SMART i tworzenie projektów - Tematy tygodnia

in #polish6 years ago

Słyszałem kiedyś o hipotezie, według której średnio co 3 lub 4 miesiące mamy pomysł, który uczyniłby nas milionerami. Jak wiemy wiele osób po pewnym czasie przestaje się przejmować robieniem czegokolwiek i skupia się na życiu doczesnym, ale jest zawsze grupa maniaków, którzy będą dążyć do sukcesu ... nawet do końca życia.

Często wtedy taka osoba "na hurr durr" pracuje nad projektem, który nie ma podstaw działać - brak jest podstawowych planów, które mogą sugerować udanie się projektu. I dzisiaj troszkę o tym porozmawiamy.

S.M.A.R.T.

SMART to akronim określający podstawowe cechy jakie nasz projekt musi spełnić by go ukończyć. Wbrew pozorom jest to mądra rzecz i nawet nie znając tego - dochodzisz do tych samych wniosków.

Skonkretyzowany

Skonkretyzowany - czyli czytając specyfikację projektu wiesz czym ma być. Jak planujesz stworzyć sklep z grami to się na tym skupiasz. Reszta cię nie interesuje (na zasadzie - że oprócz gier możesz sprzedawać powidła).

Mierzalny

Proces polega na tym, by mniej więcej oszacować różne etapy projektu. Zawsze to motywuje gdy skończymy 80% projektu ;)

Osiągalny

Projekt, który zamierzamy zrobić musi być do zrealizowania. Sam wiele razy miałem wizję stworzenia projektu ... którego nie byłbym w stanie zrobić w najbliższym czasie. Zróbmy sobie "Parkana 2" (polecam grę :D) - No nie da się i bym nawet po wielu latach nie umiał zrobić. Ale wiadomo - Hype jest.

Musisz dosłownie zastanowić się czy jesteś w stanie taki projekt zrealizować - najlepiej w krótkim okresie czasu. Tak, są gry, których twórcy robią od 10 czy 20 lat, ale dajmy spokój ...

Istotny

Musimy się zastanowić czy nasze zadanie jest rewolucyjne w jakiś sposób. Można tworzyć projekt dla tworzenia, ale skoro my nie chcemy tego używać (przynajmniej) to czy ktoś inny będzie chciał? Musimy czuć więź z projektem.

Określony w czasie

Musimy określić kiedy projekt (mniej więcej oczywiście) się uda zrealizować. Termin powinien być realny, bo planowanie czegoś na 5 lat do przodu (na przykład) może szybko się skończyć z jakimś wypadkiem. Oczywiście planowanie na tydzień do przodu może skończyć się źle, ale im szybciej tym lepiej.

Czy to mądre zasady?

Oczywiście. Myślę, że każdy twórca czegokolwiek - muzyki, gier, filmów, okrętów, samochodów, samolotów (...) jeśli wreszcie coś stworzył to zdaje sobie sprawę, że wszystko wymaga czasu, ale nie w nieskończoność. To jak projekt naszej elektrowni atomowej - niby jest, ale nic nie powstało. Jest to więc fatalnie prowadzony projekt.

Tak więc w skrócie - projekt musi być:

  • Prosty
  • Musimy chcieć go rozwijać (najlepiej z pasji niż pieniędzy)
  • Do zrealizowania w jakimś stopniu w krótkim czasie

Tekst powstał na podstawie 3 tematu tygodnia - "W budowie"

Sort:  

Do tej pory używałem SMART'a do ustalania celów, ale w kontekście tworzenia projektu też brzmi sensownie, bo w sumie stworzenie projektu/produktu=osiągnięcie celu

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 62302.26
ETH 2994.60
USDT 1.00
SBD 3.96