Memo.Cash - BCashowa konkurencja Steem, czy jest się czego bać?

in polish •  4 months ago 

Jaki blockchain jako pierwszy umożliwiał dodawanie treści? Oczywiście Bitcoin, co parę razy zostało wykorzystane - w 2009 roku Satoshi Nakamoto dodał "wycinek" z gazety "Times" umieszczając:
"The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks". Ale pierwszą siecią specjalizującą się był prawdopodobnie Steem.

Skąd pomysł na wpis?

Może omówię skąd się wziął ten pomysł. Czy Steem jest siecią idealną? Oczywiście, że nie. Ale jest też siecią, która nic nie robi w kierunku poprawy jakości (lub robi bardzo niewiele), a konkurencja nie próżnuje. Oczywiście celowo wybrałem Memo, gdyż szanse na to, że będziecie chcieli tego projektu używać są małe, ale zarazem sam projekt jest ciekawy (co zresztą napisałem). Uczmy się od innych! To, że Steem jest największy nie oznacza, że taki zostanie jeśli nie będzie się rozwijał.

Czym jest Memo?

Jest to platforma mikroblogowa (W sumie klon Twittera) oparta na dwóch blockchainach. Głównie używa ona BCash, czyli czwartej kryptowaluty pod względem kapitalizacji, lecz dodatkowo wpis może zostać umieszczony w BCashSV - aktualnie 8 miejsce pod względem kapitalizacji). Oczywiście umieszczona - gdyż platforma zapisuje zupełnie jak Steem dane w sieci Blockchain tych kryptowalut.

A zatem lecimy ...

Antyspamowy system ...?

Co ma ciekawego Memo? Jako, że bazuje na sieci z opłatami transakcyjnymi. Dodanie wpisu kosztuje nas troszkę satoshi, które musimy ponieść. CO, MAM PŁACIĆ ZA DODANIE WPISU? A no i owszem. Oczywiście sama sieć ma coś w rodzaju faucet (kranik) dla tych, co nie chcą płacić (czyli ludzie dobrowolnie się zrzucają, ale jak się wyczyści, to cóż ... koniec).

Tak więc konta typu cryptoindex, które na Steem działają - na Memo musiałyby ponieść opłatę, średnio 250 satoshi za komentarz, wiec pytanie czy spam byłby dla nich opłacalny?

A ile się zarabia?

To jest najlepsze - prawdopodobnie nic albo niewiele. Co?! Ano ... pieniądze pod postami pochodzą z tipów. Komuś się spodoba twój wpis, to ci przeleje np. 1000 satoshi. Tak więc mamy system prawie bezgotówkowy, nikt nie napala się na zarobienie ani grosza, bo go nie musi zarobić. Na paru komentarzach i wpisach (z 5?) zarobiłem 1 centa! ;)

A to nie chcę już tam pisać, skoro nic nie zarobię ...? ;)

Porządny interfejs

Jest powód dla którego ludzie używają Steemit, a nie Busy czy SteemPeak (czasem używam Busy, ale preferuję Steemit). Steemit mimo potężnych wad jest interfejsem prostym, czytelnym i szybkim. Moim zdaniem Memo.cash to oddaje, nie jest to interfejs bajerancki, a wygląd jest prosty i miły dla oka. A przy okazji działa dobrze (w porównaniu do Steemit). Serio, oni wiedzieli, że powiadomienia są potrzebne ... i je zrobili. Tak, każdy serwis na świecie ma powiadomienia, prócz Steemit - lol.

Zdecentralizowany i odporny na cenzurę

Memo.cash jest projektem otwartym, a BCash ma otwarte i weryfikowalne (w porównaniu do Steem) dane. Oznacza to, że samemu możesz zrobić własnego Memo.Casha albo posiadać węzeł sieci (BCash / BCashSV) i wspierać ją, nie ufając nikomu (czy ci nie podmienia wpisów). Węzłów BCash jest około 700 (w porównaniu do 22 Steema) i każdy może mieć swój własny (nie jest wymagana olbrzymia moc obliczeniowa).

