Odyseusz-kawalerzysta z kapelusza - Hiram Ulysses Grant (cz. I) - Generałowie Wojny Secesyjnej vol. 84

in polish •  6 months ago  (edited)
Doskonały jeździec, zaczytany w romansach, przeciętny uczeń, bohater i cichy, funkcjonalny alkoholik, rzeźnik, uparty i zawistny, odporny na stres i wyważony, chłodno kalkulujący generał i jeden z najgorszych prezydentów w historii USA - urodzony w 1822 roku syn garbarza, Jesse'go Granta otrzymał swoje drugie (a w zamyśle pierwsze) imię na drodze losowania z kapelusza, jednak rodzice zdecydowali się nazwać go Hiram po dziadku, toteż kapeluszowy wybór spadł na drugą pozycję - jednak dla nieśmiałego chłopaka, który miał rodzaj nadprzyrodzonego talentu w obchodzeniu się z końmi - nie był to jedyny przypadek zawirowań z jego imionami. Jeśli istniało przekonanie na Północy, że któryś z generałów wojny secesyjnej zasiądzie w Białym Domu, to z pewnością do 1864 roku nazwisko Granta było poza poważnymi rozważaniami. Stało się inaczej.

Brevet_Second_Lieutenant_Ulysses_S._Grant_in_1843.jpg

↑ Hiram Ulysses Grant w mundurze alumna (porucznika II klasy) West Point (źródło: Wikipedia)

Urodzony w Ohio chłopiec był spokojny i prócz miłości do koni zdradzał nienawiść do garbarstwa, wiec miast terminowania u ojca w warsztacie/sklepie wolał zajmować się usługami w szeroko pojętym transporcie wykorzystując swój dar do jeździectwa. Po matce, Hannah, przejął takie cechy jak małomówność i rodzaj pokory właściwej ludziom przekonanym o swojej zwyczajności. W takim duchu Hiram, na którego już zwyczajowo mówiono Ulysses, szedł do West Point, na którym miejsce wyjednał mu członek Izby Reprezentantów z Ohio - Thomas Hamer, z inicjatywy Jesse'go Granta - ojciec celnie zdiagnozował, że tylko wojsko może zapewnić Hiramowi utrzymanie, bowiem syn dryg do interesów ma koszmarny. Tutaj dochodzi kolejne zawirowanie z imionami - skutkiem błędu w zapisie inicjałów (prawdopodobnie z winy Reprezentanta Hamera) młody Grant został zapisany w aktach akademii wojskowej jako Ulysses S. Grant, jednak nie zależało mu na sprostowaniu tego nieistotnego szczegółu. To daje pewien ogląd na charakter młodego kadeta - nie przejmującego się drobnostkami i wykazujący brak drażliwego przeczulenia na własnym punkcie. Czas w akademii płynął Grantowi spokojnie, ale nie uważał on, że pozostanie zawodowym żołnierzem - nosił się z zamiarem "odbębnienia" studiów i służby, by później zająć się innym zawodem, np. nauczaniem. Więcej czasu spędzał czytając powieści przygodowe i romantyczne, niż studiując teksty o sztuce wojennej. Jedyne czym się wyróżniał to doskonała jazda konna - skończywszy naukę na 21 miejscu wśród 39 alumnów, co było dobrym, ale nie wybitnym wynikiem, jego rekord konnego skoku wzwyż pozostawał niepobity przez kolejne 25 lat. Jak wiele wydarzeń w życiu Ulyssesa, jego przydział do jednostki liniowej po studiach stał w sprzeczności z jego umiejętnościami - miast kawalerzystą, został piechurem w 4. Regimencie, stacjonującym w St.Louis, Missouri. Był rok 1843, a rok później Grant zmienił stan cywilny pojmując za żonę siostrę swojego przyjaciela z West Point, Fredericka Denta - Julię, która miała się stać niezwykle istotna w życiu przyszłego generała, zwłaszcza hamując jego skłonność do opróżniania butelek whisky i innych trunków.

1200px-Julia_Grant_-_Brady-Handy.jpg

↑ Julia Dent (1826 - 1902) (źródło: Wikipedia)

