Jak poprawnie ułożyć blachodachówkę, lub blachę trapezową na dachu. (poradnik 8)

in #polish6 years ago (edited)

na blog tutorial.jpg

Blachodachówki zyskały popularność na rynku polskim wraz z rozwojem lidera w tej dziedzinie firmy PRUSZYŃSKI. Oczywiście od zawsze krążyła obiegowa opinia, że był to materiał nisko budżetowy ale z biegiem czasu sytuacja się zmieniła, głównie za sprawą rozwoju technologicznego jeśli chodzi o blachy powlekane.

Producenci tworzą coraz lepsze stopy metali ocynkowanych, a powlekanie ich farbami o wysokiej odporności na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne zdecydowanie podnosi ich wartość jako materiał dachowy. Obecnie niektóre modele blachodachówek potrafią być znacznie droższe niż dachówka cementowa a nawet niektóre dachówki ceramiczne. Należy też dodać iż arkusze blachy jakie jest w stanie dostarczyć producent maksymalnie osiągają wymiary około 125 cm x 800 cm. (powyżej długości ok 8 mb arkusza producenci nie dają gwarancji na transport, arkusze mogą się naciągnąć lub całkowicie przegiąć uniemożliwiając montaż).

Niewątpliwym atutem jest możliwość zamówienia dokładnej długości arkusza odpowiadającego długości krokwi. To maksymalnie przyspiesza pokrycie dachowe i ułatwia dekarzom pracę. Oczywiście zbyt długi arkusz powyżej 4mb będzie kłopotliwy do wciągnięcia i umieszczenia na dachu dlatego też przy takich długich połaciach dzieli się arkusze na kilka części.

Przygotowania dachu pod blachę nie wymagają zbyt wielkich nakładów pracy.
Zarówno pod blachodachówkę jak i trapez montujemy rusztowanie z kontrłat i łat.
Odległości łacenia pod blachodachówkę zależą od wielkości modułu i wynoszą najczęściej 35 i 40 cm. Przy blachach trapezowych te wartości zależą od wysokości profilu blachy ale także obciążenia dachu i przekroju drewna konstrukcyjnego.
W tym przypadku producenci podają nawet wzór do obliczenia rozstawu łat.

trapez.png
ogólnodostępna instrukcja blach Pruszyński

Pod te materiały nie jest też wymagane pełne deskowanie dachu, niemniej jednak należy pamiętać iż deskowanie zawsze pomaga ekipie dekarskiej bezpiecznie poruszać się na dachu. Pod blachy stosujemy również membranę paroizolacyjną najlepiej w wysokim współczynniku paroprzepuszczalności. Zanim zaczniemy układać arkusze po ołaceniu dachu montujemy orynnowanie oraz pasy nadrynnowe. Należy się przyłożyć do tych czynności aby wszelkie linie pasa nadrynnowego i kalenicy dachu były idealnie równoległe. Inaczej arkusze blachy przy montażu mogą się "zsuwać" z wyznaczonej lini. Miejmy na uwadze iż tak duże arkusze blach ulegają sporym naprężeniom nie wolno też ich na siłę naciągać, ściskać gdyż to zmieni nam linię krycia a to rodzi spory kłopot gdy zajdzie konieczność zdemontowania kilku arkuszy w celu naprawy sytuacji.

Zarówno bachodachówki jak i trapez kładziemy na zakład i przytwierdzamy do łat za pomocą specjalnych wkrętów samowiercących ze specjalnymi kapturkami uszczelniającymi z tworzywa EPD, nazwa potoczna wkręty farmerskie. Wkręty te występują niemalże we wszystkich kolorach odpowiadających kolorom blach.
Do blachodachówki łaty powinny być tak nabite i rozmieszczone aby moduły opierały się o ruszt bezpośrednio pod falą:

blachodachówka.png

Przy trapezie nie ma to większego znaczenia. Zużycie wkrętów na m2 to od 6 do 10 sztuk. Przy trapezie kręcimy co drugą łatę a w szczególności skrajne "rynienki" i łączenia, przy blachodachówce kręcimy co każdą falę w miejscach łączeń oraz na każdej krawędzi wiatrowej czy okapie. Środki arkusza uzupełniamy symetrycznie, mimo, że wkręty farmerskie są w kolorze przy niskich budynkach widać ich zużycie, więc lepiej aby i ten element wyglądał schludnie i symetrycznie.

Obróbki kominów, ścian ogniomurowych i wszelkie inne wykonujemy zgodnie ze sztuką dekarską jak w przypadku każdego innego dachu. Są dostępne również gąbki i uszczelki zarówno do trapezu jak i blachodachówki w celu zakrycia szpar między obróbkami a arkuszem. Gąsiory skośne czy proste na kalenicę przykręcamy wkrętem w każda falę z każdej strony. Pod gąsiory również są uszczelki profilowane zapobiegające dostawaniu się śniegu.

Dodatkowo wszelkie docięcia blach wykonujemy ręcznie za pomocą nożyc do blachy, lub mechanicznie specjalną piła do blach. Kategorycznie nie używamy do cięcia blachy szlifierek kątowych z tarczą do metalu. Arkusz w miejscu cięcia osiąga wysoką temperaturę, odkształca się a powłoka ochronna ulega degradacji. Po takim cieciu dochodzi bardzo często do korozji blachy a przecież ma służyć nam długie lata, średnia gwarancja na ten materiał to obecnie 25 - 30 lat.

Jak przy każdym materiale są dostępne do blach takie elementy jak śniegołapy uchwyty na stopnie, ławeczki, czy kominki wentylacyjne. Z tak szeroką ofertą jesteśmy w stanie za pomocą blach wykonać niemal każde nawet najbardziej skomplikowane pokrycie dachowe a wygląd dachu jest tak samo atrakcyjny i estetyczny jak przy innych materiałach budowlanych.

jako ciekawostkę na koniec dodam, montaż obróbek wiatrowych jest przy blachach ułatwiony o tyle iż można wykorzystać drewniane drabinki do poruszania się po blasze tak jak to zrobiłem na tym budynku:

montaż trapezu.jpg

Drabinki przykręcone są przez arkusz do łat. Po zamontowaniu obróbek demontujemy drabinki i uzupełniamy pozostałe otwory wkrętami, szybko , prosto i przyjemnie :) bez uciążliwego rozkładania rusztowań czy użycia kosztownych podnośników koszowych.

Konkludując, blachy powlekane niegdyś materiał budżetowy, dziś wysokiej klasy i jakości środek do osiągnięcia estetycznego, wyglądającego naprawdę atrakcyjnie pokrycia dachowego. Blachodachówki wydają się nieco niedoceniane przez klientów, a z tym materiałem niewątpliwie możemy "zdobywać szczyty" !!!!

szczyt.jpg

Vote! Resteem! Comment!

Sort:  

Resteemed your article. This article was resteemed because you are part of the New Steemians project. You can learn more about it here: https://steemit.com/introduceyourself/@gaman/new-steemians-project-launch

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63162.99
ETH 2567.19
USDT 1.00
SBD 2.82