Decentralizacja - Tematy Tygodnia

in #polish6 years ago

Decentralizacja to sposób rozproszenia danych (tych samych) po świecie. Jej celem jest ograniczenie możliwości ataku. Skoro coś jest wszędzie to ciężko to przejąć. Dzisiaj pogadamy o decentralizacji sieci na świecie.

Po co się to robi?

Bardzo prosto - by coś ukryć często przed np. rządem. Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę, że gdyby Torrenty czy Bitcoin miały tylko jeden serwer ... to by już nie miały. Decentralizacja pozwala na ochronę tych danych poprzez udostępnienie ich jak najszerszej grupie osób na całym globie. Dlatego Bitcoin może działać bezpiecznie - gdy 10 000 komputerów znanych (i szacuje się, że 90 000 ukrytych) ma tzw. węzeł Bitcoina).

obraz.png

Powodzenia w zabiciu tylu osób ;) Raczej ktoś po drodze by się skapnął, że "coś jest nie tak, że giną obywatele".

Można też w ten sposób zwiększyć skalowanie jak w sieciach Torrent (nawet legalnych - jak gry MMO). Powiedzmy, że mamy klienta gry co ma 20 GB danych. Naturalnie nie ma wielkich problemów z wysłaniem tego za pośrednictwem jednego komputera, ale dzięki odpowiedniemu protokołowi to nie tylko jeden komputer może wysyłać. Każdy użytkownik może wysyłać do ciebie, a ty możesz wysyłać innym. Odciążasz jeden komputer, a razem stanowicie jeden wielki serwer!

Można też traktować taką sieć jako system do przechowywania danych. Skoro coś jest w 1000 miejscach to szanse na to, że znikną na raz są minimalne. Więc można potencjalnie tajne dokumenty przejęcia władzę nad światem poprzez szczepionki z autyzmem rozproszyć! :)

Jak to wygląda na mapach?

Mapy Bitcoina nie będę wstawiał, bo jest na górze ;) Mogę wstawić mapę TestNetu Lightning Network

obraz.png

Tutaj Mainnet, ale niestety topologia sieci (więc nie ma kontynentów).

2018-06-29-171501_2048x1152_scrot.png

Steem? Proszę bardzo. Węzłów działających w tej sieci jest niestety tylko 32.
chart.png

TOR to sieć komputerowa stworzona do obchodzenia cenzury, jak widać - działa!
obraz.png

Hyperboria - sieć konkurencyjna do internetu (mapa nodeów)
obraz.png

Czy warto mieć własny node?

Decentralizacja zaczyna rządzić światem. Daleko nam do jej pełnego wykorzystania, gdyż mamy też limity technologiczne (czy protokołów). Dlatego nie lubię platform wideo Steemowych, bo nie jest możliwe ich zdecentralizowanie, a jedyny powód dla których się je wspiera to zapewnienia twórców. Bitcoin (czy większość kryptowalut) nie opiera się na zaufaniu, dlatego tym bardziej dziwi fakt podjęty przez Steemit.

Natomiast wolność słowa w internecie zawsze jest i będzie problemem dla rządów. Powstały drabiny społeczne, cenzura, tematy tabu nie bez przyczyny - często by zachować władzę. Decentralizacja może tę władzę zachwiać. Google cenzuruje wyniki? Zróbmy wyszukiwarkę zdecentralizowaną (mamy na przykład Yacy).

Tylko pełna decentralizacja treści umożliwia ochronę przed cenzurą. Jak widzicie serwery Steem są na dwóch kontynentach, które się wspierają mocno. Co może być problemem w przyszłości.

Dlatego - stawiajcie node, inwestujcie w małe i energooszczędne serwery i walczcie o przyszłość swoją jak i innych.


Tekst powstał na bazie trzeciego tematu "Tematów tygodnia" - Jak zmierzyć/zmierzać świat?

Sort:  

Warto dodać, że posiadacze nodów STEEM (Witnesses) mogą być nagradzani. Jeśli zdobędą odpowiednią ilość głosów.
https://steemit.com/~witnesses

To fakt. Chociaż powinni zmienić system zarobków moim zdaniem, by nie 20, a np. 50 albo 100 osób mogło godnie zarabiać na node :D

I znowu jestem mądrzejsza, dzięki :)

Bardzo interesujący artykuł (:

Steem? Proszę bardzo. Węzłów działających w tej sieci jest niestety tylko 32.

Można jakieś źródło? I jakie to węzły?

Tyle wyświetliła strona. Możliwe, że tyle jest jawnych węzłów z zewnętrznym IP

https://status.steemnodes.com/

Wszystkie najważniejsze są

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 60745.98
ETH 2342.23
USDT 1.00
SBD 2.52