Czy Android zdominuje świat?
Wiele osób kibicuje konkretnemu systemowi operacyjnemu. Po prostu uważają, że ich produkt jest najlepszy, rozwijają go, wspierają - spełniają jakiś swój wewnętrzny cel. A firma produkująca go zarabia miliony :) Taki element marketingu szeptanego.
Ale musimy spojrzeć na chłodno na tablety, komputery i systemy operacyjne.
Procesory ARM
Od lat panuje wojna między procesorami na architekturze ARM a tymi na x86 (Intel). Procesory Intela często są ultra wydajne kosztem rozmiarów i energii elektrycznej (dlatego stosuje się je w laptopach) a ARMy (zwykle) są małymi układami (wszystko w jednym w zasadzie), które nie są tak wydajne jak np. laptopy, ale do zastosować mobilnego korzystania ze sprzętu dają radę.
Niestety jak wszystko na świecie - nie zawsze idzie to w parze z kompatybilnością. Dlatego ciężko wychwycić lidera grupy. Wydaje się, że przyszłością mogą być faktycznie małe i lekkie urządzenia długo trzymające na baterii, ale jednak Intel dalej jest niezachwiany. Za to próby Intela na rynku tabletów też spełzają na niczym. Szczególnie, że oprogramowanie z jednego procesora nie jest często możliwe do odpalenia na innym (są emulatory, ale wydajność ich nie jest zadowalająca).
Natomiast bardzo kibicuję ARMom, gdyż produkuje je bardzo dużo firm. Pomijając Intela i AMD mamy Qualcomma, Freescale, Samsung, Mediatek, Texas Instruments, Nvidia i wiele innych firm. Oznacza to potencjalnie walkę o klienta i niższe ceny podzespołów.
Prostota użytkowania
Ile osób sobie instaluje Windowsa? Wygląda to praktycznie tak, że instaluje się system, sterowniki, aplikacje i dopiero wtedy umożliwia to pracę. Android dzięki szpiegowaniu (stety czy niestety - w sensie nie jest konieczne, ale ułatwia ten krok) praktycznie sam zgrywa wiele danych z poprzedniego sprzętu. Ale po kolei - dostajemy gotowy do pracy sprzęt, logujemy się swoim kontem i instalują się nasze aplikacje. Cały sprzęt jest tak przygotowany (głównie dlatego, że dostarczany jako gotowiec), że praktycznie od włączenia zaczynamy pracę. Włożenie karty SIM powoduje od razu połączenie się z internetem mobilnym, zalogowanie się do Wifi ... wszystko działa od razu co jest piękne.
Coś dla hakerów?
Informatycy lubią dłubać w systemie. Android może nie daje takich możliwości, ale różne tricki są możliwe. Uruchomienie Linuksa, Overclocking, zmiana systemu - w wielu sprzętach to wszystko jest możliwe. Nie oznacza to jednak (niestety), że dużo można zrobić - chociaż jakby się rozwinęła technologia (90% użytkowników używałoby tabletów) to pewnie zarazem by więcej różnego rodzaju hacków było. Najlepiej modyfikowalnym sprzętem w mojej opinii wydaje się Samsung Galaxy Note 2, dla którego programiści tworzą nie tylko nowe systemy, ale również bootloader, kernel ... Nie dziwię się, bo sprzęt jest zacny ;) A być może w przyszłości będzie można zrobić z niego komputer.
Lenistwo
Systemy mobilne są bardzo dobrze zautomatyzowane. Coraz mniej musimy operować na nich - możemy do nich na przykład mówić i będą posłusznie spełniać nasze polecenia. Ba, jeśli porwiemy się w wir Google to zamawiając np. bilet na samolot - sprawdzą maila, dodadzą nam przypomnienie do kalendarza i obudzą nas wcześnie na tyle, by dojechać bez problemów na lotnisko (z uwzględnieniem korków). Jest to trochę straszne Science Fiction, ale jednak ludzie to lubią i ... działa. Teraz Google próbuje zautomatyzować komunikację z firmami (np. zamówienie stolika w restauracji). Tylko powiemy do telefonu, że chcemy zamówić stolik a resztę zrobi już telefon ...
Hi, are you ower of @mybot account? I want to know some details about this account. can you contact me at my discord server? this is link> https://discord.me/Steemin
#kryptonia
Congratulations @kantzone ! You received a 11% upvote from @kryptoniabot & @kryptonia for your task of 300 SUP Today.
Remember to receive votes from @kryptoniabot
Run a task on Kryptonia.*Join free here Kryptonia Account
Use the tags KRYPTONIA or SUPERIORCOIN in your Steemit post.
Delegate to the Kryptonia Upvote by clicking links: 10SP , 50SP , 100SP , 500SP , 1000SP
Due to an increased amount of tasks, we have changed up the voting power to evenly spread out the Upvote amount.
