Usługa Firefox Send do wysyłania plików od Mozilli

in #polish2 years ago

Fundacja Mozilla znana jest głównie z tego że zajmuje się rozwojem przeglądarki Firefox, która póki co jaka jedyna opiera się tak zwanej "chromolizacji" oprogramowania. Taka Opera wykorzystuje bardzo wiele komponentów z Chrome jak chociażby silnik renderowania Blink. Mozilla nie poddaje się temu trendowi a na dodatek uruchamia kolejne usługi a jedną z nich jest Firefox Send - świeżo otwarta usługa do udostępniania plików.

8.png

Źródło

Firefox Send to usługa do wysyłania plików i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami, jednak jej cechą charakterystyczną jest bezpieczeństwo. Przesyłane do serwisu pliki są szyfrowane, także nikt poza nami oraz naszym odbiorcom nie jest wstanie zobaczyć co dokładnie przesyłamy. Oprócz tego projekt Firefox Send jest otwarto źródłowy i co ciekawe, każdy w swoim zaciszu domowym bądź też w firmie może uruchomić własny serwer Firefox Send chociaż w dokumentacji projektu zaznaczono, że własny serwer należy uruchamiać raczej w ramach zabawy bądź też w celach rozwijania projektu.

Jak to działa?

Wchodzimy na stronę https://send.firefox.com/ i naszym oczom ukazuje się strona projektu. Teraz wybieramy dowolny plik lub pliki z naszego dysku twardego, który waży nie więcej (lub suma plików niż) 1GB (gigabajt). Należy tutaj zaznaczyć, że niezalogowani użytkownicy mogą wysyłać pliki o rozmiarze do 1 GB, zaś po zalogowaniu otrzymujemy większy limit o wielkości do 2.5 GB.

1.png

Po wybraniu plików pojawia się okienko w którym wybieramy jak długo plik ma być dostępny - mamy do wyboru liczbę dni oraz ilość pobrań po których plik przestanie być dostępny. Oprócz tego możemy zabezpieczyć wysyłane przez nas pliki hasłem.

2.png

Po wysłaniu plików otrzymujemy link, który możemy przekazać dalej.

3.png

Gdy nasz znajomy otrzyma link, który był dodatkowo zabezpieczony hasłem to przed pobieraniem danych będzie musiał wpisać podane przez nas hasło.

4.png

Po poprawnym wpisaniu hasła pobieranie pliku jest możliwe.

5.png

Kiedy nasz plik przestanie być dostępny użytkownik otrzyma taki oto komunikat...

6.png

Do czego można to wykorzystać?

Usługa umożliwia wygaśnięcie pliku po określonej liczbie pobrań, także może nadać się do wszelakich konkursów pokroju "Kto pierwszym, ten lepszy".

Projekt jest otwarto źródłowy także każdy kto dysponuje wiedzą może pomóc w rozwoju tego projektu oraz może analizować kod pod kątem problemów z bezpieczeństwem danych.

Jeśli aplikacja będzie stabilnie działać jako samodzielna usługa to może być przydatna do przesyłania danych pomiędzy pracownikami w firmach.

Źródła

Strona usługi Firefox Send

Strona projektu w serwisie GitHub

Obrazki zawarte we wpisie są mojego autorstwa chyba, że pod obrazkiem stwierdzono inaczej.

Wsparcie

Podobało się? Obserwuj i wspieraj!

Sort:  

!tipuvote 0.2 hide