OpenStreetMap - moje projekty

in polish •  last year

Rozgrzewka

Zawsze moje prezentacje na temat OpenStreetMap zaczynam od tego, że to coś więcej niż tylko strona osm.org. Większość ludzi kojarzy OSM z kilkoma projektami, które wyrosły na nim oraz tym co fundacja stara się udostępnić mapowiczom. Liczę, że dziś pomogę Wam znaleźć jakąś niszę.

Zanim przejdę do konkretów, zachęcam przeczytać kilka moich poprzednich wpisów związanych z OpenStreetMap:
https://steemit.com/polish/@dotevo/overpassapi-2015-czyli-drzwi-do-danych-openstreetmap
https://steemit.com/openstreetmap/@dotevo/earn-btc-with-openstreetmap-zarabiaj-btc-z-openstreetmap

Konkrety

Sam stworzyłem już wiele projektów, które bazowały na danych z OpenStreetMap.

Nawigacja samochodowa (rok 2011)

To był jeszcze projekt na studiach, który robiliśmy z kolegami. Były to czasy gdy mądrfony nie istniały lub istniały w trochę innej formie niż obecnie. Androida mało kto posiadał, a dość spory rynek (jeśli nie cały) zgarnął WinCE jako nawigacje GPS do samochodów. Projekt trwał kilka miesięcy i był naszym projektem na zaliczenie. Sami zrobiliśmy konwerter danych OSM do własnych plików binarnych, które były w odpowiedni sposób indeksowane. Sami generowaliśmy grafy, które były wykorzystywane do wyznaczania tras. Do renderingu użyliśmy otwartej libki osmscout.
Znalazłem nawet instrukcję użytkowania: https://drive.google.com/open?id=0BzE8La_CItK6YjdnVFdabkY1X3M
Nawigacja może ni była niczym nadzwyczajnym, ale było kilka ciekawych funkcji, którymi staraliśmy się być oryginalni.
Np. wyznaczanie trasy do najbliższego otwartego POI (np. monopolowego ;) ) możliwość tworzenia wtyczek i skórek.
Projekt nigdy nie został skończony w sensie poprawy wydajności, bo oczywiście na zaliczeniu działał. Ale wyznaczanie trasy przez całe miasto trwało około minuty, a każde przeliczenie trasy podobnie. Pewnie kilka miesięcy pracy i powstałby nawet ciekawy produkt.

Mapy wnętrz

Kolejnym dość sporym projektem były mapy wnętrz budynku. W tamtych czasach nie było jeszcze fajnego overpass i wszystkie dane ściągałem na serwer, przetwarzałem i wyszukiwałem to co uważałem za potrzebne. Działało całkiem fajnie, ale chyba nic nie przetrwało z tamtego projektu. Teraz istnieje wiele tego typu projektów, ale mój był pierwszym :-)
Przykład: http://openlevelup.net/?l=1#18/51.11342/17.06212

OSMStrażak

Pewnie niewielu z Was wie, że straż pożarna używa OSM. Sami nanoszą do bazy hydranty oraz to czy działają, jaką mają średnicę, lokalizację i kilka innych cennych dla nich informacji. Obecnie w Polsce mamy 5920 remiz i 176409 hydrantów (stan na 2017-06-20 00:00). Ja stworzyłem aplikację, która miała pomagać w zbieraniu danych. To był mały projekcik na kilka godzin roboty, ale też jeden z moich pierwszych związanych z Androidem.

osm24

Z tego projektu jestem bardzo dumny, chociaż wiele pomysłów nigdy nie zostało zrealizowanych, a sam projekt powstał dawno temu i przez to mocno się zestarzał. Wtedy nawet google nie miał na swoich mapach czegoś takiego. A sam projekt nie posiada bazy danych. Wszystko zaciąga przez overpass, o którym pisałem już wcześniej.

Strona obecnie istnieje pod adresem: http://osmapa.pl/osm24/index.php#!18/51.11001/17.03318/
Powstała po to aby spopularyzować dodawanie godzin otwarcia do poi. W pewnym momencie w Polsce było ich tyle co w reszcie państw razem wziętych. Wtedy jeszcze OsmAnd nie wspierał godzin otwarcia (zresztą też byłem w tym temacie trochę pionierem, chociaż dużo zawdzięczam człowiekowi, który zrobił libkę do ich parsowania). Sam zaproponowałem ludziom z OsmAnda, aby to dodali. Niestety zwlekali z tym kilka lat czekając aż tag stanie się popularny.
Obecnie 883 672 miejsc ma dodanych tag z godzinami otwarcia.

Strona pokazuje w różnych kolorach miejsca otwarte/zamknięte lub zamknięte w ciągu najbliższej godziny. Po kliknięciu w punkt potrafi wyświetlić tabelę na najbliższe dni. Możemy też zmienić godzinę i dzień aby zobaczyć co będzie otwarte np. wieczorem. Dodatkowo ma ogromne możliwości filtrowania tego co nas interesuje. Np. możemy wybrać, że chcemy restauracje gdzie można np. zjeść pizzę albo dania wegetariańskie oraz zapłacić kartą.
Untitled.png

Kiedyś zacząłem tworzyć nową wersję, ale poprzednia nie cieszyła się popularnością. Kilka wejść dziennie spowodowało, że porzuciłem temat. A nowa wersja miała posiadać wygodniejsze menu, lepsze wsparcie dla telefonów oraz bazę danych offline.

bicycle

To był mój weekendowy projekt aby pobawić się overpassem i pokazać pewne możliwości. Strona bardzo prosta. Pobiera dane przy pomocy overpass i wyświetla ostylowane na mapie. Różne kolory odpowiadają za różne typy ścieżek
http://dotevo.github.io/bicycle-overpass/index.html?lat=51.10992145884086&lon=17.033228874206543&zoom=16

Przy odpowiednim przybliżeniu pokazuje przekrój ulicy aby rowerzyście było łatwiej zrozumieć sytuację na drodze.
image.png

Dodatkowo, możliwość wyświetlania sklepów i szlaków rowerowych.

esperantmapo

No i mój najnowszy projekt, o którym pewnie więcej napiszę kiedyś w związku z Esperanto. Dane pobieram co jakiś czas z serwera i wyświetlam na mapie. Potrzeba powstała w związku z brakiem sensownej mapy w języku Esperanto, a danych w OSM było już dużo. Dodatkowo z menu po lewej stronie można wybrać kilka innych języków
https://dotevo.github.io/esperantmapo/?lat=0&lng=0&z=1&

Podsumowanie

Danych w OSM jest wiele. Czasem nawet jeśli ich nie ma, a ma się dobry pomysł to można pewne rzeczy spopularyzować.... Bla bla bla... Sami widzicie co i jak :-) Czekam na pytania i jeśli czekacie na kontynuację to dajcie mi znać!
Chcę wiedzieć czy ktoś to oprócz botów czyta!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@fervi Liczę na Twój komentarz tutaj :-)

Saluton, mi ne komprenas la polan. Ĉu vi povas fari mallongan artikolon pri tiu afero en Esperanto? Mi malfermis la Esperanto-mapon. Ĉu vi mem faris ĝin? Mi mem loĝas en Britio. Vi ja povus enmeti min tie. (www.oxfordesperanto.blogspot.com).

·

Jes :) mi skribos esperante pri esperantmapo :)

·
·

Bone, bone !