Mirkoblog

Koncepcja Mikrobloga nie jest znana Polakom. Po części Wykop ma coś takiego (albo stylizuje się na takie coś), ale założenie jest proste - możesz napisać wpis w ~200 znakach. Tutaj macie mój introduceyourself

Tak więc uczmy się od innych projektów i wymagajmy zmian w Steemie. Za to jest im płacone. Amen.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

No będzie czym zapchać sławna autostradę...

Mieć tylko 200 znaków, żeby skłonić kogoś, żeby zapłacił Ci za te 200 znaków z własnej kasy. Wróżę sukces xD

Ten wpis ma 193 znaki - sypcie mamonę.

W poprzednim się nie zmieściłem przy ograniczeniu 200 znaków xD

Kontynuacja. Bcash ma zdaje się coś koło 116tx/s. Tak więc słabo z mikroblogowaniem na większą skalę.

Ciekawostka, a nie konkurencja Steem.

Steem za to ma potężny napływ spamu, który jest ignorowany.
Przykład?
https://steemit.com/photography/@berniesanders/share-a-photo-of-a-chair

3500 komentarzy. Ktoś za to zapłaci i będziemy to wszyscy.

Bcash ma zdaje się coś koło 116tx/s

Czyli więcej niż Steem, który ma chyba 60op/s przy aktualnych wartościach

Jeśli się nie mylę to bez forku, można podnieść wielkość bloku wSteem do 2MB. Czyli 200*2MB=400MB, w tym samym czasie co bitcoin cash ma block 32 MB.
Nie wiem, czy tam da się edytować wpisy, ale jak napiszę żaba przez rz, to blamaż będzie widoczny w najgorszym przypadku aż przez 10 minut xD

Jak zaczniesz zapełniać block bitcoin cash, taniej będzie Ci zamieścić 200 znaków w poczytnej gazecie, jak opłaty wzrosną ;)

Tylko pamiętaj też, że Memo ma wiadomości krótkie, a nie długie. Tak więc mogą tego znacznie więcej pomieścić niż Steem (to raz). Dwa - pewnie jak im się zapcha blok 32MB to będą większe HFować. Czy to dobrze, czy to źle? Pewnie się scentralizują jak Steem (ok, 22 węzły to decentralizacja xD)

A Bitcoin Cash nie ma przypadkiem kopalni głownie w jednych rękach? Ledwo 4 dni temu na wykopie, że sami zrobili atak 51% na sieć xD?

Logika Fervi

Bitcoin vs Bitcoin Cash(ewentualnie inny coin) => Bitcoin Cash to scam
Steem vs Bitcoin Cash(ewentualnie inny coin) => Steem to scam

Bitcoin > ....>Bitcoin Cash > ...> Steem

Bezpieczeństwo sieci BCash i Steem jest niskie tak naprawdę. Dla przykładu wydaje się, że mogłyby powstać sklepy na Steem, np. kup komputer za Steemy. Jednak jak się zapytasz wielu osób to odpowiedzą, że Steem nie służy do tego by kupować rzeczy, a by monetyzować treści (czyli Steem -> Bitcoin -> Sklep).

Trochę się nie dziwię - DPoS powoduje centralizację, a zgodnie z przysłowiem - "łatwiej kijek pocienkować niż go później pogrubasić".

No, ale cóż można powiedzieć - wchodzisz na wpis gandalfa wczorajszy dotyczący Miry i się okazuje, że w sumie kolejne rozwiązanie, które można wsadzić sobie w tyłek. W sensie jak jesteś mało znaczącym witnessem to działa i jest spoko, ale jak dużym to nie powinieneś go używać - heh (lub używać awaryjnie).

Tak jak napisałem - nie jestem fanem BCash. Bardziej pokazałem tę platformę jako coś od czego można się paru rzeczy nauczyć. Prawdziwego asa mam w rękawie :P

Zdecentralizowany i odporny na cenzurę

Bcash / BSV

( ͡° ͜ʖ ͡°)

No cóż - w porównaniu do niektórych eurogąbek ... :D