Lightning Network

in #polish6 years ago

Kryptowaluty mają różne cele - jedne chcą być szybkie, drugie zdecentralizowane, trzecie w pełni kontrolowane przez twórców i ich kontrahentów (...), kiedyś nie do wyobrażenia było, by krypto było zdecentralizowane silnie i zarazem ultra wydajne - a jednak dzięki Lightning Network - Bitcoinowi się udało. I dzisiaj o tym porozmawiamy.

obraz.png

Czym jest Lightning Network?

Wyobraźmy sobie, że codziennie chodzimy do Starbucks po kawę, robimy więc 365 transakcji w roku. Jako, że to jest blockchain to te 365 transakcji zapisuje się w blockchain. Jeśli założymy, że jedna transakcja to koszt 150 satoshi (~150 bajtów, 1 satoshi na bajt) to daje 54750 satoshi opłat transakcyjnych, czyli (przy dzisiejszym kursie) 1.72 dolara rocznie na samą kawę.

I czy by się nie dało ograniczyć tych kosztów do minimum? Już pomijając czekanie na blok itd.? Da się.

Lightning Network to sieć drugiej warstwy na Bitcoina, oznacza to, że nie jest bezpośrednio związany z Bitcoinem, ogólnie zasada jest prosta. Zamiast codziennie robić jedną transakcję zróbmy kanał z Starbucksem i w ramach niego przesyłajmy sobie Bitcoiny (które są zamrożone na koncie) i po roku odmroźmy robiąc ostateczną transakcje. Zamiast 365 transakcji zróbmy dwie (rozpoczynającą i kończącą).

Jest też druga strona - jeśli nie zapisujemy tego na blockchain to możemy przesyłać te pieniądze szybko między sobą (w sekundę), więc jeśli dołączymy do potężnej sieci to możemy przesyłać pieniądze z jednego miejsca na drugie w ciągu paru chwil z bardzo niskimi opłatami (zwykle 0.001 satoshi).

Co daje taki LN?

  • Szybkie i tanie transakcje offchain,
  • Bezpieczne (i po części anonimowe) transakcje onchain,
  • Zwiększenie wydajności sieci nie zwiększając jej centralizacji.

Oczywiście Lightning Network to nie jedyna technologia kolejnej warstwy, bo jest wiele ciekawych. W teorii czekamy na otwarcie Rootstock, który ma umożliwiać wykonywanie się smart contractów na Bitcoinie (i potencjalne zarabianie za posiadanie Rootstockowego node). Z drugiej strony sensowność inteligentnych kontraktów jest podważana z powodu obserwacji Ethereum i brak ciekawych DAPPSów.


W następnym artykule spróbujemy omówić rożne ciekawe usługi dostępne w sieci wykorzystujące LN.

Sort:  

"Zwiększenie wydajności sieci nie zwiększając jej centralizacji."

Niestety nie mogę się zgodzić z powyższym stwierdzeniem... LN nie zwiększa centralizacji ? a HUBY, które są konieczne do funkcjonowania LN nie są centralizacją ? Ja myślę, że jak najbardziej centralizują BTC w sposób jawny zwłaszcza, że większość tych hubów to instytucje bankowe, które ponownie chcą być pośrednikiem w transakcjach.
BTC nie da się regulować ani zakazać więc łatwiej jest go scentralizować bo po co zwiększać rozmiar bloku ?
LNsciema.jpg
LNbanksterka.jpg

Osobiście nie zamierzam korzystać z sieci LN i nie wspierać centralizacji w zdecentralizowanym systemie (dziwnie to brzmi prawda ;) ).

Huby nie są potrzebne do działania sieci, nie ma problemu otworzenie bezpośredniego kanału z kimś.

Natomiast co do tego, że nie chcesz używać LN - twoje pieniądze i twoje ryzyko :D

"Huby nie są potrzebne do działania sieci"

Serio ? Z tego co się orientuje to bez hub'ów sieć LN by nie istniała... a HUB to nic innego jak pośrednik w transakcjach = częściowa centralizacja transakcji.
Oczywiście możemy otworzyć kanał Ja <-> Ty jednak potrzebujemy zamrozić na nim określoną stawkę oraz ogranicza nas to w przesyłaniu większych transakcji (po to są tworzone huby)

"Natomiast co do tego, że nie chcesz używać LN - twoje pieniądze i twoje ryzyko :D"

Nie rozumiem końcówki tej wypowiedzi... ryzyko ? myślę, że ryzykiem jest centralizowanie sieci BTC ;)

No ok, ale pośredników w transakcji może być 10, a wszystko to anonimowo ostatecznie (jak w TOR).

Bo to nie jest tak, że to jeden pośrednik, a grupa pośredników, która w czasie może się zmieniać.

No ryzyko - ja mogę (potencjalnie) szybko przelać kasę, a ty czekasz na bloki :D

Co do anonimowości to się nie wypowiadam na ograniczone zaufanie i jeśli miałbym stawiać na anonimowość stawiałbym na XMR, ZEC oraz NAV.

Pośrednicy mogą się zmieniać jednak ich stan portfela jest tutaj kluczowy w zależności od wielkości transakcji, którą chcesz dokonać. Wtedy się okazuje, że nie każdy może być "pośrednikiem". Stąd moim zdaniem centralizacja dużych hubów.

Do mikropłatności używam innych krypto więc takiego problemu nie mam ;) BTC traktuję jako aktywo, które w przyszłości może zostać środkiem do tezauryzacji. Jednak to zweryfikuje czas ;)

Dobra lektura. Dzięki.

Bodaj w Poznaniu i gdzieś jeszcze pojawiły się autonomiczne sklepy, do obsługi w niedziele, z zakazem handlu przez osoby. Więc tu bym widział pole dla smartcontracts.

Skoro pojawiły się to pewnie bez smart contractów :D

No to 'kowboju do dzieła'.

Ale nie widzę sensu w tym. Serio.

@fervi wytłumaczył byś , jak "krowie na rowie " , jak w praktyce wykorzystać LN . Otworzyć kanał , wystawić fakturę itp. koniecznie z obrazkami :))) , pozdrawiam

Dzięki za post.
Ciekaw jestem kiedy LN rozwinie się na tyle żeby weszło do użytku dziennego, na pewno pomoże to Bitcoinowi.
Swoją drogą kiedyś widziałem stronę na której była pokazana symulacja rozrostu nodów w LN, ale zapomniałem nazwy. Możesz mi podrzucić link w odpowiedzi, dzięki

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.14
JST 0.030
BTC 62668.27
ETH 3332.07
USDT 1.00
SBD 2.46