UrbanBox #1 - PZZ Kozłów

in #polish3 years ago

Na samym początku przygody z blogowaniem wspominałem, że lubię zwiedzać stare, opuszczone budynki i w tym wpisie od słów postanowiłem przejść do czynów.

UrbanBox

UrbanBox to "seria", która ma za zadanie przedstawiać stare, opuszczone budynki które kiedyś pełniły jakąś funkcję - forty, budynki przemysłowe, kulturowe i inne. Oprócz zdjęć i ewentualnie filmów opisywana będzie ich historia, stan techniczny oraz inne informacje mogące być przydatne dla osób, które w przyszłości będą chciały się wybrać w te same miejsca co ja.

Zasady bezpieczeństwa

Urban exploration czyli eksploracja miejska w takim wydaniu w jakim ja praktykuje (czyli zwiedzanie opuszczonych budynków niezależnie od ich wysokości) nie jest dla każdego. Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że stare budynki są w różnym stanie technicznym i zawsze trzeba brać taką ewentualność, że coś może pójść nie tak. Jeśli pod tym postem będzie spore zainteresowanie to napiszę poradnik wprowadzający do Urban exploration.

Koniec tego wstępu... Przechodzimy do dania głównego, czyli...

PZZ Kozłów

Notka historyczna

W sieci jest tyle informacji na temat budynku, że nie ma sensu tego powielać. W źródłach zamieszczam linki do stron, które opisują historię tego kolosa w bardziej szczegółowy sposób niż ja ją znam.

Lokalizacja

Dokładna lokalizacja budynku znajduje się pod tym linkiem i naprawdę nie jest do niego ciężko trafić. Można powiedzieć, że znajduje się naprzeciwko linii kolejowej Kozłów. Jadąc odpowiednią trasą można go już z daleka dostrzec:

Untitled

Untitled

Informacje o budynku

Stan techniczny

Stanu technicznego nie da się określić jednym zdaniem, ponieważ tak naprawdę jest to kompleks budynków i każdy jest "inny". Główny budynek pomimo wielu lat wygląda na solidny i można bezpiecznie po nim chodzić, trzeba jednak patrzeć pod nogi aby nie wpaść do mniejszej bądź większej dziury.

Untitled

Gorzej wypada budynek na którym znajdują się maszty telekomunikacyjne. O ile główna klatka schodowa jest w stanie dobrym i bez problemu można się dostać na 12 piętro (niestety tylko do drzwi, które są zamknięte - wejście na dach gdzie są radiolinie) o tyle stan podłogi w innych pomieszczaniach już taki dobry nie jest. Niektóre budynki jak np ten:

Untitled

Nie posiadają klatki schodowej także ich zwiedzanie jest znacznie utrudnione, o ile niemożliwe. Oprócz tego na terenie kompleksu jest bardzo duża ilość kamieni, szkła, wystających prętów i dziur, że naprawdę trzeba uważać. Sprawę w niektórych miejscach komplikuje również wysoka trawa.

Obecność osób trzecich

Głównie w weekendy późnym popołudniem można spotkać młodzież palącą papierosy i pijącą piwo - nic groźnego, jednak oni mogą się przestraszyć - jedna grupa uciekała aż się kurzyło jak mnie zobaczyli ;-). Nie ma żadnej ochrony, żadnej straży. Będąc jednak na terenie budynku radzę zachowywać się przyzwoicie, ponieważ bezpośrednio po sąsiedzku są zabudowania mieszkalne. Jeśli zaczniemy być za głośni bądź zachowywać się podejrzanie to sąsiedzi mogą się zainteresować i wezwać służby.

Untitled

Budynki mieszkalne obok PZZ Kozłów.

Czas zwiedzania

Aby na spokojnie, dokładnie przejrzeć wszystkie budynki najlepiej zarezerwować sobie około 6 godzin wolnego czasu.

Zdjęcia

Wszystkie zdjęcia można znaleźć na moim profilu Flickr, dokładnie w tym albumie.

Untitled

Kładka łącząca budynek z silosami.

Untitled

Stan podłogi na 9 piętrze, gdzie można dojść na szczyt silosów.

Untitled

Untitled

Untitled

9 piętro w panoramie. Po prawej stronie wejście na szczyt silosów.

Untitled

"Czapy" silosów na samej górze - 9 piętro.

Untitled

Silosy u podstawy.

Untitled

12 pięter w dół.

Źródła

Strony opowiadające historię budynku:

https://jamowie.to/misja-kozlow-urban-exploration/
https://tymrazem.pl/kozlow-jego-ruiny/
http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=1849

Wszystkie zdjęcia

Wsparcie

Podobało się? Obserwuj i wspieraj!

Sort:  

Wow. Takie zabawy nie dla każdego. Mam zawroty głowy od patrzenia na niektóre zdjęcia ;) Fajna seria!

!tipuvote 0.6 hide

Napisz proszę jednym zdaniem czym był kiedyś ten kompleks - bym już nie musiał klikać i szukać głębiej (leniuszek). Z góry dzięki.

Wybudowany w latach 50-tych XX wieku PZZ Kozłów był swego czasu najnowocześniejszym w Europie elewatorem zbożowym. Silosy mogły pomieścić 32-35 tysięcy ton zboża a dziennie w tych zakładach produkowano 300 ton kaszy i około 80 ton mąki. Przemiał był taki, że budynek posiadał własną bocznicę kolejową dla pociągów. Ostateczny upadek budynku nastąpił w 2000 roku.

Congratulations @docbox! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 300 upvotes. Your next target is to reach 400 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.07
JST 0.032
BTC 21185.76
ETH 1213.45
USDT 1.00
SBD 3.24