której stosuje się koszyczek zanętowy. Jako zanętę stosuje się pellet. Rodzaj ten jest na tyle uniwersalny, że można go stosować niemal przez cały rok - dobrze się sprawuje w cieplejsze okresy roku, jak również w te chłodniejsze. Należy jedynie odpowiednio dopasować swój zestaw do panujących warunków atmosferycznych i warunków łowiska czy też rzeki.    


 


Jesienią należy przerzucić się na lżejsze zestawy oraz mniejsze podajniki pelletu. Koszyczki te trzeba wybierać również odpowiednio w zależności co do rodzaju dna w miejscu wędkowania - jeżeli jest ono muliste podajnik powinien być mniejszy, lżejszy przez co nie będzie on się zapadał w mule. Optymalna waga minipodajników powinna wtedy wynosić 30-50 gram. Trzeba wówczas liczyć się z tym, że taki koszyczek może częściej odrywać się i przemieszczać po dnie zbiornika – przede wszystkim na rzekach.  

Przynęta zakładana na włos również powinna być mniejsza. W ciepłych okresach roku ryby zazwyczaj wolą większą przynętę, taką w okolicach 12 mm, nawet 18 mm te większe okazy. Jednak jesienią i zimą przynęta ta powinna być nieco mniejsza – tj. 6-8 mm.
Jaki smak? Raczej „śmierdziuchy”, czyli smaki mięsne i bardziej wyraziste jak np. czosnek, ochotka, halibut, crab. Kolory tychże przynęt nie będzie taki widoczny jak kolorów jaskrawych, ale chyba wszyscy wiedzą, że ryby czują zanętę zanim ją jeszcze zobaczą i to z dużych odległości. W okresie jesiennym woda bywa bardziej mętna, dlatego rybę trzeba przywabić zapachem. 

Kolej wybrać wędzisko. Do tego typu zasiadek, gdzie sygnalizatorem brania jest drgająca szczytówka, stosuje się wędki o długości 3.30, 3.60 lub 3.90. Ciężar wyrzutu takiej wędki powinien być w granicach 30-90g. Wędka wędziska powinna być o szybkiej akcji, która pozwalałaby oddawać dalekie rzuty i holować duże okazy z dalekiej odległości. 

Kołowrotek o rozmiarze 4000, który pozwoli nam nawinąć sporą ilość żyłki lub plecionki. Najlepiej z górnym hamulcem. Grubość żyłki czy plecionki dobieramy odpowiednio do warunków panujących na łowisku oraz do rodzaju naszych zasiadek, tzn. rodzaju ryb, na które będziemy zarzucać przynęty. Przy koszyczkach 30-50 plecionka powinna mieć grubość ok 0,22 mm – ale to tak jak wspomniałem, wszystko zależy od rodzaju łowiska i zasiadek.


Method Feeder jest to metoda połowu bardzo uniwersalna, która służy wędkarzom przez cały rok. Wystarczy odpowiednio dobierać zestawy. Przypony, haczyki, koszyki czy plecionki dobrać odpowiednio do m.in. warunków atmosferycznych czy rodzaju łowionych ryb. 

Mam nadzieję, że pomogłem tym artykułem nakreślić obecnym lub przyszłym wędkarzom sposób wyboru zestawów na jesienne wyprawy na ryby stosując Method Feeder. 


Poniżej przedstawiam kilka fotek przyponu i przynęt:

 

Plecionka 0,25 mm tylko i wyłącznie, gdyż robiliśmy ostatnio zasiadkę na karpie i amury 10+ 😊


Pozdrawiam @firesteem.    

Sort:  

dzieki za bloga

Dzięki za wizytę!

Miło poczytać artykuł o wędkarstwie na steemit, którego samemu się nie dodało :)

Dzięki!
Ty również piszesz ciekawe wędkarskie artykuły :)
Pozdrawiam!

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 64507.66
ETH 3080.07
USDT 1.00
SBD 3.85