Przeklęty gatunek? Człowiek

in polish •  last year 

Człowiek to najgorsza bestia - troszkę pisałem o tym w zeszłym tygodniu, ale lekko inne spojrzenie zaprezentuję tutaj. Jak pisałem wcześniej - silniejszy (w jakimś przymiocie dominującym) wygrywa. Skoro ktoś wygrał to narzuca swoją wolę wymuszając ją na innych.

Kapitalizm

Z czym kojarzy się kapitalizm? Oczywiście z korporacjami, dużymi pieniędzmi, ciężką pracą. Ale dlaczego to on jest najskuteczniejszym systemem gospodarczym? Bo ludzie muszą konkurować (mogą chcieć tego lub nie chcieć - ale tak się zbudował świat). Czyli wykorzystuje się nasze wady (w jakimś stopniu przynajmniej wady) dla efektywnego osiągnięcia korzyści.

Stąd mówi się o dawaniu marchewki zamiast kija - motywacja jest najlepszą formą kontroli człowieka, bo czuje się doceniony, ważny, a przy tym nie cierpi - działa też ośrodek nagrody ... same pozytywy.

Nie mówię, że kapitalizm jest zły - jest po prostu taką formą pewnego rodzaju wyzysku, by jak najlepiej spełnić potrzeby samorealizacji. Wręcz kapitalizm jest najlepszym systemem wykorzystującym negatywne cechy człowieka.

Autodestrukcja

Jest taka zasada, że gatunek jest w stanie się zniszczyć szybciej niż zabezpieczyć przed zniszczeniem. USA, Chiny czy Rosja są w stanie prawdopodobnie zniszczyć wszystkich (lub prawie wszystkich) ludzi na świecie, a nawet mamy wielki problem z ucieczką na księżyc (już nie mówiąc o kolonizacji) - pokazuje to pewne zagrożenie dla egzystencji - chore fantazje ludzi mogą wysłać nie tylko nas (homo sapiens), ale także inne niewinne gatunki (i komary, ale one są winne) z powodu naszego ego na drugi świat. Rościmy sobie prawo w zasadzie do całej planety jako, że jesteśmy tymi najlepszymi. Dość ciekawy problem.

Człowiek człowiekowi wilkiem

Nic nie potrafi tak upodlić człowieka jak inny człowiek. Może kiedyś @niepoprawny opisze o tym, ale wiadomo - weźmy na przykład system tortur, który opracowywany jest przez tysiące lat mający za zadanie upodlić i/lub złamać daną osobę. Im skuteczniej działa tym lepiej ... a w zasadzie jest to chore!

O tym, że potrafimy zmuszać kogoś do wielogodzinnej pracy w krajach trzeciego świata już się przyzwyczailiśmy - dzieci, osoby chore by przetrwać kolejny dzień muszą pracować (ale nie w systemie o którym pisałem wcześniej).

Nie chodzi naturalnie o to czy to jest ostatecznie złe czy dobre, ale wymusiliśmy na innych ludziach ciężką pracę dla własnej wygody, tak jak kiedyś Amerykanie (powiedzmy) zniewolili Afrykę.

Czy jesteśmy najgorszym (ale zarazem najlepszym) gatunkiem na ziemi?

Nie wiem, ale przykład Wenezueli pokazuje, że daleko nam do cywilizowanego i myślącego gatunku.


Tekst na podstawie trzeciego tematu tygodnia - Twoje wymarzone zwierzę

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

od kapitalizmu do tortur, nie nadążam

·

Za dużo narkotyków :D Ogólnie celem było przedstawienie człowieka jako pewnego rodzaju najgorszego zła tego świata

·
·

Nie można wyciągać wniosków o cechach jakościowych ludzi, tylko na podstawie ilościowej częstości występowania tych cech. Jesteśmy tak samo zdolni do aktów najwięskzego współczucia i miłości, jak do zniszcznia i wrogości. Człowiek nie jest dobry lub zły z założenia. Więcej, to właśnie system oczekujący od nas konkretnych zachowań doprowadza do ich uwypuklenia. Kooperacja jest tak samo potrzebna jak konkurencja, prawdopodbnie też bardziej korzystna. Kapitalizm to tylko przejściowy etap albo ostatni etap jak się nie postaramy :P

Na pewno zawsze jeden człowiek chciał władać całym światem, czy utworzyć jedno państwo podbijając kolejnei niestety ta podróż prowadzi do zagłady, a co do samego upodlenia to tyle zdań ile ludzi...

Tekst dający do myślenia...

Stachura właśnie pisał, ze „człowiek człowiekowi wilkiem” 🙂. Człowiek jest drapieżnikiem, ba największym drapieżnikiem na Ziemi. Co więcej, to my doprowadzamy do katastrof ekologicznych, do wymierania gatunków (choćby tygrysy tasmańskie), a nawet ile mamy tygrysów na Ziemi? Niewiele ponad 3000. To my w imieniu wojen zabijaliśmy się nawzajem i sami sobie zgotowaliśmy piekło na ziemi.
Również uważam, ze kapitalizm jest najgorszym systemem (nie jestem czerwona), bo wykorzystuje jak najbardziej innego człowieka dla swoich zysków. W dodatku to kłamstwo o ciężkiej pracy, które jest nam wpajane.

Najgorszy wróg człowieka to on sam. Sami się niszczymy i nie szanujemy innych, a najbardziej życia innych ludzi. To mnie przeraża.