Myślę, że dużo zależy jak będzie wyglądał rynek IoT - jeśli tam pojawi się jakiś nowy przodujący system lub systemy, to mogą dużo odjąć z globalnego rynku wszelkich urządzeń elektronicznych i tym samym utrudnić obecnym systemom walkę o dominację. Tak jak w ostatnich latach systemy mobilne wygryzły monopol systemów desktopowych, bo ludzie zaczęli korzystać nie tylko z PCtów ale też smartfonów i pochodnych. Natomiast jeśli i w większości urządzeń IoT dominowałby Android (albo Fuchsia OS którym Google może zastąpić Androida w przyszłości), to wtedy tak, mógłby zdominować świat.
Na razie tego nie widzę żeby Android jakoś bardzo mocno wchodził w IoT. Nie wiem czy nie jest trochę za ciężki. Nie jestem jakoś super zorientowany w IoT ale w tej chwili dominuje tam chyba embeded linux. I jak mi się zdaje, nie ma jakiejś jednej dominującej dystrybucji. Ktoś wie coś więcej?
Jak na razie producenci tych urządzeń w większości idą po najmniejszej linii oporu - na tę część swoich urządzeń związaną z IoT chcą wydawać jak najmniej. To bardzo dobrze widać, gdy się poczyta o nieskończonej liczbie problemów bezpieczeństwa w świecie IoT. Wciąż się trafiają przypadki (koniec drugiej dekady XXI wieku), że na niektóre urządzenia można się zatelnetować na roota bez hasła. I nie mówię tylko o inteligentnych żarówkach czy stacjach pogodowych. Przerażające błędy konfiguracji i w oprogramowaniu trafiają się w sprzętach kupowanych za olbrzymie pieniądze (bardzo drogie kamery, urządzenia medyczne itp.).
Przyszłość będzie jaka będzie, ale ciekawe. Chyba łatwiej nauczyć kogoś korzystać z tabletu niż komputera
A propo AMR Rock64 4GB, to moje marzenie, gdybym był pewien, że nie przeleży w szufladzie, to już dziś bym zamówił. Marzą mi się urządzenia w których zmieniasz tylko serce i tyle ;) Są laptopy i tablety pod malinę, ale kosztowne i nietrwałe
To by było dobre, chociaż nawet bym przebolał gdyby co X lat wychodziło coś dobrego. A tu nic :/ Zobaczymy, może się coś ruszy :D
Warto wspomnieć że procesory ARM fajnie się też sprawują na Raspberry i mogą służyć bez problemu jako stacja robocza lub nawet serwer ;)
Wolałbym, żeby nie było takich sytuacji jaką mamy w procesorach komputerowych i w systemach operacyjnych na PCty. Że Ci, którzy chapnęli największy kawałek rynku to chapnęli go ponad 90%. Znacznie zdrowsza jest sytuacja w której byłaby większa konkurencja.
Na przykład od parunastu lat dominuje Intel i jak to się przekłada na innowacje w procesorach przez ostatnie 5 czy 10 lat? Nie za bardzo. Teraz bardzo mocny komputer sprzed 5 lat nadal jest wystarczająco mocny. Wystarczy dołożyć mu RAMu i pomyśleć o SSD i jeśli się fizycznie nie rozleci to jeszcze podziała.
Nie mówiąc już o tym, że w normalnej sytuacji rynkowej takie wpadki jak Meltdown i Spectre powinny się zakończyć przynajmniej wypluciem producenta na margines rynku na co najmniej kilka lat. A tu jest jak jest - "Nic się nie stało, nasze następne procesory nie będą miały tych problemów" (wręcz zacierają ręce i przebierają nóżkami, bo im sprzedaż znowu skoczy).
Szanse na dominacje Androida są duże, darmowy, prosty, możliwość personalizacji na poziomie producenta i najważniejsze - ekosystem. Apple ma się dobrze, pułapka jednak jest taka, że to system dedykowany i popularność zależy od kondycji producenta. Jedna, dwie wtopy produktowe i krąg odbiorców się zmniejsza. Android przeżyje nawet wtedy, kiedy wyparowałyby jednocześnie Samsung i LG.
Android jest dominujący, ponieważ spełnia oczekiwania potencjalnych klientów. Każdy klient to jest kasa dla Google. Im więcej informacji mają o nas tym więcej mogą sprzedać reklamodawcom. Wiedza to jest kasa. A poza tym Android jest raczej przyjaznym środowiskiem i dla programistów i użytkowników ogólnie, tak jak sam przytoczyłeś niektóre przykłady jak bardzo potrafi ułatwić życie taki smartfon z Androidem. Niby IOS od Apple jest jakąś konkurencją ale nie każdemu się może spodobać, a system od Google jest jednak bardzo uniwersalny.