Tworzenie Occulta #1

in #polish4 years ago

Tworzenie gry to zwykle długi i ciekawy proces. Akurat powoli kończymy grę (demo zostanie opublikowane niebawem, możliwe, że w ciągu tygodnia), to można troszkę podreklamować tytuł ;)

Tekst został napisany przy użyciu wersji próbnych gry „Occult”, nie mamy niestety wszystkich wersji (ani systemu kontroli wersji), więc mogą pojawić się dziury „fabularne”.

spr_logo_0.png

1) „The Hero”

Jak zapewne się domyślacie, najpierw musi powstać pomysł na grę. Jako, że razem z @K-zet poświęciliśmy mnóstwo czasy na gry karciane – taka gra też musiała powstać.

Już wcześniej próbowaliśmy robić gry, ale żadna nie wyszła. Trzeba było zacząć od najważniejszych podstaw i założeń na których powstałby silnik.

I te właśnie założenia wrzucę w tym poście


Mój plan polega na stworzeniu gry karcianej dla dzieci. Co prawda pewnie jej nie zrobimy, ale spędzić czas nad nią można (tzn. grafika będzie na samym końcu, zrobimy najpierw techdemo, a potem się pomyśli o ile powstanie [co pewnie nie będzie miało miejsca]).

Oczywiście oceń co o tym sądzisz, bo masz obycie z tym chyba większe niż ja.

Reguły gry są na razie dość umowne (pewnie dlatego, że nie istnieje) OCZYWIŚCIE pokrewieństwa z innymi grami (jakimikolwiek) są przypadkowe!

Ogólnie założeniem było zrobienie gry prostej w miarę (zrobienie nawet YGO: PoC było by ciężkie).

Obmyśliłem walki „ludzi” za pomocą kart. Bohaterów minimum (w całej grze) może być 3 [jakiś rycerz, paladyn, mag] do max 50. Każdy ma jakieś punkty regeneracji życia / many, ataku, HP, Mana itd. (trzeba pomyśleć).

Każdy gracz do tego ma 9 (max 16) pól ekwipunku. Można bohaterowi założyć hełm, miecz, tarczę, buty, pancerz, spodnie (ekwipunek wstępny). Na pozostałych 3 polach może być:

  • Field speld (przypadek)
  • Czar (zżera manę)
  • Summon (jakiś pomniejszy kurdupel, który wspiera jakoś bohatera [poprawa statystyk lub atakuje)

Wokół postaci są tarcze (brak nawiązania do DuelMasters), które mogą pochłonąć fizyczne ataki (ale nie od czarów). Gracz może wybrać czy atak fizyczny dostanie na klatę czy złamie tarczę.

Czary są nie do złamania (chyba, że pomyślimy nad fizycznymi czarami).

Gracz może atakować fizycznie lub czarem. Summon działa niezależnie.

Wygrywa ten, który zniszczy gościa (0hp) lub inny sposób (można zrobić eq „exodii”).

Oczywiście jako, że to miała być gra karciana dla dzieci, to wszystkie „karty EQ” ciągniemy z talii.

W teorii walka fabularna mogłaby nie być trudna do zrobienia mając podstawy silnika (dzięki programowaniu w PHP, ogarniam więcej)

Gorzej z Multiplayerem, ale nawet z tym sobie poradzę.

Na dole poglądowa wersja
thehero.png

2) Co z oryginalnego pomysłu zostało.

Oczywiście gra powstała co w teorii wydawało się niemożliwe!

Oczywiście zamiast walk ludzi są walki magów. Każdy mag ma statystyki (STRength, DEXterity) i Blood Counters (niektóre karty tego wymagają).

Ekwipunku nie ma, gracze za to mają 3 rodzaje kart – Znaki, Summony i Bronie. Tarcz też nie ma ;)

Wprowadzone zostały oczywiście nowe elementy. Na przykład użycie karty wiąże się z kosztem w postaci życia gracza – Wspomniałem, że to magia krwi? ;)

3) Pierwsza wersja

thehero2.png

Bardzo wstępna wersja „gry”. Oczywiście mamy tutaj system automatycznego ustawiania kart w ręce. Ten system w prawdopodobnie niezmienionej formie jest dostępny do tej pory. Arena gry jest umowna, przedzielona linią od opisu karty. Na screenie mamy już zaimplementowane opisy, więc źle nie jest ;)

Grafiki tymczasowo pożyczyliśmy z Yu-gi-oh! Karty z tej perspektywy są takie same, ale delikatnie się różnią.

W tym koncepcie oczywiście nie było jeszcze podziału na magów ani talie … nie było też podziału na konkretne rodzaje kart!

Tutaj rysunek poglądowy z ostatniego buildu :)

occult.png