Świeżo upieczony mąż postanowił pozostać w armii, toteż miał okazję wziąć udział w wojnie z Meksykiem 1846-48, podczas której kilkukrotnie odznaczył się odwagą i nieprzeciętnymi umiejętnościami. W tym jeździeckimi. Podczas bitwy pod Monterrey porucznik przegalopował pod ogniem meksykańskim uwieszony boku konia w taki sposób, by zwierzę osłaniało jeźdźca - stawką było dostarczenie rozkazów. Pod San Cosme dała o sobie znać prosta pomysłowość Granta, który wraz ze swoimi podkomendnymi rozmontował i przetransportował haubicę przez trudny teren i ustawiwszy ją na progu kościoła raził nieprzyjaciół. Podczas kampanii spotkał absolutną gwiazdę korpusu oficerskiego, Roberta E. Lee, choć ten podczas pamiętnego spotkania w Appomattox kilkanaście lat później nie przypominał sobie takiego wydarzenia. Ogółem konflikt z Meksykiem posiał w młodym oficerze wątpliwości, co do zasadności tak upragnionego opuszczenia służby. W efekcie dalsza posługa ojczyźnie zawiodła go do Detroit, Panamy, a także Vancouver w Oregonie, lecz najbardziej istotna była służba w odległym, nowo powstałym Forcie Humboldt w Kalifornii - świeżo mianowany kapitanem w 1853 roku, Ulysses stawił się na rubieżach w styczniu 1854 roku, ale separacja od ukochanej żony i nuda żmudnego, surowego życia na fronterze spowodowały odezwanie się ciągot do spędzania czasu nad kieliszkiem, co szybko zauważył jego przełożony pułkownik-porucznik Robert C. Buchanan. W myśl dżentelmeńskiego porozumienia, do jakiego doszli panowie na tle skandalu z nieprawidłowościami w liście płac żołnierzy prowadzonej przez Granta, młody oficer z Ohio stwierdził, że odejdzie ze służby, jeśli nie będzie w stanie okiełznać swoich alkoholowych skłonności. Rezygnację złożył w lipcu 1854 roku i tym samym stał się 32-letnim cywilem bez wykształcenia i jak słusznie stwierdził jego ojciec przed laty - bez predyspozycji do prowadzenia interesów.

Te szły fatalnie - by zbilansować budżet gospodarstwa, gdzie używano niewolniczej pracy, a które otrzymał w dzierżawę od szwagra, Grant wystawał na rogach ulic w St. Louis sprzedając drewno, zaś dom jaki wybudował na skrawku ziemi ojca Julii otrzymał miano "Hardscrabble" (co można rozumieć jako "ciężka dola" czy "pot i łzy"). Przegrzana gospodarka krajowa doprowadziła w 1857 roku do paniki fiskalnej, która była ciosem dla drobnych farmerów - "Hardscrabble" zostało wydzierżawione, a nikłe zdolności farmerskie nie przydały się przez ograniczony czas na plantacji teście Ulyssesa - po przebyciu malarii w 1858 roku Grant zrezygnował z tego sposobu utrzymywania rodziny. Jednym z powodów niepowodzenia w tej dziedzinie była rzekomo lekka ręka do niewolników - znany jest przypadek uwolnienia przez Granta wartego 1,500$ Williama, a także ogólny brak twardości i bezwzględności potrzebny do przymuszenia nieszczęsnych czarnoskórych do pracy. Rodzina przeniosła się do St.Louis, gdzie były kapitan US Army zajmował się windykacją w przedsiębiorstwie handlu nieruchomościami, jak można przypuszczać znając już nieco ryt psychologiczny syna Jesse'go i ta profesja nie przyniosła zysków. Wreszcie pojawił się promyk nadziei - rozpisano konkurs na inżyniera w jednym z okolicznych hrabstw, z czym wojskowe wykształcenie miałoby wiele wspólnego, ale nominacja została zablokowana przez lokalnych polityków z powodu demokratycznych poglądów teścia Granta (we władzach dominowali republikanie).

Grant's_Log_Cabin_on_Busch_Farm,_St._Louis_Ave.,_St._Louis.jpg

↑ Oszczędny budynek mieszkalny na farmie "Hardscrabble" (źródło: Wikipedia)

Missouri okazało się na tyle niegościnne, że rodzina przeniosła się z powrotem do Galeny w Ohio, gdzie upokorzony Grant musiał pracować w sklepie z artykułami skórzanymi swoich młodszych braci, ale przynajmniej stały dochód mógł wyżywić rodzinę liczącą wtedy już sześć osób: prócz rodziców byli to Frederick, Ulysses Jr., Nellie i Jesse. Życie płynęło relatywnie spokojnym rytmem prowincjonalnego miasteczka (rzecz jasna na tle narastających animozji pomiędzy Północą a Południem), gdy w kwietniu 1861 roku do Galeny dotarły wieści o ataku Konfederatów na Fort Sumter, co spowodowało szok i mobilizację pro-unijną w Ohio, a płomienna mowa adwokata Jesse'go Granta - Johna Aarona Rawlinsa pobudziła patriotyczny żar w byłym oficerze US Army (sam Rawlins stanie się w toku wojny najbliższym przyjacielem i umyślnym Granta).

General-JARawlins.jpg

↑ John Rawlins (1831-1869) (źródło: Wikipedia)

"Nigdy więcej nie wszedłem do naszego sklepu skórzanego" - tymi słowami Grant pożegnał się z okresem pokoju i zajął się, jak się okazało, jedyną profesją, do której był powołany ten dziwaczny, małomówny Odyseusz, którego Itaką oprócz ukochanej żony, okazała się wojna.

CDN...

Bibliografia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ulysses_S._Grant
Shelby Foote, Civil War: A Narrative, From Fort Sumter to Perryville
James McPherson, Battle Cry of Freedom

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!