Profil zaufany to nic strasznego

in #polish5 years ago

Od jakiegoś czasu istnieje możliwość założenia tak zwanego Profilu Zaufanego, który umożliwia nam załatwienie pewnych spraw urzędowych przez Internet. Ministerstwo Cyfryzacji na swoim profilu w serwisie Twitter poinformowało, że w 2018 roku zostało założonych ponad milion Profili Zaufanych, jednak dalej wielu ludzi nie wiem czym jest profil zaufany, boi się go zakładać ewentualnie nie widzi sensu w jego posiadaniu. Ja w tym wpisie spróbuję przybliżyć czym dokładnie jest ten profil zaufany i w jaki sposób można go założyć.

1.jpg

Źródło

Coraz więcej usług internetowych tworzonych przez państwo jest przenoszone do tak zwanej chmury, zaś profil zaufany to swego rodzaju klucz do tych usług. Posiadając ten profil możemy korzystać z elektronicznych udogodnień, które z poziomu komputera pomogą nam bądź też ułatwią załatwienie urzędowej sprawy. Nim jednak będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw tak zwanej cyfryzacji musimy na początku założyć profil zaufany.

Założenie Profilu Zaufanego

Cały problem z założeniem profilu zaufanego polega na tym, że ktoś musi potwierdzić wprowadzone w trakcie procesu rejestracyjnego dane. Możemy zrobić to osobiście np. w urzędzie skarbowym albo zakładając konto poprzez nasz bank. Wtedy to niejako bank potwierdza nasze dane i bez wychodzenia z domu możemy założyć profil zaufany.

Zakładanie profilu przez bank

Na samym początku musimy dowiedzieć się czy nasz bank umożliwia założenie profilu zaufanego. Listę można znaleźć na tej stronie ale najlepiej będzie zapytać samego banku poprzez np. infolinię czy oferuje taką możliwość. Jeśli tak to wtedy wystarczy zalogować się na stronę banku, kliknąć na przycisk odpowiedzialny za zakładania profilu zaufanego i postępować zgodnie z informacjami pokazywanymi na ekranie.

Zakładanie profilu i ręczna weryfikacja

Jeśli nasz bank nie umożliwia założenia profilu zaufanego to mamy drugiej wejście. Wchodzimy na tę stronę internetową i wybieramy przycisk Zarejestruj się. Na nowej stronie wpisujemy wszystkie wymagane dane i następnie postępujemy z dalszymi wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Ja zakładałem profil z rok temu i z tego co pamiętam należy podać numer telefonu na który przyjdzie kod autoryzacyjny, wpisać go w odpowiednie okienko i profil zostanie utworzony, ale jeszcze nie będzie można z niego korzystać. Teraz po założeniu konta musimy udać się np. do urzędu skarbowego w swojej miejscowości i potwierdzić, że to my zakładaliśmy to konto (ja potwierdziłem w urzędzie skarbowym, ale dla twojej miejscowości może to być inna instytucja.) Otrzymujemy dokument potwierdzający założenie konta i możemy z niego korzystać.

2.jpg

Źródło

Zalety płynące z profilu zaufanego

Na tej stronie internetowej mamy listę wszystkich rzeczy które możemy wykonać przy pomocy profilu zaufanego. Oczywiście nie testowałem wszystkich ale te usługi, z których korzystam działają w pełni poprawnie i ułatwiły mi życie. Trzeba mieć na uwadze, że coraz więcej usług będzie przenoszonych do sieci i aby móc z nich skorzystać należy posiadać aktywny profil zaufany. W kwestii finansowej jego założenie jest darmowe, jedyną niedogodnością jest to że musimy fizycznie potwierdzić naszą tożsamość jeśli korzystamy z banku, który nie wspiera utworzenia profilu zaufanego.

Źródła

Wszystkie informacje na temat profilu zaufanego

Wsparcie

Podobało się? Subskrybuj i wspieraj!

Sort:  

✅ Enjoy the vote! For more amazing content, please follow @themadcurator for a chance to receive more free votes!

!tip 0.2 hide

Coraz więcej usług internetowych tworzonych przez państwo jest przenoszone do tak zwanej chmury

A możesz podać jakieś przykłady? Mnie się zdaje, że jak na razie większość urzędów wystawiających serwisy internetowe z chmur nie korzysta (prywatnych chmur jakichś ministerstw nie liczę). Szczerze to nie kojarzę żadnej usługi państwowej działającej na publicznej chmurze (i nie bez powodów).

Ja korzystam z tego systemu gdzie można sprawdzić dane w NFZ, brat zaś coś tam wypełniał w związku z dziećmi i kilka innych rzeczy. Owszem, stan cyfryzacji nie jest na tyle rozwinięty że można zamknąć urzędy.

Posted using Partiko Android

Nie zrozumieliśmy się. :-) Nic nie pisałem o zamykaniu urzędów. Nie pytałem się z których usług urzędowych korzystałeś przez Internet.

Próbuję się dopytać tylko co miałeś na myśli pisząc:

Coraz więcej usług internetowych tworzonych przez państwo jest przenoszone do tak zwanej chmury.

Jakie usługi internetowe państwo przenosi do chmury? I jaką chmurę miałeś na myśli? A jeśli którąś z publicznych to którą? Azure? Amazona? Czy Googla (nie pamiętam jak się nazywa) czy jeszcze jakąś inną?

Bo z takim przeniesieniem wiąże się masa problemów, od RODO zaczynając (tak wiem, że nie które chmury twierdzą, że są w stanie zapewnić zgodność z tymi przepisami ale w rzeczywistości to wcale nie jest takie proste - np. chyba nie każda chmura może zapewnić regionizację sprzedawanych usług do konkretnych centrów danych, co jest kłopotem jeśli zgodnie z przepisami dane nie powinny np. opuszczać EU, albo w najlepszym wypadku wiąże się to z wyższymi kosztami).

Z tego co ja wiem to te usługi działają w chmurze tworzonej przez ludzi z cyfryzacji. Nie jest to żadna chmura komercyjna.

Posted using Partiko Android

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 60832.40
ETH 2912.20
BNB 525.30
SBD 2.31