Decentralizacja - Co to jest? Czemu nie zawsze działa?

in #polish5 years ago

Czasem o kryptowalutach mówi się, że są zdecentralizowane lub scentralizowane. Lub o serwisach internetowych rożnej maści. Co to oznacza i dlaczego tak jest? O tym przekonamy się z dzisiejszego materiału.

Czym jest decentralizacja?

image.png

Decentralizacja danych to pewien system, w którym dane nie znajdują się w jednym punkcie, a są rozproszone po wielu jednostkach. Przykładem decentralizacji w jakiś sposób mogą być biblioteki z książkami, gdzie nie ma jednego wspólnego punktu (dla książki), a często są one w wielu miejscach na raz.

Czy strony internetowe są zdecentralizowane?

I tak i nie. Google oczywiście nie jest w stanie działać na jednym serwerze (na cały świat), więc często posiada centra danych różnego rodzaju, które obsługują zapytania lokalnie. Wydaje się więc, że Google (dla przykładu) jest zdecentralizowane.

I o ile decentralizacja na poziomie oprogramowania faktycznie istnieje, o tyle już np. na poziomie władzy nie, czyli bardzo dobrze, by realizowane usługi były na poziomie również decentralizowanej władzy.

Przykłady zdecentralizowanych usług bez zdecentralizowanej władzy

Myślę osobiście na początek (oprócz stron, bo wspomniałem) o DNS. DNS to serwer, który zamienia adres (np. google.pl) na adres IP zrozumiały dla komputera. Takie coś jest naturalnie wymagane dla domen (ale można potencjalnie (!) bez DNSa podając adres IP).

W sumie niestety nawet Steem pasuje. Władza może zdecentralizowana (troszkę), ale wybieralna :( Czyli wąska grupa ludzi decyduje troszkę o przyszłości platformy.

Jakie jeszcze cechy powinna mieć sieć? Co sprawia, że dana sieć działa, a druga niekoniecznie?

Mamy wybór: Trzymać u siebie plik co ma 1GB czy 1TB. Co wybierzemy? Z tych dwóch wybierzemy 1GB plik, bo straty jakie poniesiemy są znacznie mniejsze niż przy wyborze 1TB. Każdy użytkownik jest w pewien sposób chciwy i chce korzystając z usług utracić jak najmniej. Często firmy to wykorzystują np. oferując darmową i płatną wersję danej aplikacji (np. Spotify), próbując monetyzować je w inny sposób.

Dlatego zwykle rzeczy z małymi wymaganiami są silnie zdecentralizowane.

Użyteczność dla użytkownika ...

Co chcielibyście utrzymywać (swoim komputerem) - rzeczy z których korzystacie czy coś niepotrzebnego Wam? Oczywiście jest to druga pokusa i ludzie wolą współdzielić rzeczy, z których korzystają, czyli mają interes w tym. Dla przykładu z natury na torrentach najlepiej zdecentralizowane pliki to np. świetne filmy, a te niskiej jakości mogą mieć niewielką ilość seederów.

Cena ...

BOINC czyli rozproszony "komputer" do zastosowań (głównie) naukowych nigdy nie odniósł potężnego sukcesu. Czyżby leczenie raka czy łamanie kodów Enigmy nie miało sensu? Albo po prostu koszt energii elektrycznej był zbyt duży? Oczywiście BOINC ma swoich fanów, ale nie można tego nazwać gigantyczną siecią :)

Czy są jakieś fajne zdecentralizowane usługi?

image.png

Bardzo ciekawą usługą jest Bitmessage. Wiadomości zaszyfrowane latają sobie po sieci i każdy użytkownik je pobiera. Jeśli wiadomość da się "odczytać" to jest do nas skierowana, a jeśli nie ... to nie jest :) Bitmessage korzysta z koncepcji Blockchaina (Mempoola), ale sam nie bazuje na tym rozwiązaniu, a wiadomości są domyślnie utrzymywane przez X czasu w sieci (np. 7 dni). Dodatkową funkcją Bitmessage (ale nie testowałem) jest system zdecentralizowanych treści (ale podobno wiele elementów przestępczych coś dodaje ...)

Potencjalnie ciekawą (ale nie do końca pod względem jakościowym) rzeczą jest Yacy, czyli zdecentralizowana wyszukiwarka internetowa. Każdy użytkownik pobiera aplikację i korzysta z wyszukiwarki (na lokalnym "porcie"). Jeśli taki użytkownik zechce to może ustawić Yacy, by samemu indeksowała (zbierała informacje) strony internetowe i udostępniła innym.

Bitcoin jako waluta internetowa - wiadomo :)

TOR jest bardzo ciekawy - możemy anonimowo przeglądać internet, gdyż nasze pakiety internetowe są szyfrowane i wysyłane przez inne komputery. Jest to świetne narzędzie dla adminów komputerowych!

Torrenty to również ciekawe rozwiązanie, w którym pliki (dostępne w sieci) są pobierane z wielu różnych źródeł i na końcu łączone w poprawną zawartość. W razie awarii jednego komputera można pobrać ten plik od innego użytkownika. Dodatkowo "silnie zdecentralizowany plik" może się szybciej pobierać niż alternatywna wersja na pojedynczym serwerze.


Może podpowiedziałem Wam dość ciekawe usługi, z których warto korzystać? A co wy udostępniacie światu? Napiszcie w komentarzach ;)

Sort:  

Tora używałem jak chciałem zobaczyć swego czasu moje Verge, bo tak sugerował ktoś na twiterze. Działało.
Szczerze to po za technologią Skyway to nie przy chodzi mi nic więcej.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 62349.28
ETH 3026.88
USDT 1.00
SBD 3.67