Portfel Bitcoin – Transakcje
Bitcoin co ostatnio starałem się przekazać – to waluta. Więc oprócz tzw. „HODL” (przetrzymywania) na koncie można tym dokonywać transakcji – są sklepy, w których można kupić komputer, są deweloperzy, którzy chcą kupić sobie obiad, można (podobno) kupować gry na Steam, pojawiają się pierwsze ekspansje na rynku żywności!
Stąd niektórzy posiadacze Bitcoinów (lub osób, co zamieniają Steem Dollary na Bitcoiny), którzy są początkujący w tej dziedzinie nie wiedzą jak dokonać przelewu czy odebrać pieniądze na konto.
1) Otrzymanie przelewu
Otrzymanie przelewu jest proste – musimy wysłać nadawcy nasz adres portfela.
Adres jest zaznaczony na czerwono, kod QR, który umożliwia uzyskanie adresu robiąc zdjęcie tej grafice – również.
Możemy pod przyciskiem „Receive” dostać ciekawsze funkcje dotyczące wysłania portfela – Różny kontrast kodu QR, by lepiej uchwycić w niektórych aparatach smartfonów, zapisać adres do schowka czy wysłać za pomocą aplikacji (np. SMSem).
2) Wysłanie przelewu
Tutaj oczywiście sprawa jest trudniejsza, ale dalej dość prosta. Wybieramy przycisk „Send”.
Mycelium się pyta czy chcemy zdobyć adres skanując kod QR (1 opcja) czy ręcznie wpisać adres Bitcoin na który wyślemy (4 opcja – Manual Entry). Ja wybieram ręczne wpisanie.
Wyświetla nam takie okno, wpisujemy adres na który przelejemy BTC. Ja jako, że wspieram Replicanta, gdyż jest on nadzieją na telefony, które nas nie będą szpiegowały – a to jest bardzo ważne dla społeczeństwa i bezpieczeństwa BTC – to właśnie im dałem darowiznę.
Jak ktoś chce im przelać coś – adres Bitcoin 13tgjejUJ6NtQVX9HvKz8svdcuWPNwgr5T
Lub możecie go wziąć stąd:
https://my.fsf.org/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=19
Po wpisaniu adresu pojawi nam się tekst na zielono potwierdzający poprawny adres Bitcoina.
Następnie program się pyta ile pieniędzy chcemy przesłać – W Dolarach (przelicza BTC na Dolary) czy bezpośrednio w Bitcoinach. Naciskamy na ikonę klawiatury.
Po wybraniu tej ikony pokazuje się klawiatura, w której możemy wybrać kwotę do przelania. Ja ją ustawiłem na 5 USD.
Teraz pojawia się nam podsumowanie. Jednak mamy jeszcze jedną opcję – opłaty dla minerów (kopaczy). Im mniejsza tym mniej wydamy, ale tym dłużej będzie przelew szedł. Jako, że dotacja nie wymaga natychmiastowego przelewu, ustawiam na Low-prio.
Następnie dostaniemy informację z potwierdzeniem wysłania przelewu.
To wszystko, czekajcie na kolejne artykuły! :)
Ja korzystam z lekkiego portfela Electrum, które ma dynamiczne dostosowanie Fee zależne od obciążenia sieci, niestety Fee teraz jest tak wysokie na BTC że dla mnie ta waluta jest w tej chwili złem koniecznym, chociaż szacunek do niej mam. Co do gier na stema przetestowałem, działa ale kursy są niekorzystne, więc siłą rzeczy się przepłaca.
No cóż :P Ja czekam na Segwit i Lightning Network, które powinny znacznie zmniejszyć koszty transakcji.
Mogli by też rozszerzyć ilość miejsc po przecinku, bo 1 satoshi to już niebawem będzie duża kwota :D
Ciężko powiedzieć, ale jeśli BTC będzie warty milion złotych, to 1 satoshi będzie warty 1 grosz. Gorzej jak będzie warty np. 10 milionów. Wtedy 1 satoshi to 10 groszy, a zapałki np. kosztują 15gr. Czyli kupując zapałki zapłacisz 2 satoshi ... :P
Chyba, że resztę wydawaliby :D
My tu przeliczamy na złotówki, a po dzisiejszym kursie 1 satoshi = 2,77 rupii indonezyjskich :D Ciekawe jak to Indonezyjczycy rozwiążą w przyszłości.