Naukowcy są zaniepokojeni odkryciem

in polish •  7 months ago

Uderzenie Asteroidy, która zakończyła epokę dinozaurów miała ciekawy wpływ na atmosferę. Zderzenie wytworzyło tyle CO2 (dwutlenku węgla), że temperatura wzrosła o 5°C.
Krater, który powstał w wyniku uderzenia asteroidy:
adasdasdasasdas.png

Nowe badania w czasopiśmie "Science" pokazuje nam jak zmienił się klimat pod wpływem ogromnej ilości CO2. Spalanie paliw kopalnianych w dzisiejszych czasach można porównać do asteroidy, która zabiła dinozaury. Naukowcy uprzedzają by tego nie lekceważyć i wszystko brać na poważnie. Po wybuchu przez lata chmura pyłu i sadzy mogła blokować promienie słoneczne powodując "globalną zimę". Skoro do tego doszło nie mogły przetrwać żadne rośliny ani zwierzęta. Natomiast, gdy pierwsze promienie Słońca zaczęły się przedostawać na planetę, Ziemia stała się mega rozgrzana. Wzrost temperatury przez ogromną ilość dwutlenku węgla spowodował brak roślinności oraz różne pożary.

Krater Chicxulub na żywo możemy zobaczyć w Meksyku, na półwyspie Jukatan i na dnie Zatoki Meksykańskiej:
Yucatan_chix_crater.jpg

Ciężko jest jednak udowodnić taką teorię ;) Do zrealizowania tego projektu zaangażowały się 2 osoby: specjalistka Page Quinton z Uniwersytety Stanowego Nowego Jorku oraz paleontolog Kena MacLeoda z Uniwersytetu Missouri w stanie Columbia. Ich głównym celem było odnalezienie zmian temperatur poprzez skamieniałości. Naukowcy zaczęli od skamieniałości ryb. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ rozmiar ryb był mały.

Naukowcom jednak udało się ustalić, że temperatury przed uderzeniem Chicxulub były dosyć stabilne, lecz w późniejszym okresie nastąpił bardzo szybki wzrost o ok.5°C, który trwał przez 100tys. lat. W następnych badaniach odkryli, że CO2 wytwarzał się przez krótki czas poprzez uderzenie oraz pożary. Odkrywcy uważają, że gdybyśmy nawet zmniejszyli emisję dwutlenku węgla do minimalnego stanu to niewiele to da :). Będziemy potrzebować ponad 100tys. lat aby wytworzony przez nas dwutlenek węgla zniknie z atmosfery.

Autorzy zdjęć/Źródło: Science Source, Fot: Detlev van Ravenswaay ; Zmodyfikowane zdjęcie NASA przez David Fuchs.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

No już lepiej. Na zachętę zgłaszam Twój artykuł do wyróżnienia w tagu #pl-kosmos w tym tygodniu :)

https://steemit.com/polish/@mmmmkkkk311/wyroznione-posty-na-tagach-tematycznych-4

·
·
·

Jeżeli ci sie nie spodobał artykuł to zostaw flagę ;) Myśle, że artykuły o takiej tematyce są ciekawe dlatego o tym pisze i chce rozwinąć jeszcze bardziej polską społeczność na steemit :) Pozdrawiam.

·
·
·

To nie jest żadne tłumaczenie dla łamania prawa

https://copyleaks.com/compare-embed/a9b83549-56a4-4cd9-a23a-f754015ff02a/4361276

np. zamiana słowa zderzenie na uderzenie

tak się nie powinno robić

·
·
·
·

Okej na nastepny raz będę pamiętał i przepraszam :)

·
·
·
·

O widzisz wystarczyło by kotek nie wyskoczył... No i to uśpiło moją czujność. No nic, może będzie nauczka, a głos niech pozostanie motywacją, by zrobić coś samemu następnym razem.

·
·
·
·
·

Myślisz, że taki motywator zadziała? Dalej będzie przy następnych kopipejstach gadanie o oflagowaniu jak sie nie podoba :)

·
·
·
·
·
·

To będzie mieć jeden post na pamiątkę, który zarobił :)

·
·
·
·
·
·

Zapewniam Cię, że nie będzie :)

·
·
·
·
·
·
·

Wierze, że tak będzie! Jesteś na obserwowanym ;)

·
·
·
·
·

Cześć, ja wycofałem swój głos. Zróbmy tak że gdy @donsztaja napisze coś nowego to Ty wtedy wyróżnisz dwa posty, jeden od niego a drugi według własnego uznania.

·
·
·

Sęk w tym, że ty tego nie napisałeś, tylko przekopiowałeś i pozmieniałeś kilka słów jak nieuk w szkole, który nie potrafi napisać własnej pracy domowej. Nie tędy droga w "rozwijaniu" polskiej społeczności.

Napisz to sam, podeprzyj się kilkoma źródłami, zrób chociaż jakieś opracowanie tekstu źródłowego, ale nie kopiuj i tyle. Wszyscy pracujemy na rozwój sieci Steem, ale musi za tym stać jakość i wartość.

·
·
·
·

Dobrze będę pamiętał i przepraszam za błąd 😉

·

Ciekawe informacje, ale wnioskowałbym o odwołanie w związku z informacjami poniżej.

Cześć wycofałem swój głos bo było bardzo dużo oskarżeń o plagiat. Nic się nie martw, daj znać gdy napiszesz coś nowego a ja zagłosuję na Ciebie.

·

No nie ma problemu. Sam nie wiedziałem wtedy, że to palagiat, bo @cheetah nie wyskoczył. Następnym razem lepiej sprawdzę post, który Ci zgłoszę.

·

Okej rozumiem i przepraszam jeszcze raz ;) Więcej się to nie powtórzy.